, sobota 25 maja 2024
"Wesele po naszymu" dobiegło końca
W czwartek, 18 listopada w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej nastąpiło podsumowanie poszczególnych działań, które obejmował interdyscyplinarny projekt finansowany w ramach mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński ze środków programu Intrreg V-A.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

"Wesele po naszymu" dobiegło końca

REDAKCJA
"Wesele po naszymu" dobiegło końca


"Wesele po naszymu" dobiegło końca


"Wesele po naszymu" dobiegło końca

Wspólny, polsko-czeski projekt zatytułowany „Wesele po naszymu / Veselka po našymu” dobiegł końca. W czwartek, 18 listopada w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej nastąpiło podsumowanie poszczególnych działań, które obejmował interdyscyplinarny projekt finansowany w ramach mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński ze środków programu Intrreg V-A.

W ramach transgranicznego projektu „Wesele po naszymu / Veselka po našymu” ścisłą współpracę nawiązały ze sobą Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu, Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Szeroko zakrojona współpraca pozwoliła na niezwykle ciekawą prezentację tradycji i zwyczajów weselnych charakterystycznych dla regionu Śląska Cieszyńskiego. Jednym z głównych, a przede wszystkim najbardziej widowiskowym elementem polsko-czeskiego projektu, było muzyczno-teatralne przedstawienie powstałe na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz scenariusza "Wesela Cieszyńskiego" opracowanego przez patronkę ZPiT Ziemi Cieszyńskiej - Janinę Marcinkową. Powstała także publikacja zatytułowana „Swojski zbiorek”, która promowana była podczas spotkania z autorką wierszy – Heleną Stoszek. Publikacja stanowi także pamiątkę z przedstawienia „Wesele po naszymu / Veselka po našymu”, które dwukrotnie zaprezentowane zostało mieszkańcom z obu stron Olzy (Park Sikory w Czeskim Cieszynie i na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie) .

Podsumowująca konferencja była okazją do podziękowania osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu, który od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów oraz przedstawicieli lokalnych i regionalnych mediów z obu stron granicy. - To była wspaniała przygoda, która połączyła ze sobą organizacje, które dotychczas nie miały okazji spotkać się w działaniu. Tym bardziej cieszy, wspaniały i doceniany przez wiele osób, efekt wszystkich działań zrealizowanych w ramach naszego wspólnego projektu – powiedziała Cecylia Gasz-Płońska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu – partnera wiodącego w projekcie, podczas podsumowującej konferencji.

Projekt „Wesele po naszymu / Veselka po našymu” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama