, środa 30 listopada 2022
Relaks na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym
Trud włożony w dotarcie na wzgórze jednak się opłaca, bowiem na miejscu czeka na nas cisza i niezwykła atmosfera zdecydowanie przenosząca nas w odległe czasy. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Relaks na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym

Iwona Czarniak
Słoneczne niedzielne popołudnie sprzyja wyjściom z domu, udaniu się na spacer, ucieczce od codziennej rutyny i wszechobecnego hałasu.

W ostatnią niedzielę postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym i w naszym gwarnym mieście znaleźć oazę ciszy i spokoju. Szukałam miejsca, gdzie nie dociera hałas jeżdżących aut, i jednocześnie będzie ono dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Wzgórze Zamkowe jest miejscem, na które osoba niepełnosprawna może dotrzeć korzystając z windy usytuowanej przy parkingu od strony browaru. Nie polecam korzystania z mieszczących się tuż obok niej schodów, dla niepełnosprawnego pokonanie ich będzie stanowiło nie lada wyzwanie.

Zdecydowanie odradzam również wejście na wzgórze od strony ul. Głębokiej. Jest to dość stromy wybrukowany podjazd, na którym w dzień powszedni możemy natknąć się na wjeżdżające bądź zjeżdżające za wzgórza auta.

Trud włożony w dotarcie na wzgórze jednak się opłaca, bowiem na miejscu czeka na nas cisza i niezwykła atmosfera zdecydowanie przenosząca nas w odległe czasy.

Zacienione alejki chociaż wyłożone drobną kostką pozwalają na swobodne przemieszczanie się, a jeżeli będziemy mieli ochotę na odpoczynek możemy skorzystać z jednej z licznych ławeczek rozmieszczonych wzdłuż alejek.

Pozostałości z dawnego zamku Piastów Cieszyńskich, w tym stare mury obronne i wieża piastowska, rotunda romańska, wiekowe drzewa to wszystko jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Z punktu widokowego rozciąga się widok na Czeski Cieszyn w tle którego są widoczne góry.

Chociaż w to niedzielne popołudnie korzystających z odpoczynku na Wzgórzu Zamkowym było wielu to panowała tam cisza, a magia tego miejsca pozwoliła na pełny relaks.

Niewątpliwą atrakcją dla turystów w Cieszynie jest Studnia Trzech Braci, jednak usytuowana jest w miejscu, gdzie niepełnosprawny zwiedzający nie ma szans dotarcia. Wąski chodnik oraz kocie łby stanowią barierę trudną do pokonania.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama