, czwartek 18 kwietnia 2024
Światowy Dzień Chorego
Choroby dopadają nie tylko osoby w podeszłym wieku, nie omijają młodych, a nawet dzieci. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Światowy Dzień Chorego

Iwona Czarniak
11 luty jest dniem zwracającym szczególną uwagę na tych, którym na co dzień towarzyszą choroby i cierpienie z nimi związane.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony 13 maja 1992 roku przez Papieża Jana Pawła II. To święto chrześcijańskie, lecz tematyka z nim związana dotyczy wszystkich niezależnie od wyznawanej wiary bądź jej braku. Choroby dopadają nie tylko osoby w podeszłym wieku, nie omijają młodych, a nawet dzieci. Młody człowiek to zdrowy człowiek, byłoby wspaniale, gdyby to stwierdzenie dotyczyło wszystkich, jednak tak nie jest. Oddziały dziecięce w szpitalach to miejsca w których jako pacjentów młodych ludzi nie brakuje. Spędzając długie miesiące z dala od domu walczą dzielnie z chorobami nie narzekają patrząc z ufnością w przyszłość. Są osoby dla których katar i kaszel to ciężka choroba, narzekają, kładą się do łóżka, a bliscy muszą ich obsługiwać i nawet nie przemknie im przez myśl, że to tylko drobna niedyspozycja, która po kilku dniach minie.

Lista chorób nie ma końca, a i objawy im towarzyszące są różne i nieraz nawet nie jesteśmy świadomi tego, że tuż obok nas jest osoba chora na cukrzycę, padaczkę czy ma problem z ciśnieniem.

Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować - to stwierdzenie pada nieraz z ust chorych po wizycie u lekarza, wizycie, na którą czekali kilka miesięcy, a pomimo to przed gabinetem musieli odsiedzieć długie godziny. Nie inaczej ma się sprawa z wykonaniem niezbędnych badań, bowiem na niektóre z nich czas oczekiwania jest absurdalnie długi. Chorzy chcąc ratować własne zdrowie nie mają wyboru i muszą się dostosować do tego, co oferuje im publiczna służba zdrowia. Tylko nielicznych stać na prywatne leczenie, gdzie nie ma kolejek, a zlecone przez lekarza badania robione są od ręki.

Są choroby z leczeniem, których nie wiąże się absorbowanie najbliższych i samodzielne chodzenie do lekarza bądź na badania dla chorego nie jest problemem. Inaczej ma się rzecz, kiedy pomoc jest niezbędna bowiem do walki o własne zdrowie dołączają jeszcze wyrzuty sumienia i myśli - staję się ciężarem. Pomimo tego, iż bliscy okazują miłość i nie narzekają to sama świadomość, że mogliby ten czas poświęcić na inne sprawy, robi swoje, a myśli o tym jak natrętne muchy powracają.

Kolejną odsłoną tego dnia jest walka o zdrowie najbliższych, kiedy to w grę wchodzą pieniądze, a właściwie ich brak. Takim przykładem jest mieszkanka naszego powiatu Joanna Balcar Palinker. Z determinacją i uporem pukająca do serc ludzi dobrej woli o pomoc w zbieraniu środków na leczenie męża. Ciężka choroba z jaką zmaga się nie tylko współmałżonek pani Joanny, dotyka bowiem całej rodziny, leczenie jest kosztowne, a brak środków na leki oznacza przegranie tej nierównej walki.

Choroby to nieodłączna część życia wielu osób i wsparcie zależności od potrzeb jest niezbędne, każdy może ofiarować coś od siebie jeden środki finansowe, inny pomoc w dotarciu do przychodni, a jeszcze inny zwyczajną rozmowę.

Paradoksalnie ludzie chorzy to ludzie pogodni, doceniający każdy dzień życia, znoszący z pokorą cierpienie, a każdą pomoc przyjmujący z wdzięcznością.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama