, wtorek 28 marca 2023
W jakich zawodach się odnajdują?
Czy niepełnosprawni to tylko renciści bezczynnie siedzący w domu, chodzący od lekarza do lekarza? fot: pixabay.comDodaj do Facebook

W jakich zawodach się odnajdują?

Iwona Czarniak
Czy niepełnosprawni to tylko renciści bezczynnie siedzący w domu, chodzący od lekarza do lekarza? Oczywiście są i tacy, jednak większość z nich w miarę możliwości stara się żyć aktywnie. Uczą się, kończą studia, a jeżeli to konieczne w ramach szkoleń nabywają nowe umiejętności , zawody.

Tym których niepełnosprawność nie pozwala na opuszczanie własnego mieszkania w sukurs przyszły komputery i Internet. To dzięki nim pracują między innymi jako: graficy, konsultanci, ankieterzy, księgowi, zbierają dane np. dla urzędów i firm. Niepełnosprawnych którym dane jest samodzielne przemieszczanie się można spotkać pracujących w laboratoriach, na portierniach, sprzątających różne obiekty. Swoje podwoje przed niepełnosprawnymi zaczynają otwierać firmy oraz urzędy zatrudniając ich do prac biurowych.

Niepełnosprawny posiadający własną firmę i tworzący nowe miejsca pracy nie jest już tylko fikcją, lecz faktem. Jeszcze niedawno za sprawą książki i filmu pod tytułem „Carte Blanche” przybliżona została sylwetka, problemy i rozterki tracącego wzrok profesora historii w jednym z lubelskich liceów. Nie minęło dużo czasu, a okazuje się, że w jednej z polskich szkół niewidomy nauczyciel uczy młodych ludzi informatyki.

W gronie prawników są również niepełnosprawni i jeżeli ktoś sądzi, że niewidomy nie odnajdzie się w tym zawodzie to jest w dużym błędzie. Osoby z dysfunkcją wzroku pracują nie tylko jako prawnicy, ale również jako psycholodzy, tyflo-pedagodzy, masażyści czy fizjoterapeuci.

Świat artystyczny to kolejne miejsce, gdzie niepełnosprawni znaleźli swoje miejsce. Tworząc rzeźby, niepowtarzalną biżuterię, malując obrazy obdarzają świat wyjątkowym pięknem. Mający talenty muzyczne rozwijają je i w miarę możliwości odnajdują własne miejsca pracy.

Są osoby których niepełnosprawność zaskoczyła z dnia na dzień psując plany, marzenia, a jednak się nie poddali. Tak było w przypadku osoby, której marzeniem był zawód weterynarza, dzięki uporowi i przychylności profesorów ukończyła studia i pomimo iż jest osobą niewidomą, to jako praktykujący weterynarz jest ceniona.

Któż lepiej zrozumie potrzeby niepełnosprawnych niż drugi niepełnosprawny, dlatego odwiedzając jedną ze szkół, w której dyrektorem jest osoba niepełnosprawna widać dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach przystosowanie obiektu pod kątem uczniów z różnymi dysfunkcjami. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to szkoła kształcąca wyłącznie osoby niepełnosprawne.

Zdecydowana większość pracujących niepełnosprawnych nie chce rozgłosu, wręcz go unika, a pracę traktuje jako coś co daje im satysfakcję, pozwala na podreperowanie domowego budżetu, sprawia że w świecie pełnosprawnych czują się potrzebni.
Umiejętności, możliwości osób z różnymi dysfunkcjami to dla większości pracodawców temat nadal zamknięty, a szkoda bo niepełnosprawni w swoją pracę wkładają serce, uczą się szybko i chętnie by w niczym nie być gorszym od pełnosprawnych współpracowników.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama