, piątek 23 luty 2024
Przyjazny zakątek
Kolejnym z atutów tej oazy w centrum naszego miasta jest fakt, że na teren parku bez problemu mogą wejściem od strony ulicy Limanowskiego dotrzeć osoby niepełnosprawne ruchowo poruszające się przy pomocy kul lub jeżdżący na wózku inwalidzkim. fot: DRDodaj do Facebook

Przyjazny zakątek

Iwona Czarniak
Centrum Cieszyna gwarne i ruchliwe, strome uliczki, chodniki pozostawiające wiele do życzenia oraz nieodłączne schody sprawiają, że wędrujący po mieście ma ochotę na chwilę odpoczynku. Aby odpocząć można usiąść na jednej z ławeczek, które znajdują się na cieszyńskim Rynku, jednak nie jest to wymarzone miejsce do relaksu dla tych, którzy lubią odpoczynek w ciszy i w otoczeniu zieleni. Takim miejscem jest Park Pokoju usytuowany tuż przy budynku Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Nie wszyscy wiedzą, że nazwę swoją zawdzięcza on podpisanemu w roku 1779 pokojowi cieszyńskiemu kończącemu wojnę o sukcesję bawarską. Na terenie parku znajduje się wybudowana w 1931 roku drewniana estrada, fontanna, pomnik Jana Leopolda Szersznika oraz lapidarium, w którego centrum znajduje się pomnik Cesarza Józefa II.

Pomimo iż po przylegających doń dwóch stron uliczkach jeżdżą auta to w parku panuje względna cisza. W konarach różnorodnych drzew można usłyszeć śpiew ptaków. Kolejnym z atutów tej oazy w centrum naszego miasta jest fakt, że na teren parku bez problemu mogą wejściem od strony ulicy Limanowskiego dotrzeć osoby niepełnosprawne ruchowo poruszające się przy pomocy kul lub jeżdżący na wózku inwalidzkim. Niewidomy idąc z laską też bez problemu przy jej pomocy znajdzie dla siebie ławeczkę, na której będzie mógł pozwolić sobie na relaks.

Aby wejść do parku od strony ul. Regera trzeba pokonać kilka schodków, które niestety nie są zabezpieczone poręczą. Pomimo tego jest to jedno z nielicznych miejsc odpoczynku w Cieszynie, do którego niepełnosprawni mają ułatwiony dostęp. To historyczne miejsce od wielu lat służy mieszkańcom Cieszyna oraz odwiedzającym go turystom i trzeba mieć nadzieję, że tak będzie nadal.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama