, czwartek 1 grudnia 2022
Nasze sprawy: Oswoić jaskrę
Zanik nerwu wzrokowego spowodowany zbyt dużym ciśnieniem płynów w gałce ocznej to przyczyna utraty wzroku. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Nasze sprawy: Oswoić jaskrę

Iwona Czarniak
Teoretycznie podczas wizyty w gabinecie lekarskim od lekarza prowadzącego pacjent na temat choroby, z którą przyszło mu walczyć powinien otrzymać wyczerpujące informacje. Tak być powinno, jednak w praktyce z powodu dużej ilości chorych i notorycznego braku czasu jest to rzadkością.

Pacjenci opuszczają gabinet zaopatrzeni w zależności od potrzeb w recepty lub skierowania na dalsze badania czy zabiegi. Znajomi i Internet staje się ich głównym źródłem wiedzy, które nierzadko sprawia, że czerpiący z nich informacje zostają wprowadzeni w błąd. Aby uniknąć takich sytuacji już po raz trzeci w cieszyńskim Kole PZN odbyło się spotkanie z lekarzem Oddziału Okulistycznego Cieszyńskiego Szpitala. Tym razem przybyli na spotkanie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat podstępnej, acz coraz częściej spotykanej choroby jaką jest jaskra.

Zanik nerwu wzrokowego spowodowany zbyt dużym ciśnieniem płynów w gałce ocznej to przyczyna utraty wzroku. Jak wynika z wypowiedzi pani doktor, przez długie lata jaskra może niszczyć pacjentowi wzrok a ten nie jest tego świadomy. Rodzaje jaskry, przebieg choroby oraz jej leczenie, wykonywane zabiegi czy badania to główne pytania jakie mieli słuchacze, wśród których były osoby z tą chorobą. To właśnie oni mieli najwięcej pytań, a świadomość iż jaskra jest chorobą nieuleczalną i jak najdłuższe utrzymanie widzenia jest w ich życiu priorytetem, pytania były bardzo szczegółowe. Kiedy pacjent musi poddać się zabiegowi lub operacji zazwyczaj nie wie na czym ten będzie polegał, dlatego obawy i stres uderzają w niego ze zdwojoną siłą. Uczestniczącym w tym spotkaniu taka sytuacja nie grozi, ponieważ z ust specjalisty dowiedzieli się na czym one polegają, jaki jest ich przebieg i jaki dają efekt. Poznając oblicza choroby jaką jest jaskra ci którzy się z nią borykają otrzymali coś cennego, a mianowicie wiedzę którą będą mogli wykorzystać do walki o własny wzrok.

Cykl trzech spotkań związany z najczęściej spotykanymi chorobami oczu pozwolił zainteresowanym na pogłębienie wiedzy, zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami sprawił, że podejście do danej choroby będzie bardziej świadome.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama