, piątek 23 luty 2024
Na poważnie i na wesoło
Stowarzyszenie mające swoją siedzibę przy ul. Srebrnej prowadzi dynamicznie swoje działania, a wszystko po to aby ci, którzy potrzebują wsparcia mogli je bez trudu otrzymać. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Na poważnie i na wesoło

Iwona Czarniak
Od początku 2018 roku siedziba Koła PZN w Cieszynie tętni życiem. Tak jak w poprzednich latach tak i w tym roku odbywają się w każdą środę spotkania, których tematyka jest zróżnicowana. Były spotkania, podczas których uczestnicy ćwiczyli pamięć rozwiązując quizy, panie rozwijały własne zdolności manualne robiąc ozdoby świąteczne, a jedną z „gorących śród” można nazwać dzień wypełniania wniosków na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania z ordynator oddziału okulistycznego szpitala w Cieszynie, podczas których poruszane są sprawy związane z chorobami prowadzącymi do utraty wzroku. Pani Agata Plecha prostym i zrozumiałym językiem opisała zabiegi jakie w danym schorzeniu są przeprowadzane. Podczas ostatniego spotkania poruszony został temat coraz częstszej choroby jaką jest cukrzyca, której przyczyną mogą być różnego rodzaju powikłania. Niewydolność nerek i utrata wzroku to tylko dwa z licznych skutków zaniedbania tej choroby.

Trzy miesiące tego roku, a więc trzy wyjazdy do skoczowskiego kina na seanse z audio deskrypcją. Filmy takie jak: „Imagine”, „Nietykalni” czy „Bogowie” to filmy trudne, pokazujące jednak, że warto pokonywać przeszkody, przełamywać stereotypy i trzeba patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Trwa okres składania PIT- ów w Urzędzie Skarbowym i tak jak wszędzie przepisy się zmieniają tak i w zakresie odliczeń uległy zmianie. Na bieżąco członkowie PZN są o tych zmianach informowani.

Ósmy marca, czyli dzień kobiet, tym razem członkinie Związku postanowiły zorganizować spotkanie w tak zwanym „babskim gronie”. Przy ciasteczku i filiżance kawy bawiły się wyśmienicie opowiadając różnego rodzaju śmieszne historyjki.

Spotkania, udzielanie informacji członkom związku to tylko niewielka część z działań jakie odbywają się w siedzibie koła, to tu kierowani są między innymi przez MOPS oraz lekarzy ci którzy tracą bądź stracili wzrok po niezbędne wskazówki związane z odnalezieniem się w tak trudnym dla nich okresie życia.

Opakowania leków są już opisane pismem punktowym, które pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na samodzielne odczytywanie nazw leków, jednak nie zawsze napis jest poprawnie wykonany. W celu uniknięcia błędów jeden z cieszyńskich producentów takich opakowań zwrócił się z prośbą do pracowników Koła PZN o sprawdzenie poprawności napisów. Czytający i piszący Brajlem wychwycili niewielki acz ważny brak, a mianowicie brak znaku dużej litery przed nazwą leku, dla widzących nie ma on znaczenia jednak niewidomym pozwala on na łatwiejsze odnalezienie początku napisu.

Okazało się, że konsultacje przeprowadzone u źródła są tym co pozwoliło uniknąć błędów.

W ponure i zimne dni członkowie koła jak również mieszkańcy miasta korzystali ze zbiorów biblioteki mieszczącej się w siedzibie związku.

Stowarzyszenie mające swoją siedzibę przy ul. Srebrnej prowadzi dynamicznie swoje działania, a wszystko po to aby ci, którzy potrzebują wsparcia mogli je bez trudu otrzymać.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama