, wtorek 21 maja 2024
Magiczne miejsce w Pogwizdowie
Pogwizdowska Biblioteka jest przykładem na to, że o czytelnika oraz jego potrzeby związane nie tylko z czytaniem można zadbać nie tylko w mieście, ale również w małej miejscowości czy na wsi.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Magiczne miejsce w Pogwizdowie

ICZ
Centrum Pogwizdowa ul. Katowicka 5- budynek jakich wiele, jednak gdy wejdziemy do środka znajdziemy się w magicznym miejscu, które pozwoli na odbycie każdej nawet najbardziej niebezpiecznej czy egzotycznej podróży, to dzięki niemu można spotkać się z ludźmi żyjącymi w czasach starożytnych, władcami państw czy bohaterami bajek. To właśnie tu można zagłębić się w historię niejednego romansu, tego prawdziwego czy powstałego w czyjejś wyobraźni, a rozwiązanie wielu zagadek kryminalnych albo przyrodniczych nie będzie żadnym problemem. Wszystko to jest możliwe dzięki książkom, które znajdują się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu filia w Pogwizdowie.

Gościnne progi biblioteki przekraczają wszyscy miłośnicy książek, zarówno mieszkańcy Pogwizdowa, jak i przyległych miejscowości.
Pomimo iż swoją wielkością nie może się równać z biblioteką w Cieszynie, to jednak na równi z nią pełni swoją rolę, o czym mówi bibliotekarka pani Agata Kula, pracująca w Pogwizdowie razem z panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Danutą Łysek.

„Biblioteka w Pogwizdowie liczy 15 355 pozycji książkowych, w czym zawiera się księgozbiór dla dorosłych (książki autorów polskich oraz zagranicznych), księgozbiór popularnonaukowy, literatura dla dzieci i młodzieży. Ponadto oferujemy wypożyczenia czasopism (25 tytułów czasopism) posiadamy również audiobooki oraz filmy. W ciągu roku systematycznie dokonujemy zakupów nowości wydawniczych więc czytelnicy naszej biblioteki mogą liczyć na aktualne nowości oraz na kontynuacje najpopularniejszych serii czytelniczych. Zakupu książek dokonujemy ze środków dotacji samorządowej, ale również staramy się o pozyskanie dotacji ze środków ministerialnych oraz innych źródeł.

Zainteresowanie ofertą naszej biblioteki jest dosyć spore. Rocznie notujemy ok. 650 zarejestrowanych czytelników nie tylko z Pogwizdowa i Brzezówki ale również z Kaczyc, Marklowic, Hażlacha i wielu innych miejscowości.

Najwięcej czytelników w naszej bibliotece to osoby w wieku średnim w przedziale 25-44 lata, bo jest ich aż 194, w przedziale od 45-60 lat jest ich 119, a w wieku powyżej 60 lat - 71 osób. Dzieci aktualnie zapisanych do naszej biblioteki jest też sporo: w wieku od 0-5 lat mamy 19 czytelników, od 6-12 lat jest 102 dzieci, natomiast w grupie młodzieżowej od 13-19 lat 104 osoby. Posiadamy też grupę czytelników w przedziale 20-24 lat i jest ich 36 osób.

Oprócz wypożyczenia książek oferujemy naszym czytelnikom darmowy dostęp do komputerów i Internetu w tym pomoc w obsłudze programów komputerowych oraz tworzeniu dokumentów, możliwość wydruku (czarno-biały i kolor), ksero, skanowanie, bindowanie oraz laminowanie. Ponadto w bibliotece jest dostępna sala multimedialna dla dzieci i młodzieży, gdzie można spędzić miło czas wolny przy grach planszowych, komputerach oraz konsoli gier PS4. W bibliotece raz w tygodniu we wtorki o godzinie 1700 odbywają się zajęcia Klubu Malucha przeznaczone dla dzieci w wieku od 1,5 - 5 lat, podczas których czytamy, bawimy się oraz wykonujemy proste prace plastyczne. Naszych czytelników (i nie tylko) zapraszamy na ciekawe prelekcje, spotkania autorskie oraz wystawy. Aktywnie współpracujemy również z przedszkolem oraz szkołą podstawową dla których systematycznie organizujemy lekcje tematyczne w bibliotece. Biblioteka w naszej wsi jest również miejscem, gdzie spotyka się wiele organizacji. Wspieramy i pomagamy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz KGW, udostępniamy pomieszczenie na spotkania stowarzyszenia zajmującego się odzyskiwaniem odszkodowań za szkody górnicze, spotkania rady sołeckiej, spotkania dla mieszkańców organizowane przez samorząd oraz inne organizacje. W budynku biblioteki odbywają się dyżury prawników w ramach Darmowej Pomocy Prawnej dla osób, które potrzebują porady, a nie posiadają na nią środków finansowych. Biblioteka oferuje swoim mieszkańcom również worki do segregacji odpadów, informuje o terminach wywozu odpadów, udziela informacji terytorialnych dotyczących położenia ulic i wielu innych.

Mieszkańcy Gminy Hażlach mogą wziąć udział w darmowych szkoleniach komputerowych odbywających się w pogwizdowskiej bibliotece. Szkolenia komputerowe finansowane są z programu "e-mocni - cyfrowe umiejętności, realne korzyści" i obejmują następujące obszary: zdrowie, finanse, religia i potrzeby duchowe, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie, praca i rozwój zawodowy, relacje z bliskimi, edukacja, odpoczynek i hobby. Szkolenia obejmują podstawowe zagadnienia obsługi komputera dla początkujących, ale również umożliwiają rozwinięcie swoich umiejętności o zagadnienia związane z elektronicznym kontem bankowym, zakupami przez Internet, obsługą Facebooka i wieloma innymi zagadnieniami. Zgłoszenia do udziału w szkoleniach przyjmujemy w bibliotece lub pod numerem telefonu 33 8568-360”

Pogwizdowska Biblioteka jest przykładem na to, że o czytelnika oraz jego potrzeby związane nie tylko z czytaniem można zadbać nie tylko w mieście, ale również w małej miejscowości czy na wsi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama