, czwartek 25 kwietnia 2024
Różne sposoby jeden cel
Niepełnosprawność, niezależnie od jej rodzaju, nie pozbawia osób nią dotkniętych ciekawości otaczającego ich świata, lecz powoduje, że starają się go poznawać dostępnymi dla nich sposobami. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Różne sposoby jeden cel

Iwona Czarniak
Ciekawość świata, poznawanie różnych kultur, zwyczajów, tradycji, historii dla wielu osób stało się pasją, którą rozwijają na wiele sposobów. Dla człowieka niemającego żadnych ograniczeń zdrowotnych wyjazdy do interesujących go miejsc, zobaczenie na własne oczy zabytków czy nietypowych zjawisk jakie stworzyła sama przyroda nie stanowi większego problemu.

Niepełnosprawność, niezależnie od jej rodzaju, nie pozbawia osób nią dotkniętych ciekawości otaczającego ich świata, lecz powoduje, że starają się go poznawać dostępnymi dla nich sposobami. Podróżnicze i krajoznawcze programy telewizyjne oraz to co oferuje ogólnie dostępny Internet to tylko jedna z form, z której bez ograniczeń korzystają osoby starsze i niepełnosprawni ruchowo.

Cieszyńskie Koło Polskiego Związku Niewidomych zrzesza osoby niewidome i niedowidzące jednak wśród członków są i tacy, którzy poza problemem z prawidłowym widzeniem borykają się z innymi dysfunkcjami. Dla tych osób oraz dla pozostałych chętnych zostało zorganizowane spotkanie z Izabelą Kulą - dyrektor Cieszyńskiej Biblioteki. Prelekcja dotyczyła wyjazdu Izy do Izraela, a ponieważ z różnych względów nie każdy będzie mógł osobiście odwiedzić ten kraj, była to okazja zobaczenia go oczami Izy. Wędrówki po małych i dużych miastach, „luksusowy nocleg” na pustyni, kontrasty wśród ludności żydowskiej, opisy przyrody to tylko część z tego co przybyłym na spotkanie w barwnych opowieściach przybliżyła podróżniczka. Widzący natomiast mogli obejrzeć szereg pięknie wykonanych zdjęć. Nie każdy potrafi przekazać emocje, obrazowo opisać to co widział tak aby podziałały na wyobraźnię słuchaczy, tę sztukę bez wątpienia posiada prowadząca prelekcję, a spotkanie które początkowo miało trwać godzinę, znacznie się przeciągnęło.

Będący na spotkaniu odbywali wędrówkę po Ziemi Świętej, podczas gdy inni członkowie Koła wyjechali na odpoczynek do Grecji. Chorwacja to kolejny kraj, na którego zwiedzanie w poniedziałkowy poranek wyruszyli niedowidzący, którzy pomimo ograniczeń widzenia postanowili osobiście zwiedzić ten ciekawy kraj.

Wybór sposobu wędrówek zależy od możliwości samych zainteresowanych, potrzebne są tylko dobre chęci, a świat stanie przed nimi otworem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama