, czwartek 20 czerwca 2024
W Książnicy Cieszyńskiej rusza Akademia Filozoficzna
Wykład inaugurujący działalność Akademii Filozoficznej odbędzie się w najbliższy piątek i poświęcony będzie dziejom filozofii przed Platonem. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

W Książnicy Cieszyńskiej rusza Akademia Filozoficzna

MM/mat.pras.
Książnica Cieszyńska zaprasza do wzięcia udziału w cyklu warsztatów edukacyjnych z zakresu dziejów filozofii prowadzonych przez dr. Artura Lewandowskiego. Wykład inaugurujący działalność Akademii Filozoficznej odbędzie się w najbliższy piątek i poświęcony będzie dziejom filozofii przed Platonem.

- Podczas zajęć uczestnicy będą mieli wyjątkową sposobność nie tylko do otwartej dyskusji na tematy filozoficzne i światopoglądowe, lecz również do autentycznego „odczucia” historii ludzkiej myśli zapisanej na kartach najdawniejszych drukowanych ksiąg. W zbiorach starych druków Książnicy Cieszyńskiej znajdują się bowiem bezcenne i prestiżowe edycje fundamentalnych dzieł filozoficznych (jak choćby XVII-wieczne wydanie dzieł Kartezjusza czy najdonioślejsze wydanie Krytyki czystego rozumu I. Kanta), które prezentowane będą podczas spotkań poświęconych przybliżeniu sylwetek największych filozofów w dziejach oraz omówieniu podstaw stworzonych przez nich systemów wiedzy - informują organizatorzy Akademii Filozoficznej.

W trakcie cyklu zajęć uczestnicy odbędą skrótowy kurs historii filozofii klasycznej umożliwiający nabycie elementarnych kompetencji filozoficznych, takich jak: umiejętność interpretacji tekstu filozoficznego, znajomość podstawowych pojęć filozoficznych oraz narzędzi logicznej argumentacji, przyswojenie niezbędnych informacji na temat życia i poglądów najwybitniejszych myślicieli w dziejach ludzkości czy wiedza o problematyce poszczególnych dziedzin filozofii. Umiejętności te pozwolą na dalszą – samodzielną i poszerzoną – kontynuację lektur filozoficznych. Obok waloru edukacyjnego spotkania wzbogacone zostaną akcentem bibliofilskim, tworząc unikalną okazję do ujrzenia starodrucznych egzemplarzy arcydzieł filozoficznych pochodzących z bogatych zbiorów Książnicy Cieszyńskiej, które będą przedstawiane podczas warsztatów.

Akademia Filozoficzna skierowana jest do wszystkich zainteresowanych wielkimi zagadnieniami filozoficznymi, które intrygują człowieka od zarania dziejów aż po dzień dzisiejszy. - Mile widziane będą zarówno osoby pasjonujące się filozofią czy szeroko pojętą humanistyką, pragnące usystematyzować i pogłębić swoją dotychczasową wiedzę, jak i osoby, które nie zetknęły się jeszcze z tą fascynującą dziedziną ludzkiego namysłu, lecz otwarte są na nowe intelektualne doznania poszerzające światopoglądowe horyzonty oraz oferujące wiedzę o najżywotniejszych zagadnieniach przenikających nieprzerwanie kulturę i historię Europy już od ponad dwóch i pół tysiąca lat. Propozycja skierowana jest w pierwszym rzędzie do uczniów szkół średnich oraz studentów, choć serdecznie zapraszamy każdą osobę zaciekawioną tematyką zajęć - dodają organizatorzy.

Program Akademii Filozoficznej. Całość cyklu zajęć obejmie dziesięć warsztatów, które odbywać będą się z częstotliwością jednego spotkania w miesiącu tj. w każdy drugi piątek miesiąca, o godz. 16:30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Wykład inaugurujący działalność Akademii Filozoficznej odbędzie się w piątek, 11 października i poświęcony będzie dziejom filozofii przed Platonem. Po zakończeniu wykładu każdemu ze słuchaczy zostanie wręczony imienny indeks, w którym odnotowywana będzie obecność na spotkaniach, zaś każdy, kto weźmie udział w co najmniej sześciu warsztatach, otrzyma wraz z ich ukończeniem Certyfikat Cieszyńskiego Miłośnika Mądrości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama