, sobota 18 maja 2024
Nadać kształt materii
Warsztaty rzeźbiarskie odbyły się w scenerii styczniowo-lutowej wystawy rzeźb, pochodzących z Kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.  fot: Małgorzata KrzempekDodaj do Facebook

Nadać kształt materii

ICZ
Nadać kształt materii


Nadać kształt materii


Nadać kształt materii

fot.: Małgorzata Krzempek

"Nadać kształt materii" to kolejne warsztaty zorganizowane dla osób niewidomych i niedowidzących przez Bielską Galerię BWA - pierwsze dwa spotkania z formowania w glinie oraz warsztaty malarskie odbyły się pod koniec ubiegłego roku.

Warsztaty rzeźbiarskie odbyły się w scenerii styczniowo-lutowej wystawy rzeźb, pochodzących z Kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Uczestnicy zajęć, w większości zapoznani byli już na poprzednich zajęciach z właściwościami gliny jako materiału rzeźbiarskiego i sposobami jej wykorzystania, a tym którym ta tematyka była obca, wszystkich niezbędnych informacji udzieliła prowadząca zajęcia Małgorzata Krzempek - edukatorka artystyczna Bielskiej Galerii. Przybyli na warsztaty kształtowali materię nadając jej kształt, i tym sposobem powstały płaskorzeźby oraz rzeźby pełne przedstawiające portrety, postacie ludzkie, wizerunki zwierząt, formy sztuki użytkowej jak naczynia czy świeczniki na podgrzewacze w kształcie domków i inne formy dekoracyjne.

Po wysuszeniu i wypaleniu form w piecu ceramicznym odbędzie się ponowne spotkanie, podczas którego prace zostaną pokryte szkliwem. Następnie prace ponownie poddane będą temperaturze ok. 1200 stopni C.

Pani Małgorzata z godną podziwu cierpliwością udzielała nie tylko wskazówek, lecz tym którzy potrzebowali pomocy w tworzeniu również pomagała, a atmosfera jaką podczas zajęć stworzyła, pozwoliła uczestnikom na tworzenie swoich prac bez zbędnego stresu.

Jestem pełna podziwu i pod ogromnym wrażeniem Waszych możliwości, zdolności i tego w jaki sposób kształtujecie przestrzeń dotykiem” - tymi słowami podsumowała zajęcia pani Małgorzata.

Czy takie zajęcia są potrzebne? Z pewnością tak, ponieważ dzięki nim wyłoniły się talenty, o których nawet sami zainteresowani nie wiedzieli, a które obecnie starają się rozwijać.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama