, wtorek 5 marca 2024
Rehabilitacja na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie
To tam każdego dnia zarówno sami pacjenci jak i personel z uporem i determinacją toczą batalię z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Rehabilitacja na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Iwona Czarniak
Chyba nie ma takiej osoby, która z własnej woli i bez potrzeby kierowała by swoje kroki w kierunku szpitala. Zazwyczaj idziemy tam w nagłych przypadkach, wtedy gdy nasz stan zdrowia wymaga hospitalizacji, lub w odwiedziny do kogoś bliskiego bądź znajomego.

Przebyte choroby, ale również uszkodzenia ciała powstałe na skutek wypadków sprawiają, że sprawność pacjenta zostaje niejednokrotnie mocno ograniczona. Rehabilitanci, fizjoterapeuci oraz inni specjaliści pracują nad tym, żeby w możliwie największym stopniu przywrócić pacjentowi samodzielność.

Jednym z takich miejsc na terenie Cieszyna jest Oddział Rehabilitacji Szpitala Śląskiego. To tam każdego dnia zarówno sami pacjenci jak i personel z uporem i determinacją toczą batalię z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Kto jest ordynatorem oddziału?

Ilu pacjentom została udzielona pomoc ubiegłym roku?

Czy, a jeżeli tak to kto może poza kolejnością być przyjęty na rehabilitację?

Czy oddział posiada wystarczającą ilość sprzętu oraz personelu potrzebną do prawidłowego funkcjonowania?

Odpowiedzi na te pytania udzieliła Ewa Herman rzecznik prasowy ZOZ w Cieszynie.

Obecnie Ordynatorem Oddziału Rehabilitacyjnego ZZOZ w Cieszynie jest lek. med. Krystyna Dzwonek-Madecka, neurolog, specjalista z zakresu rehabilitacji medycznej.

W roku 2017 na tym oddziale udzielono świadczeń zdrowotnych 206 pacjentom w zakresie wczesnej rehabilitacji neurologicznej oraz 182 pacjentom w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących przyjmowane są osoby posiadające szczególne uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Poza kolejnością zgodnie z art. 47c Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,( Dz.U. 2017r., poz. 1938 z późn. zm.) tj.: kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, świadczeniobiorcy posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, a nadto Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu, oraz uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani - w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Sprzęt oraz wymagania dotyczące personelu oddziału spełniają warunki Narodowego Funduszu Zdrowia dla jego funkcjonowania przewidziane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej ( tj. Dz.U. 2018 poz. 465 ).

Oddział rehabilitacji jest jednym z wielu, jednak to tu po wielu cierpieniach gro osób odzyskało jeżeli nie całkowitą to częściową sprawność, a dzięki temu ich życie stało się łatwiejsze.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama