, sobota 2 marca 2024
„Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” – sentymentalna podróż tramwajem
Niezwykłe spotkanie miało miejsce w piątkowy wieczór w kawiarni „Tramwaj Cafe” gdzie po 15 latach od premiery czesko-polskiego spektaklu muzycznego „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe”, w sentymentalny kurs tramwajowy wyruszyli twórcy oraz fani tego magicznego spektaklu.  fot: FJDDodaj do Facebook

„Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” – sentymentalna podróż tramwajem

U.Markowska
„Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” – sentymentalna podróż tramwajem

Wspomnieniom i rozmowom nie było końca, co potwierdza, iż „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” nadal żyje i dostarcza wzruszeń, podobnie jak 15 lat temu.


„Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” – sentymentalna podróż tramwajem

Podczas spotkania nie zabrakło symbolicznych odwołań do spektaklu, a także elementów dekoracji, które udało się wypożyczyć z Teatru Těšínské Divadlo.


„Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” – sentymentalna podróż tramwajem

Twórcy spektaklu, Radovan Lipus i autorka scenariusza, Renata Putzlacher, podkreślili, że właśnie cieszyński Tramwaj Cafe jest jedną z konsekwencji tego polsko-czeskiego spektaklu.

Niezwykłe spotkanie miało miejsce w piątkowy wieczór w kawiarni „Tramwaj Cafe” gdzie po 15 latach od premiery czesko-polskiego spektaklu muzycznego „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe”, w sentymentalny kurs tramwajowy wyruszyli twórcy oraz fani tego magicznego spektaklu. Wspomnieniom i rozmowom nie było końca, co potwierdza, iż „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” nadal żyje i dostarcza wzruszeń, podobnie jak 15 lat temu. Podczas spotkania nie zabrakło symbolicznych odwołań do spektaklu, a także elementów dekoracji, które udało się wypożyczyć z Teatru Těšínské Divadlo.

Spektakl wystawiono 136 razy, z tego 50 razy poza Zaolziem, m.in. w Ostrawie, Pradze, Brnie, Uherskim Hradziszczu, Warszawie czy Łodzi. Jak zauważył na piątkowym spotkaniu reżyser Radovan Lipus, praca nad tym przedstawieniem wcale nie była łatwa, a gwarowe teksty budziły opory zarówno wśród czeskich jak i polskich aktorów. W przekonaniu twórców miął to być spektakl o charakterze lokalnym, który zejdzie z afisza po jednym sezonie. – To co stało się później było cudem i darem. Takie rzeczy zdarzają się tylko raz w życiu – stwierdził reżyser.

Przez kilka lat „Cieszyńskie nebe” przyciągało tłumy widzów. Na spektakl o Cieszynie po kilka razy przychodziły całe rodziny. Wbrew obawom sztuka rozumiana była zarówno nad Wisłą jak i Wełtawą. Samo przedstawienie miało charakter taki, jak to miasto, o którym opowiada, poczynając od legend, a na powodzi kończąc. Oparte było na językowych polsko-czesko-niemieckich przekomarzaniach. Nie było patosu, wielkich świateł, dymu i operowych arii, nie było też zbędnego blichtru. Przedstawienie balansowało na granicy rozrywki, a poważnego teatru. Efekty sceniczne krytycy oceniali jako proste, ale to one zmuszały widza do pewnej wyobraźni. Trochę jak w Teatrze Witkacego np. przewijający się nieustannie stary tramwaj albo niebieski materac imitujący Olzę.
Każdy kto spektakl obejrzał ten wie, jak wiele obudził w mieszkańcach uczuć. To nie tylko zachwyt, ale i zaduma czy wzruszenie. Ten spektakl wskrzesił w końcu jedną z najważniejszych dyskusji dotyczącą historii, podziałów oraz tolerancji i zrozumienia. Obudzony duch tego miasta nadal jeździ po nim cieszyńskim tramwajem.

Twórcy spektaklu, Radovan Lipus i autorka scenariusza, Renata Putzlacher, podkreślili, że właśnie cieszyński Tramwaj Cafe jest jedną z konsekwencji tego polsko-czeskiego spektaklu. – W „niebie” marzyliśmy o „Avionie”, o tym, żeby zniknęła granica, i to nam się spełniło. Wrócił też tramwaj, choć co prawda nie w sensie środka lokomocji, ale w postaci kawiarni – przekonywała.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama