, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Bez niego jak bez ręki
Dla osób z różnymi dysfunkcjami stał się on „oknem” na świat.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Bez niego jak bez ręki

Iwona Czarniak
Jeszcze kilkanaście lat temu nie był wymogiem codzienności, a posiadanie go wiązało się z wydatkiem przerastającym budżet wielu rodzin. Komputery, bo o nich mowa obecnie można spotkać wszędzie, są w: urzędach, szkołach, bibliotekach, szpitalach, bankach, na poczcie i tak naprawdę trudno byłoby znaleźć miejsce, gdzie ich brak.

Informatyka już od pierwszej klasy szkoły podstawowej jest przedmiotem obowiązkowym, a dorośli którzy chcą nauczyć się obsługi komputera mogą skorzystać z licznych kursów oraz szkoleń.

Dla osób z różnymi dysfunkcjami stał się on „oknem” na świat. Człowiek unieruchomiony na wózku inwalidzkim bądź przykuty do łóżka bez problemu może samodzielnie wysłać dokument do konkretnej instytucji, skorzystać ze zbiorów bibliotek internetowych, zamiast tradycyjnego listu może wysłać go pocztą elektroniczną. To dzięki komputerom gro osób niepełnosprawnych na nowo odnalazło się na rynku pracy.

Długie siedzenie przed monitorem niewątpliwie nie wpływa dobrze na wzrok, lecz paradoksalnie to komputer stwarza niewidomym i niedowidzącym możliwości, o których jeszcze do niedawna mogli tylko pomarzyć. Dzięki programom udźwiękawiającym i różnego rodzaju aplikacjom samodzielnie korzystają z poczty elektronicznej, Skypa, tworzą dokumenty, a dzięki temu że większość stron internetowych jest już przystosowana do korzystania przez osoby z różnymi dysfunkcjami, poruszanie się po tych stronach nie stanowi żadnego problemu.

Niewidomy nie może tak jak widzący korzystać z tradycyjnej myszki, lecz obsługuje komputer za pomocą skrótów klawiaturowych, a program udźwiękawiający prowadzi głosowo poprzez czynności wykonywane przez użytkownika.

Nauka bezwzrokowej obsługi komputera jest tylko pozornie trudna - wystarczą: dobre chęci, cierpliwy nauczyciel, no i oczywiście ćwiczenia utrwalające. Podnoszące na duchu jest to, że dzięki komputerom osoby starsze nie tracą kontaktu ze znajomymi oraz bliskimi mieszkającymi nieraz w najodleglejszych zakątkach świata.

Kolejnym udogodnieniem jakie stwarza komputer jest samodzielne robienie przelewów bankowych. Ta forma regulowania płatności za prąd, czynsz czy telefon sprawia, że niepełnosprawny nie musi nikogo prosić o uregulowanie bieżących rachunków.

Posiadanie komputera nie jest już luksusem, a dla osoby niepełnosprawnej wręcz koniecznością ułatwiającą codzienne życie, lecz nadal przeraża związany z tym wydatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą starać się o dofinansowanie umożliwiające zminimalizowanie wydatków na jego zakup. To samo dotyczy szkoleń, które można odbyć w ramach organizowanych projektów.

Bywa i tak że osoba mająca komputer i samodzielnie go obsługująca traci wzrok i nie jest już w stanie na nim pracować, sprzęt stoi bezczynnie i tu dużą rolę odgrywa niewiedza, jest bowiem darmowy program mówiący, którego pobranie i uruchomienie daje możliwość na dalsze korzystanie z komputera.

Są sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży sprzętu i jego oprogramowania przystosowanego do osób z dysfunkcją wzroku, jednak i na terenie naszego powiatu można bez trudu znaleźć sklep, w którym chcący dokonać zakupu uzyska niezbędną fachową pomoc.

Komputer nie gryzie, a jeżeli potraktuje się go jak pomocną dłoń z pewnością ułatwi życie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Faktycznie posiadanie komputera nie jest już luksusem, ale dobre programy udźwiękawiające są po ładnych parę tysiaków za sztukę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama