, niedziela 19 maja 2024
Wydarzenia i kultura na weekend: Skoczowski festiwal fotografii analogowej!
Praca Pauliny Jeziorskiej - jednej z artystek tegorocznej edycji festiwalu "Skofot" 2019. fot: fot. Paulina Jeziorska za fb/festiwalskofotDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Skoczowski festiwal fotografii analogowej!

MM
Przed nami kolejny weekend bogaty w wydarzenia kulturalne, które odbywać się będą na terenie całego powiatu. Znajdziecie wśród nich m.in. kolejne wydarzenia odbywające się w ramach Dni Kultury Żydowskiej, spotkania autorskie, premiery filmowe, spotkania w ramach festiwalu fotografii analogowej oraz koncerty i przedstawienia teatralne!

8 listopada

Akademia Filozoficzna - warsztaty otwarte

Książnica Cieszyńska zaprasza do wzięcia udziału w cyklu warsztatów edukacyjnych z zakresu dziejów filozofii prowadzonych przez dr. Artura Lewandowskiego. Akademia Filozoficzna to cykl 10 warsztatów, które odbywają się będą się w każdy drugi piątek miesiąca, o godz. 16:30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. W najbliższy piątek, 8 listopada słuchacze Akademii Filozoficznej wysłuchają wykładu pt. "Idealizm platoński: pierwszy system filozoficzny w dziejach".

Zima u ciekawskiej królewny

Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" w Brennej zaprasza na kolejne, darmowe przedstawienie teatralne dla dzieci zatytułowane "Zima u ciekawskiej królewny". Przedstawienie odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 16:30.

Dni Kultury Żydowskiej

Od poniedziałku, 4 listopada w Cieszynie odbywają się Dni Kultury Żydowskiej. Tę niezwykłą kulturę przybliżają uczestnikom różnorodne wykłady, warsztaty, spotkania i koncerty. Impreza potrwa do niedzieli, 10 listopada zatem jest jeszcze czas, by skorzystać z bogatego programu.

piątek, 8 listopada

 • godz. 9:00, COK „Dom Narodowy” - Warsztaty tańca żydowskiego dla szkół średnich, prowadzenie: Dorota Herok, bilety: 5 zł
 • godz. 13:00, COK „Dom Narodowy” - „Relacja z pobytu i wolontariatu w Izraelu" - spotkanie i prezentacja Witolda Strumpfa
 • godz. 16:00, Kawiarnia i Czytelnia AVION w Czeskim Cieszynie - „Pieszo przez Izrael” - prelekcja Wiesława Legierskiego
 • godz. 18:00, Hotel Liburnia - „Wieczór Szabatowy” - gość specjalny Vlasta Labaj-Chabibulin, bilety: 40 zł

  sobota, 9 listopada

 • godz. 14:00, COK „Dom Narodowy” - „Relacja uratowanego Dziecka Holokaustu” - spotkanie z Miladą Hlubikovą
 • godz. 16:00, COK „Dom Narodowy” - „Polskie korzenie Izraela” - wykład Witolda Strumpfa
 • godz. 18:00, COK „Dom Narodowy” - „Psalmy” - koncert w wyk. Pauliny i Szymona Statecznych z zespołem, bilety: 25 zł

  niedziela, 10 listopada

 • wyjazd godz. 7:00 - Podróże z Kulturą: Śladem morawskich Żydów – informacje i zapisy pod nr tel. 668 860 354

  Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki

  "Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" to teatralna adaptacja ostatniej, wydanej za życia autora (w 1960 r.) powieści Gustawa Morcinka (1891-1963), pochodzącego z Karwiny, wybitnego polskiego pisarza, jak mało który związanego ze Śląskiem Cieszyńskim. Napisana w pierwszej osobie, jest monologiem osobliwego kpiarza - sowizdrzała, kopidoła (czyli grabarza), który kopiąc kolejne miejsca wiecznego spoczynku, kojarzy je z tytułowymi siedmioma zegarkami , które przechowuje w szafie i w swojej pamięci. A każdy z tych zegarków znalazł się w jego posiadaniu w odmiennych okolicznościach - i historie tych zegarków stanowią właściwą fabułę powieści. - a także powstającego na jej kanwie spektaklu. Spektakl w reżyserii Wiesław Hołdys swoją premierę miał 29 czerwca. Spektakl wraca na deski Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, w najbliższy piątek, 8 listopada o godz. 10:00. Bilety do nabycia w kasie teatru.

  Spotkanie z ornitologami z Zielone SOS

  Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie (ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej 6), zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie z pełnymi pasji ornitologami z Zielone SOS. Dzieci dowiedzą się gdzie odlatują ptaki zimą, jak mądrze dokarmiać naszych ptasich przyjaciół i poznają pracę ornitologów. Każdy mały uczestnik otrzyma upominek: karmnik do złożenia oraz zakładkę do książki. Bilety: 15 zł.

  SKO­FOT - Skoc­zowski Fes­ti­wal Fotografii Anal­o­gowej

  W najbliższy piątek, 8 listopada w Skoczowie rozpocznie się dwudniowe święto fotografii. SKO­FOT, czyli Skoc­zowski Fes­ti­wal Fotografii Anal­o­gowej jest pier­wszym w Polsce wydarze­niem, które prezen­tuje współczesną fotografię anal­o­gową. Zade­bi­u­tował w 2015 roku w Skoczowie z inic­jatywy fotografa i ani­ma­tora kul­tury Jerzego Rzechanka. Ludzie którzy współt­worzą fes­ti­wal to pasjonaci fotografii i sztuki. Dzielą się swoimi pas­jami i chęt­nie czer­pią od innych. Nasz fes­ti­wal to przede wszys­tkim niezwykłe spotkanie pasjonatów fotografii. Otwarcie festiwalu odbędzie się o godz. 18:00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj.

  Podróże Guliwera

  Scena Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na przedstawienie "Podróże Guliwera". Znana historia podróżnika, kapitana Lemuala Guliwera w nowym, oryginalnym opracowaniu. Fantastyczne przygody i spotkania z przeróżnymi istotami z innych światów umożliwiają satyryczne spojrzenie na naszą codzienną rzeczywistość. Możemy cieszyć się na niesamowite przygody, które lekarz pokładowy przeżyje wśród maleńkich mieszkańców Liliputów, wśród olbrzymów w Brobdingnag, wśród mieszkańców latającej wyspy Laputy, a na koniec wśród mądrych koni Huaninimów. Przedstawienie wystawione zostanie w najbliższy piątek, 8 listopada o godz. 10:00. Bilety do nabycia w kasie Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

  XX Ustrońska Jesień Muzyczna - Legendy muzyczne

  Kolejne wydarzenie w ramach XX Ustrońskiej Jesieni Muzycznej! W piątek, 8 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu odbędzie się koncert zatytułowany "Legendy muzyczne" w wykonaniu zespołu Dzień Dobry, podczas którego zaprezentowane zostaną piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego oraz Edwarda Stachury. Bilety w cenie 25 zł.

  Koncert Riffertone w Cieszynie

  Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn zaprasza na koncert wywodzącego się ze Śląska Cieszyńskiego duetu rodzinnego Riffertone, który odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 20.00. Bilety w cenie: 15 zł (przedsprzedaż) i 20 zł (przy wejściu do Klubu).

  Koncert zespołu "Sąstąd" w Chybiu

  Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na koncert zespołu "Sąstąd", który odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 19:00 w Klubie "Pod Amfiteatrem". -Instrumenty, to nasze sejsmografy. A my, jak ta ziemia, reagujemy na warunki, jakie stwarza nam środowisko. Czasem schniemy, jesteśmy zwietrzali, albo mokrzy; czasem się trzęsiemy,a jeszcze innym razem można na nas się oprzeć, coś zbudować.Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. W muzycznej glebie próbujemy odnaleźć siebie. Najszczerszych, jakich znacie - mówią o sobie członkowie zespołu. Bilety w cenie 15 i 20 zł do nabycia przed koncertem.

  Spotkanie autorskie z Lidią Czyż

  Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaprasza na spotkanie autorskie z Lidią Czyż, które odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 19:30 w Centrum Parafialnym "Salem" w Dzięgielowie (ul. Słoneczna 30). Lidia Czyż jest nauczycielką, współorganizatorką spotkań dla kobiet (w tym corocznych Śniadań dla Kobiet w Wiśle) oraz Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie, a także autorką licznych artykułów i opowiadań w czasopismach: „Warto”, „Nasze Inspiracje” i „Zwiastun Ewangelicki”, współautorką książki „Bohaterowie wiary” wraz z ks. Leszkiem Czyżem.

  Spotkanie autorskie z Dariuszem Zalegą

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu zaprasza na spotkanie autorskie z Dariuszem Zalegą, doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskieg, dziennikarzem i pasjonatem historii Śląska. Spotkanie poświęcone będzie promocji książki Dariusza Zalegi pt. "Śląsk Zbudowany". Dyskusję wokół książki poprowadzi Andrzej Drobik. Spotkanie odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 17:00.

  9 listopada

  Requiem dla Pomordowanych

  Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zaprasza na na koncert pt. "Requiem dla Pomordowanych", upamiętniający ofiary tragedii z 9 listopada 1944. Podczas koncertu wystąpią: Joanna Lipowczan-Stawarz i Krzysztof Durlow. Po koncercie Dział Etnograficzny Muzeum Ustrońkisego ze współudziałem Stowarzyszenia Miłośników Kuźni Ustroń przedstawi film dokumentalny pt. "Śladami listopadowej tragedii". Koncert "Requiem dla Pomordowanych" odbędzie się w sobotę, 9 listopada o godz. 16:00.

  Kabaret Ani Mru-Mru w premierowym programie "CIRQUE DE VOLAILLE"

  W sobotę, 9 listopada w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie wystąpi kabaret Ani Mru-Mru, który cieszyńskiej publiczności zaprezentuje swój premierowy program zatytułowany "Cirque de volaille". Program ten to kabaret dla każdego widza. Jak zapewniają kabareciarze, nie trzeba być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, żeby móc się dobrze bawić - ten kabaret polityką się nie zajmuje. Podczas występu widzowie zajrzą na budowę stadionu, usłyszą wyjątkowe wykonanie utworu folkowego jak i rockową opowieść o życiu kabareciarza oraz dowiedzą się co nieco o dietach. Bilety w cenie 80 zł, 60 zł, 50 zł do nabycia w kasie teatru.

  Duchowość i charakter rotmistrza Witolda Pileckiego

  W sobotę, 9 listopada o 16:00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbędzie się wykład dr Anny Mandreli, połączony z promocją książki - premierowy pokaz filmu "Bitwa skoczowska 28-30 stycznia 1919 r.", w reżyserii Dariusza Walusiaka. Darmowe wejściówki na 17-minutowy film dokumentalny do pobrania na godzinę przed każdym seansem lub wydarzeniem w kasie Teatru Elektrycznego.

  10 listopada

  Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

  Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie serdecznie zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnym słowackim działaczom narodowym – Ąudovítowi Štúrowi, ks. Michalowi Miloslavowi Hodžy, ks. Jozefowi Miloslavowi Hurbanowi i Jánowi Kalinčiakowi – których relacje ze Śląskiem Cieszyńskim i polskimi działaczami narodowymi w okresie Wiosny Ludów były bardzo żywe i bliskie. Odsłonięcie tablicy odbędzie się w niedzielę, 10 listopada o godz. 11:00 na budynku Parafii ewangelickiej w Cieszynie (pl. Kościelny 6). Odsłonięcie tablicy poprzedzone będzie uroczystym nabożeństwem o godz. 9:00 w Kościele Jezusowym z udziałem zagranicznych gości ze Słowacji i Czech oraz chóru Una Corda z Dolnego Kubina na Słowacji. O godzinie 12:30 rozpocznie się panel dyskusyjny pt. "Wolność dla narodów, wolność dla człowieka", w którym udział wezmą: bp mgr Slavomír Sabol (Dystrykt Wschodniego Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji), bp dr Adrian Korczago (Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP), dr hab. Krzysztof Nowak (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Józef Szymeczek (Uniwersytet Ostrawski), Zbigniew Machej (poeta, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, były dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie). Moderator: dr hab. Wacław Gojniczek (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

  Przedstawienie "Mayday 2" w Skoczowie

  Mayday 2” to druga część doskonałej farsy „Mayday”, którą Scena Polska ma w repertuarze od minionego sezonu. Ciąg dalszy przygód i perypetii najpopularniejszego londyńskiego taksówkarza – bigamisty. Jego niewiedzące o sobie dzieci Gavin i Vicky poznają się przypadkowo przez internet i wiele wskazuje na to, że łączy ich coś więcej niż zbieżność nazwisk... Atmosfera gęstnieje, na scenie narasta popłoch, na widowni salwy śmiechu! Przedstawienie wystawione zostanie w niedzielę, 10 listopada o godz. 18:00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie teatru.

  W weekend idź do kina!

  Kino Piast w Cieszynie

  8-11 listopada BARANEK SHAUN FILM. FARMAGEDDON , godz. 14:15, 16:00, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  Niesforny baranek i jego rozbrykana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction,która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach!Kolejna animacja studia Aardman, odpowiedzialnego za hity „Uciekające kurczaki”, „Wallacei Gromit: Klątwa królika” oraz „Baranek Shaun. Film”. Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami oraz nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?

  8-11 listopada MIDWAY, godz. 17:45, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  Ukazana z bezprecedensowym rozmachem przez Rolanda Emmericha, jedna z najważniejszych bitew w historii ludzkości, która odmieniła losy II wojny światowej na Pacyfiku! Wojna na Pacyfiku, której początek dał atak Cesarskich Sił Powietrznych na bazę Pearl Harbour od początku układała się po myśli japońskiego dowództwa. Duża część amerykańskiej floty wojennej uległa zniszczeniu, zaś amerykańskie dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich okolicznościach amerykańska baza wojskowa na Midway pełniła rolę ostatniego szańca obrony, po przerwaniu którego Japonia miała niepodzielnie zapanować na Pacyfiku, co mogło przesądzić o losach wojny...

  8-11 listopada OBYWATEL JONES, godz. 20:15, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

  Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni najnowszy film Agnieszki Holland, thriller polityczny „Obywatel Jones” to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella. Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem. Teraz Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, by przeprowadzić wywiad ze Stalinem...

  Teatr Elektryczny w Skoczowie

  7 listopada Skoczowskie Kino na Obcasach: Portret kobiety w ogniu, godz. 19:30, bilety: 14 zł.

  Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama