Jeśli chcesz wziąć udział w niezwykłym spacerze po Cieszyńskiej Wenecji, spektaklu o dawnych zakładach przemysłu dziewiarskiego „Juwenia”, usłyszeć historię dzieci z ulicy Przykopy albo obejrzeć film, którego jednym z głównych bohaterów jest Cieszyn z 1991 roku…to propozycja dla Ciebie! Zapraszamy mieszkańców i turystów.
Szczegółowy program na 24 czerwca 2017:
WARSZTATY PLASTYCZNE “CIESZYŃSKA WENECJA I TAJEMNICZY KOT”
/Galeria W Bramie
(ul. Przykopa 17)
10:00 Warsztaty dla dzieci 6-8 lat
12:00 Warsztaty dla dzieci 9-11 lat
15:00 Plener w przestrzeni Cieszyńskiej Wenecji dla dzieci 12+
Na wszystkie warsztaty obowiązują ZAPISY w Galerii lub przez e-mail: galeriawbramie@gmail.com
11:00 - 13:00/ Świetlica Krytyki Politycznej “Na Granicy” (ul. Przykopa 20)
Warsztat “Zakwas” - nauka samodzielnego wypieku chleba/ Łukasz Radziszewski
(facebook.com/ZakwasPro)
Celem działania jest przekazanie wiedzy o tym czym jest Zakwas i nauka samodzielnego wypieku chleba. Są to przede wszystkim warsztaty kulinarne, które pełnią rolę projektu społecznego i kulturotwórczego. Łukasz Radziszewski pracuje również nad publikacją oraz mapą posiadaczy Zakwasu, którzy tworzą nową, osobliwą społeczność (chleb z jednego konkretnego Zaczynu wypiekają już osoby zamieszkałe m. in. w Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Łodzi, Mediolanie, Sokółce, Supraślu, Wiedniu, a nawet Nowym Jorku.
Liczba miejsc ograniczona! Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 516 344 963 lub przez e-mail: natalia.kaluza@krytykapolityczna.pl
Uczestnik warsztatów musi zapewnić sobie tylko formę do pieczenia, tzw. blaszkę keksówkę (może być metalowa lub ceramiczna).
13:00 - 16:00 / Plac przed wejściem głównym do dawnego Młyna (ul. Przykopa 20)
Loteria “Ceramiczny Poemat Dadaistyczny”/Modelarnia Ceramiczna Bogdan i Beata Kosak
Modelarnia Ceramiczna Kosak działająca od początku roku w dawnym Młynie na ul. Przykopa wychodzi w przestrzeń Cieszyńskiej Wenecji by podzielić się z przechodniami zbieranymi przez lata porcelanowymi filiżankami, talerzami, wazonami… W zamian oczekuje kilku słów, które wspólnie zebrane złożą się w jedyny w swoim rodzaju “Ceramiczny Poemat Dadaistyczny”.
16:30 - 17:30/ Schody przy Młyńskiej Bramie
Performatywne czytanie tekstów literackich stworzonych przez młodzież z Cieszyna w ramach Grupy Aktywnej Kultury. Utwory, zaprezentowane z muzyką w tle, opowiadają o Cieszyńskiej Wenecji z perspektywy dnia dzisiejszego. To interpretacje, gry wyobraźni i czujne spostrzeżenia.
Autorami i autorkami utworów są: Mikołaj Bizoń, Joanna Heller, Mieszko Pasierbek, Natalia Puzoń, Aleksandra Podżorska, Aleksandra Kozyra.
18.00/ Świetlica KP/Młyn
„Bele dzianin” - teatralna opowieść o pracowniczkach dawnych Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego “Juwenia”/ reż. Natalia Kałuża
Związek Radziecki, Niemcy, a nawet Libia to tylko niektóre miejsca, gdzie niegdyś trafiała odzież produkowana w cieszyńskich Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego “Juwenia”. Przez lata prężnie działający zakład zatrudniał kilkaset osób. Były to głównie kobiety. Guzikarki, brakarki, krojczynie…
To dzięki ich wspólnej pracy „Juwenia” była jednym z ważniejszych zakładów tego typu w kraju.
Występują: Dominika Brejza, Kamila Kacyrz, Laura Kacyrz, Patrycja Kowalska, Aleksandra Podżorska, Natalia Puzoń.
19:00 / Plac przy ul. Przykopa 38-40
“Opowieści dzieci z ulicy Przykopy”/ Miejsce: ul. Przykopa (parking)/ reż. Bogusław Słupczyński
Co stało się z Julką, która wpadła do Młyna? Dlaczego Pan Tomica produkował trumny? Kto na ulicy Przykopa sprzedawał cukierki?
To historie na poły prawdziwe, na poły magiczne, a nawet fantastyczne. Powstały w naszej wyobraźni, z chęci oddania głosu starym murom, drzwiom, zmurszałym oknom, dachom. Ponieważ ludzkie, proste historie nigdy nie zostały zarejestrowane, a ci którzy je pamiętali dawno już odeszli. A przecież przestrzeń naszego życia nie może istnieć bez narracji przeszłości, która buduje wewnętrzne piękno ulicy Przykopa i uliczek przyległych.
Etiuda teatralna w wykonaniu dzieci ze Świetlicy KP.
21:00 / Młyn (ul. Przykopa 20)/ Świetlica Krytyki Politycznej
Pokaz filmu „Obywatel świata” reż. Roland Rowiński (+ 16)
„Obywatel świata” to film na podstawie opowiadania Grzegorza Ciechowskiego z 1991. Jednym z głównych bohaterów obrazu jest…Cieszyńska Wenecja. To tutaj dzieje się akcja filmu, który opowiada o niespełnionych marzeniach i rozczarowaniach ludzi, którzy spotykają się na szkolnym zjeździe absolwentów.
Wstęp wolny!
Działanie współfinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
Dodaj komentarz