, niedziela 10 grudnia 2023
 Zieleń zatopiona w betonie i nowa wizja cieszyńskiego rynku
20 września na cieszyńskim rynku stanęły kwietniki. Choć kwietniki, to za dużo powiedziane, bo są to betonowe kręgi. Jak widać beton nadal w modzie i jakbyśmy go mieli za mało ma stać się kolejną ozdobą miasta.  fot: FJDDodaj do Facebook

Zieleń zatopiona w betonie i nowa wizja cieszyńskiego rynku

U.Markowska
 Zieleń zatopiona w betonie i nowa wizja cieszyńskiego rynku

Można więc rzec, że roślinność i tworzenie zacienień w tej części miasta powinna stać się priorytetem. Jak się okazało pomysł się znalazł, a nawet został zrealizowany, jednak czy o taką roślinność chodziło mieszkańcom?

Rewitalizacje placów i rynków w większości przypadków nie posiada w planach nasadzeń drzew czy krzewów. Kamienne place, często praktyczne, zupełnie pozbawione roślinności to zmora także wielu śląskich miast. Na rzecz betonowych pustyń usuwane są także trawniki i klomby. Cieszyński rynek roślinności prawie nie posiada.

Kilka lat temu usunięto rosnące przy podcieniach drzewa na rzecz mniejszych i ułatwiających stawianie większych ogródków kawiarnianych. Tego raku lato było wyjątkowo upalne a cieszyński rynek bardziej odstraszał niż zapraszał. Brak cienia sprawił, że turyści raczej z rynku uciekali bądź oglądali go tylko spod kawiarnianych parasoli.
Można więc rzec, że roślinność i tworzenie zacienień w tej części miasta powinna stać się priorytetem.
Jak się okazało pomysł się znalazł, a nawet został zrealizowany, jednak czy o taką roślinność chodziło mieszkańcom?
20 września na cieszyńskim rynku stanęły kwietniki. Choć kwietniki, to za dużo powiedziane, bo są to betonowe kręgi. Jak widać beton nadal w modzie i jakbyśmy go mieli za mało ma stać się kolejną ozdobą miasta. W betonie więc nasadzono rośliny i tylko pozostaje pytanie czy mają one szansę w tym betonie przetrwać zbliżające się mrozy, a latem palące słońce.

Na portalach społecznościowych na temat nowego pomysłu można przeczytać wiele komentarzy, m.in. taki:
- Noo., powalają, faktycznie :-( Cieszyn nie ma szczęścia do projektów upiększających. Były okropne kolory odnowionych kamienic na Głębokiej. W prasie wiele się wyżywano na ten temat. Potem Ratusz żółto-fioletowy, co wyglądało niegustownie, źle. Całe szczęście już wyblakło i jest w porządku. W zimie wiele lat straszyły byle jak namotane białe żarówki na głogach wzdłuż podcieni. Zresztą pewnie zauważyliście, że piękne, stare głogi, które wiosną były gęsto obsypane pięknym, różowym kwieciem wzdłuż podcieni... te głogi wycięto w którąś sobotę i natychmiast zasadzono inne drzewka bez konsultacji z mieszkańcami. Rynek na tym stracił. Teraz te studzienne kręgi z betonu. Smutne. No i rzeczywiście swoją stylistyką nijak się mają do zabytkowych, pięknych kamienic i rzeźby Floriana. A okoliczne miasta są takie ładne, choćby Ustroń - zadbany, nowoczesny, piękny i w lecie, i w zimie. Szkoda że Cieszyn nie nie wzoruje na takich dobrych praktykach. Po drugie jest tylu uznanych artystów, studentów plastyki, firm i spółdzielni projektowych znanych w całym kraju z wzorcowych projektów. Mamy Zamek, gdzie wiąż są prezentowane nowości z zakresu dizajnu. A tu betonowe kręgi... Może gdyby ogłosić konkurs, pewnie spłynęłoby wiele projektów, z których bylibyśmy dumni. To zawsze można zrobić. Bo zieleni na naszym Rynku dramatycznie brakuje.

W sprawie wypowiedziała się pani Beata Sobik, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg.

"Informuję, iż przedmiotowe donice uprzednio zlokalizowane były na Starym Targu.
Co prawda, obecnie wyglądają jak nowe, ale to zasługa pracowników Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie, którzy realizując zadania statutowe jednostki, dołożyli wszelkich starań, aby wykorzystać i „odnowić” przedmiotowe donice.

Z kolei w zakresie nasadzeń, jakie zostały zaproponowane korzystano z doświadczenia wyspecjalizowanego architekta krajobrazu, który czuwał nad projektem na każdym etapie jego realizacji. Reasumując, bardzo dobra współpraca pomiędzy pracownikami MZD, a architektem zieleni pozwoliła na zminimalizowanie kosztów tego przedsięwzięcia, gdyż w ostatecznym rozrachunku możemy mówić o kwocie 9 062 zł.

Realizując zadanie dotyczące ustawienia donic na płycie rynku zwrócono uwagę na dwa aspekty, mianowicie aspekt ekonomiczny oraz okres na jaki przedmiotowe donice zostaną ustawione na płycie rynku. Należy zatem podkreślić, iż zaproponowana lokalizacja jest tylko rozwiązaniem tymczasowym, gdyż docelowo planowane jest zagospodarowanie zieleni zgodnie z projektem pn. „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”, co nie oznacza, że donice o których mowa znikną z przestrzeni publicznej. Możliwości ich usytuowania było i jest wiele, aczkolwiek wychodząc naprzeciw prośbom przede wszystkim mieszkańców, ale i odwiedzających nas turystów, dotyczącym dopełnienia przestrzeni miejskiej - rynku, to rozwiązanie na dzień dzisiejszy wydaje się być najkorzystniejsze.”

Ocenę tego projektu pozostawiamy więc samym mieszkańcom. Należy bowiem pamiętać, że miasto jest tym, na co pozwolą sami mieszkańcy.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

smutne to miasto. Po Szczurku zostaly niczego nie dajace ronda-placki, po szafiarzu wieza playa, a po obecnej burmistrz i jej rzeczniku opasłe donice.

Konkursy na zagospodarowanie rynku już były, a pomysły trafiły do szuflady. Niestety, w Cieszynie pewne rzeczy skrzętnie ukrywa się przed opinią publiczną i po wielokroć projektuje się to samo. Nie za darmo przecież. Doprawdy dziwna praktyka naszych włodarzy i urzędników. Może wydanymi na niezrealizowane projekty powinny zainteresować się odpowiednie instytucje, albo prokuratura?

Jaka władza w mieście takie donice

"Przedmiotowe donice... przestrzeń publiczna... aczkolwiek....." ... jeden wielki bełkot...
P.S Przedmiotowe donice są ohydne!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama