, niedziela 19 maja 2024
Zwierzęta potrafią zdziałać cuda
Pies przewodnik pomaga niewidomemu, natomiast są i takie psy, które biorą udział w akcjach ratunkowych takich jak odszukiwanie ludzi pod śniegiem czy w gruzowisku zawalonego domu.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Zwierzęta potrafią zdziałać cuda

Iwona Czarniak
Niedawno na jednym z portali społecznościowych ktoś napisał „ Dom bez kota lub psa jest pusty”. Nie jeden się z tym stwierdzeniem zgodzi. W wielu domach można spotkać nie tylko koty czy psy, ale również: chomiki, papugi, kanarki, a nawet jaszczurki czy króliki.

Zwierzęta szybko się do domowników przywiązują, wnosząc do domu wiele radości, a za okazaną im opiekę na wszystkie sposoby wyrażają swoją wdzięczność. Śmiem twierdzić, że zwierzęta potrafią okazać więcej serca niż niektórzy ludzie.

To one zapełniają pustkę jaka gości w domach starszych osób, które nieraz całe dni spędzają w samotności. Właściciele psów wiedzą, że nie ominie ich kilkakrotny codzienny spacer, co nie jednemu wychodzi tylko na zdrowie.

Zwierzęta tak jak ludzie są wyśmienitymi terapeutami dla osób z różnego typu dysfunkcjami. W tym miejscu warto wspomnieć o hipoterapii, dogoterapi czy rybkach które pomimo iż są małe i ciche potrafią wyciszyć i uspokoić nawet największego nerwusa.
Ci wyjątkowi przyjaciele sobie tylko znanym sposobem wyczuwają, gdy jesteśmy smutni i starają się nas rozweselić, a gdy dopada nas choroba stają się przygaszone i oferują swoją pomoc. To nie żart, za przykład może posłużyć zbawienne działanie kota na osoby borykające się z reumatyzmem. Uparcie rozgrzewając ciepłem własnego ciała bolące miejsca przynoszą choremu ulgę. Pies przewodnik pomaga niewidomemu, natomiast są i takie psy, które biorą udział w akcjach ratunkowych takich jak odszukiwanie ludzi pod śniegiem czy w gruzowisku zawalonego domu. Bywa i tak, że czworonożny przyjaciel z podziwu godną wytrwałością pilnuje, żeby naszym dzieciom nie stało się nic złego.

Dziecko, które pod opiekę dostaje chociażby maleńkiego chomiczka uczy się odpowiedzialności oraz wrażliwości. Nieważne czy mamy kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, sekrety których nie możemy powierzyć drugiemu człowiekowi powierzamy zwierzakom, które nas nie oceniają, a wszystko co usłyszą zachowają dla siebie.

Dorośli powinni jednak pamiętać, że biorąc do domu zwierzę nieważne czy jest małe czy duże ponoszą za niego odpowiedzialność i nie wystarczy tylko je nakarmić, trzeba zapewnić mu opiekę weterynaryjną oraz zwykłą troskę. Zbliża się okres wakacji, który jest dla rodzin czasem odpoczynku oraz wspólnych wyjazdów, natomiast dla niejednego psa czy kota okresem największej tragedii życiowej. Są bowiem tacy ludzie, którzy z braku możliwości zabrania z sobą czworonoga porzucają go gdzieś przy drodze lub w lesie. Kiedy właściciele świetnie się bawią, głodne zwierzę błąka się i tęskni.

Za przywiązanie i miłość nam okazane powinniśmy odpłacać tym samym i niektórzy powinni się cieszyć, że zwierzęta nie potrafią mówić ludzkim głosem, bo nie jeden usłyszałby co o nim myślą.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo dobry i mądry tekst. Mam nadzieję, że dzięki niemu niektórzy coś zrozumieją.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama