, niedziela 26 maja 2024
Wisła: Śladami prozy Jerzego Pilcha
Spacer śladami prozy pochodzącego z Wisły pisarza poprowadziła Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle.  fot: UM WisłaDodaj do Facebook

Wisła: Śladami prozy Jerzego Pilcha

red.mat.pras.
Wisła: Śladami prozy Jerzego Pilcha


Wisła: Śladami prozy Jerzego Pilcha


Wisła: Śladami prozy Jerzego Pilcha


Wisła: Śladami prozy Jerzego Pilcha

W poniedziałek, 10 sierpnia w Wiśle odbyły się obchody rocznicy urodzin Jerzego Pilcha. Przed południem ulicami Wisły przeszedł spacer śladami prozy pisarza, a wieczorem w wiślańskiej bibliotece odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o pisarzu i dyskusja na temat upamiętnienia jego twórczości w Wiśle.

Spacer śladami prozy pochodzącego z Wisły pisarza poprowadziła Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle. Spacer rozpoczął się przy dworcu kolejowym Wisła Uzdrowisko i prowadził przez najważniejsze miejsca związane z życiem pisarza w Wiśle. Uczestnicy spaceru mogli usłyszeć sporo historii związanych z konkretnymi miejscami, jak choćby budynek poczty, Plac Hoffa, dom w którym pisarz spędził dzieciństwo, dom na Parteczniku czy w końcu Cmentarz na Groniczku.

- Cieszę się że spacer spotkał się z takim zainteresowaniem a udział wzięli w nim zarówno mieszkańcy Wisły jak i turyści, w tym osoby doskonale znające prozę Jerzego Pilcha. Wspólnie przeszliśmy przez „centrum świata” pisarza i zmitologizowanej przez niego Wisły – mówi Renata Czyż.

Po południu w wiślańskiej bibliotece odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Film o Pilchu” oraz dyskusja na temat upamiętnienia prozy Jerzego Pilcha w Wiśle. Zgromadzeni mówili m.in. o stworzeniu szlaku śladami Jerzego Pilcha czy o festiwalu literackim w Wiśle.

- Zależy mi szczególnie na tym, żeby wszystkie formy upamiętnienia pisarza były zgodne z wolą jego rodziny. Oczywiście chcielibyśmy rozpocząć rozmowy na temat domu przy ul. Partecznik oraz o zorganizowaniu imprezy literackiej w naszym mieście. Oczywiście długie rozmowy jeszcze przed nami – mówił burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama