, środa 28 luty 2024
Dbajmy o naszą lokalną przyrodę
Jedynym pozytywnym aspektem jest mniejsza ilość odpadów budowlanych, opon czy opakowań.  fot: PixabayDodaj do Facebook

Dbajmy o naszą lokalną przyrodę

red.
Rezerwaty "Lasek Miejski nad Olzą" oraz "Lasek Miejski nad Puńcówką" to chętnie wykorzystywane przez mieszkańców oraz turystów miejsca do celów rekreacyjno - wypoczynkowych. Prowadzą tamtędy oficjalne ścieżki i szlaki spacerowe. Niestety nie wszyscy korzystający z nich mają na uwadze to, że są to obszary chronione...

Pełnią one szczególną funkcję w ekosystemie miasta. Stanowią siedliska bytowania i rozwóju wielu rzadkich i chronionych gatunków. Natomiast dobrze rozwinięta warstwa drzew przyczynia się do stabilizacji skarp stromo opadających w kierunku doliny Olzy i Puńcówki. Wiosną tego roku z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach przy udziale pracowników Nadleśnictwa Ustroń oraz Urzędu Miejskiego w Cieszynie dokonany został przegląd obu rezerwatów. Wynika z niego, że nie niektórzy z nie doceniają ich znacznienia. Szczególnie rzucającym się w oczy problemem są odpady zalegające w runie leśnym np. odpady zielone oraz popiołów z palenisk domowych. Może się nam wydawać, że tego typu odpady nie są szkodliwe dla środowiska, jednak jest to bardzo mylne przekonanie. Po pozostawieniu ich w rezerwacie przyczyniają się do zaniku cennych gatunków, które są na tym obszarze chronione. Natomiast popioły zmieniają warunki siedliskowe, nadmiernie użyźniają podłoże, izolują systemy korzeniowe drzew, ograniczają dostęp tlenu, co destabilizuje skarpy i przyczynia sie do ich erozji. Jedynym pozytywnym aspektem jest mniejsza ilość odpadów budowlanych, opon czy opakowań.

- Sytuację okresowo poprawiają takie działania jak przeprowadzane z inicjatywy PTTK Oddział "Beskid Śląski" w Cieszynie, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Cieszynie akcje wiosennego i jesiennego sprzątania cieszyńskich obszarów chronionych, w których uczestniczy młodzież z cieszyńskich szkół - czytamy w Wiadomościach Ratuszowych.

Nie da się jednak zebrać w całości zalegających odpadów. Zwłaszcza takich, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Dlatego ważne jest aby każdy z nas dbał o naszą lokalną przyrodę i nie pozostawiał odpodów w obszarach objętych ochroną.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama