, wtorek 28 marca 2023
Trzy ciemne kropki na żółtym tle
Pomysł noszenia takich plakietek przywędrował do nas z Niemiec, gdzie okazał się osobom z dysfunkcją wzroku bardzo pomocny. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Trzy ciemne kropki na żółtym tle

Iwona Czarniak
Na terenie naszego powiatu można spotkać osoby noszące plakietki które nie są reklamą konkretnej firmy, miejsca czy imprezy. Żółta plakietka z trzema ciemnymi kropkami jest informacją dla otoczenia, że nosząca ją osoba ma problem z prawidłowym widzeniem.

Pomysł noszenia takich plakietek przywędrował do nas z Niemiec, gdzie okazał się osobom z dysfunkcją wzroku bardzo pomocny. Z relacji osoby mieszkającej na terenie tego kraju wynika, że noszący taką plakietkę bez zwłoki otrzymuje pomoc sklepie, urzędzie czy środkach komunikacji. W Polsce miejscem, gdzie z powodzeniem jest już praktykowana taka forma informowania otoczenia, jest Jelenia Góra.

Nie każdy z niedowidzących nosi białą laskę, przyczyny bywają różne od zwykłego wstydu, którego nie potrafią przełamać, poprzez nieumiejętność posługiwania się nią aż po obawę narażania się na wyśmiewanie, co również się niestety zdarza. Są różne formy niedowidzenia i może być tak że osoba z powodzeniem samodzielnie się porusza, np. po znanym terenie, natomiast ma kłopot z odczytaniem rozkładu jazdy czy wypełnieniem dokumentów w urzędzie, na poczcie lub odczytaniem napisów na produktach w sklepie i w to właśnie w wykonaniu tych czynności potrzebuje pomocy.

O niedogodnościach związanych z dysfunkcją wzroku najlepiej wiedzą członkowie Koła PZN w Cieszynie i to właśnie oni w ubiegłym tygodniu jako pierwsi wyruszyli z siedziby koła z przypiętymi plakietkami do miejsc zamieszkania. Ważne jest jednak pytanie jednej z członkiń koła – skąd ludzie będą wiedzieć co ta plakietka oznacza? I tu niebagatelną rolę odgrywają środki masowego przekazu, jak również zwykłe ustne przekazywanie informacji, na przykład tak zwaną pocztą pantoflową.

Trzeba mieć świadomość, że tak jak nie wszyscy niewidomi noszą laskę, tak i nie wszyscy niedowidzący będą nosić plakietki, jednak ci którzy nie potrafią bądź krępują się poprosić o pomoc właśnie dzięki niej zostaną dostrzeżeni i taką pomoc otrzymają. Sytuacje typu, kiedy w sklepie na pytanie o konkretny produkt pada odpowiedź – mamy to co pani, pan widzi lub proszę podpisać w miejscu, gdzie jest zaznaczone, nie będą wymagały głośnego informowania sprzedawcy, urzędnika, a przy okazji całego otoczenia, że dana osoba jest niepełnosprawna.

Czas pokaże czy taka forma komunikowania się osób z dysfunkcją wzroku z widzącymi na naszym terenie się przyjmie, warto próbować i nie odrzucać sprawdzonych sposobów, zwłaszcza iż w zastraszającym tempie przybywa osób z dysfunkcją wzroku.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo dobry pomysł !!!Przydałoby się coś dla głuchych bo tych jest trudniej rozpoznać! Powinno to być jak najszybciej wdrożone.

To prawda, że niedowidzącym trudno jest się przełamać, by nosić białą laskę.
Mój znajomy brał ją tylko wtedy, gdy musiał odwiedzić komisję lekarską.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama