, środa 24 lipca 2024
Bezpieczeństwo i komfort w miejscu zakwaterowania
Właściciele większości pensjonatów czy kwater prywatnych stawiają na zdrową część społeczeństwa, bo nakłady na przystosowanie obiektu do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami przerastają ich możliwości finansowe. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Bezpieczeństwo i komfort w miejscu zakwaterowania

Iwona Czarniak
Razem z nadejściem wiosny rozpoczął się okres wzmożonych rodzinnych wyjazdów na kilkudniowe wycieczki czy urlop. Czekające na gości pokoje w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych zaczynają powoli się zapełniać.

Obecnie z indywidualną rezerwacją i wynajęciem pokoju nie ma większych problemów, każdy z zainteresowanych może znaleźć ofertę na stronie internetowej danego hotelu czy pensjonatu. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej można załatwić wszystkie formalności związane z wynajęciem interesującego nas lokum. Nie zawsze jednak to co widzimy na zamieszczonych w Internecie zdjęciach odpowiada temu, co zastajemy po dotarciu na miejsce, dlatego bardzo ważne jest dokładniejsze rozeznanie, a ma ono szczególne znaczenie, kiedy wybieramy się na odpoczynek z osobą niepełnosprawną. W zależności od rodzaju niepełnosprawności szukamy pokoju odpowiednio do niej przystosowanego.

Właściciele większości pensjonatów czy kwater prywatnych stawiają na zdrową część społeczeństwa, bo nakłady na przystosowanie obiektu do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami przerastają ich możliwości finansowe.

Szukając dalej i idąc za tokiem myślenia, że duży może więcej, mamy nadzieję, że w hotelach ze znalezieniem pokoju przystosowanego do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami nie będziemy mieć żadnego problemu i tu może spotkać nas duża niespodzianka. Otóż okazuje się, że według obowiązujących przepisów na pierwsze pięćdziesiąt pokoi przypada jeden pokój z łazienką, który jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a na kolejne sto – jeden pokój. W tych pokojach powinny być ogólnodostępne telefony, poręcze, urządzenia umieszczone na wysokości 90-110 cm wysokości. Osoby niesłyszące i niewidome mogą jedynie liczyć na informacje tekstowe, obrajlowane przyciski w windach czy informacje głosowe. Standardem są podjazdy umożliwiające łatwiejszy wjazd wózka do budynku.

Ktoś może powiedzieć, że przecież są ośrodki przystosowane do przyjmowania na odpoczynek połączony z rehabilitacją osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, jednak tak jak każdy, tak i niepełnosprawni potrzebują zmian i z chęcią wyruszają na zwiedzanie nowych zakątków kraju. Oderwanie się od środowiska i integracja z nowym otoczeniem daje nowy zastrzyk energii.

Coraz częściej zdarzają się krajoznawcze wycieczki, na które wraz z opiekunami wybierają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Kiedy autokar pełen wycieczkowiczów zajeżdża przed hotel, a oni sami marzą o odpoczynku w miarę komfortowych warunkach powstaje dylemat - kto ma zająć jedyny pokój, który jest przystosowany do potrzeb większości z nich.

Stworzenie odpowiednich warunków zakwaterowania daje gościom nie tylko komfort, ale również zapewnia bezpieczeństwo. Tu nasuwa się pytanie czy dostępność obiektów takich jak hotele, domy wczasowe czy pensjonaty w niedługim czasie osobom z różnego rodzaju dysfunkcjami zostanie ułatwiona? Czy nadal pozostanie to tylko marzenie przysłowiowej „ściętej głowy”?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama