, poniedziałek 20 maja 2024
XI Wieczór Ondraszkowy: Renata Putzlacher-Buchta nagrodzona
Kapotek stroju cieszyńskiego i laska ondraszkowa trafiły do rąk Renaty Putzlacher-Buchty, poetki, tłumaczki, autorki opowiadań, tekstów piosenek, sztuk i adaptacji teatralnych.  fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

XI Wieczór Ondraszkowy: Renata Putzlacher-Buchta nagrodzona

AK
XI Wieczór Ondraszkowy: Renata Putzlacher-Buchta nagrodzona

Podczas wieczoru nie zabrakło wspomnień, wspólnych śpiewów, którym wtórowała kapela Nowina z Jabłonkowa i pysznego poczęstunku. fot. AK

1 grudnia, w dawnej karczmie "U Zduna" w Cieszynie, odbył się XI wieczór Ondraszkowy. Od 2006 roku, podczas specjalnych spotkań wręczana jest nagroda przez Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Jest ona przyznawana w celu uhonorowania wkładu osób lub zespołów w krzewieniu kultury regionu, propagowania tradycji i stroju regionalnego oraz za działalność na rzecz lokalnej społeczności.

- Należymy do kultury, która rozwija się po obu stronach Olzy. W zjednoczonej Europie, w której nie ma granic, wciąż musimy odnajdywać drogę do siebie. Podczas wręczania pierwszej nagrody Ondraszka, spotkaliśmy się z poetką Anielą Kupiec, która urodziła się wkrótce przed tym, kiedy Zaolzie rozstało się z Polską. Dzisiaj spotykamy się z poetką współczesną - mówił podczas wręczania nagrody Józef Swakoń, prezes Koła nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Kapotek stroju cieszyńskiego i laska ondraszkowa z wyrzeźbionym, przez Tomasza Rzeźniczka wizerunkiem zbójnika, trafiły do rąk Renaty Putzlacher-Buchty, poetki, tłumaczki, autorki opowiadań, tekstów piosenek, sztuk i adaptacji teatralnych.

- Cały dorobek twórczy związała ze Śląskiem Cieszyńskim, regionem o zawiłej historii, rozdartym niegdyś granicą podzielonym pomiędzy dwa narody, które jako Polka, a równocześnie całe życie mieszkanka Czech postanowiła służyć i zasypywać linię podziałów ku dobru wspólnemu - tak argumentowali wybór laureatki przedstawiciele Koła.

Nagroda Ondraszka trafiła w ręce osoby, która jest również współautorką sztuki muzycznej "Ondraszek - Pan Łysej Góry", wystawianej przez Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego, a swoją pracę doktorską poświęciła samemu Ondraszkowi, słynącemu z niepospolitej odwagi, uznawanego za obrońcę biednych i uciśnionych, wyrównującym ludzkie krzywdy. Bohatera, który "połączył dwie ziemie" i artystów o nim piszących.

- Dziękuję serdecznie za to wyróżnienie. Ondraszek jest moim bohaterem, dlatego szczególnie to miłe i wzruszające. Na Śląsku Cieszyńskim to pierwsza taka nagroda, którą zostałam uhonorowana. Cieszy, gdy człowiek "u swoich" taką nagrodę otrzyma, bo to zawsze najtrudniej - przyznała z uśmiechem Renata Putzlacher-Buchta.

Podczas wieczoru nie zabrakło wspomnień, wspólnych śpiewów, którym wtórowała kapela Nowina z Jabłonkowa i pysznego poczęstunku.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tym autorom poniższych wpisów zwracam uwagę ,że kulturę się robi a nie o niej dyskutuje. Dlatego Macierz wie co robi .Tzw.Kongres Kultury i Komunikacji skończy się na bezpłodnym dyskutowaniu czytaj komunikowaniu za publiczne pieniądze co uczywiście skutkuje tym ,że na kulturę znów zabraknie środków

Popieram Fride!Wstyd Panowie Redaktorzy.

a kongres kultury celowo przemilczany...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama