, wtorek 23 kwietnia 2024
Cieszynianka w Wielkiej Brytanii
Obecnie mieszkając w Wielkiej Brytanii otworzyła swój dom, rodzinę oraz serce na osoby niepełnosprawne, a to co robi, robi z wielkim zaangażowaniem i pasją. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Cieszynianka w Wielkiej Brytanii

Iwona Czarniak
Nie tylko w Polsce ale na całym świecie są osoby, które potrzebują na co dzień opieki, pomocy czyli tak zwanego wsparcia drugiego człowieka. Aby zostać opiekunem osoby starszej lub niepełnosprawnej trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, są to między innymi: cierpliwość, sumienność, dokładność oraz serce otwarte na potrzeby podopiecznego. Wiele Polek po podjęciu decyzji o dłuższym rozstaniu z rodziną wyjeżdża do takiej pracy m.in. w Niemczech czy Austrii. Zazwyczaj opiekują się daną osobą w jej miejscu zamieszkania i co kilka tygodni lub miesięcy przyjeżdżają do Kraju.

Inaczej ma się rzecz w przypadku Katarzyny Pinkas mamy szesnastoletniego Michała i dwuletniej Mai, która z sentymentem wspomina lata kiedy była mieszkanką Cieszyna. Obecnie mieszkając w Wielkiej Brytanii otworzyła swój dom, rodzinę oraz serce na osoby niepełnosprawne, a to co robi, robi z wielkim zaangażowaniem i pasją.

"Pracuję dla Nottinghamshire County Council czyli urzędu hrabstwa Nottingham. Jestem opiekunem w programie, który nazywa się Shared Lives czyli dzielone życia. Program polega na otwieraniu swojego domu i rodziny dla osoby niepełnosprawnej. Osoba staje się nowym, pełnoprawnym członkiem rodziny. Program został stworzony, aby osoby z np. upośledzeniem , zespołem downa czy autyzmem nie były zmuszone do mieszkania w ośrodkach opiekuńczych. Zadaniem opiekuna jest także przygotowanie podopiecznego do w miarę możliwości samodzielnego funkcjonowania w przyszłości a więc nauka czynności domowych, budżetowanie - zarządzanie pieniędzmi, używanie konta bankowego, bankomatu, robienie zakupów czy płacenia rachunków. Jeden z moich byłych podopiecznych - autystyczny 25 latek po roku mieszkania z nami w tej chwili mieszka sam w wynajętym mieszkaniu i bardzo dobrze sobie radzi. Osoby objęte programem Shared Lives to osoby dorosłe. Obecnie mieszka ze mną 24 letnia dziewczyna z upośledzeniem umysłowym. Zoe mieszka ze mną już półtorej roku. Program Shared Lives to sieć opiekunów , którzy wzajemnie się wspierają i spotykają regularnie. Każdy opiekun posiada swojego koordynatora programu, który go wspiera, organizuje nowe szkolenia i nadzoruje. Opiekun może być opiekunem długoterminowym lub opiekunem zastępczym - na czas nieobecności opiekuna długoterminowego albo tak jak ja łączyć opiekę długo i krótkoterminową. Kiedy opiekun np. musi wyjechać lub zachoruje, wtedy opiekun zastępczy przejmuje opiekę. W tej chwili jestem opiekunem długoterminowym dla 24 letniej Zoe i zastępczym dla 31 letniej Emmy. Praca dla Shared Lives to praca 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę, ale nie zamieniłabym jej na żadną inną, gdyż kocham to, co robię. Każdego dnia widzę, jak czyjeś życie staje się lepsze i ciekawsze. Kiedy Zoe poznaje nowe miejsca, zdobywa nowe umiejętności - ostatnio jest to pierwszy w jej życiu telefon komórkowy - wtedy wiem jak wielki sens ma moja praca. W programie jestem od 6 lat. Brałam udział w ogólnokrajowej akcji promocyjnej Shared Lives. Był to krótki spot w angielskiej telewizji i artykuły w prasie. Wcześniej przez 4 lata pracowałam tutaj w Anglii w ośrodku dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera jako terapeuta zajęciowy. W Anglii jestem od 11 lat. W Polsce ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku pedagogika pracy socjalnej i opiekuńczo wychowawczej, więc pracuję w swoim zawodzie."

Tak naszym czytelnikom o swojej pracy opowiada Kasia, jednak słowo praca nabiera szerszego znaczenia, kiedy słyszy się w jej głosie dumę i autentyczną radość gdy opowiada o osiągnięciach swoich podopiecznych.

Osób podobnych do Kasi jest wiele, tego co robią, nie robią dla rozgłosu lecz z potrzeby serca i dzięki ich zaangażowaniu życie potrzebujących pomocy nabiera barw.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama