, czwartek 25 lipca 2024
Tradycyjne Triduum Paschalne w Łąkach i Stonawie
Wielkanocną tradycję w Łąkach oraz Stonawie pielęgnuje polski ksiądz Roland Manowski. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Tradycyjne Triduum Paschalne w Łąkach i Stonawie

SM/mat. pras.
Wielkanocna tradycja, która kilka lat temu wróciła na tereny Zaolzia, uświetni obchody Wielkiego Tygodnia w Łąkach i Stonawie. Wszystko za sprawą polskiego księdza, Rolanda Manowskiego, proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Stonawie.

Według tradycji, w pierwszym dniu Triduum Paschalnego, po mszy kapłan klęka i myje nogi dwunastu mężczyznom podobnie jak Jezus, który podczas Ostatniej Wieczerzy, umył nogi Apostołom. W Łąkach obrzęd będzie miał miejsce podczas mszy o godz. 16.30, a w Stonawie podczas mszy o godz. 18.30). W tym dniu, w Kościele Rzymskokatolickim śpiewana jest również chwalebna pieśń "Gloria", podczas której odzywają się wszystkie dzwony. Wraz z jej końcem milkną, aż do Liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę. Zwyczaj ten nazywany jest "wiązaniem dzwonów".

Zgodnie z tradycją, wielkopiątkowe uroczystości w kościele św. Marii Magdaleny, rozpoczną się od tego, że proboszcz położy się na podłodze, twarzą w dół, symbolizując tym samym pokorę przed ukrzyżowanym Chrystusem. Potem jako pierwszy ze zgromadzonych ściągnie buty oraz ornat i zacznie adorować krzyż, na którym umarł Chrystus - Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu i żałoby, kiedy wspominamy śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu - mówi ojciec Manowski (Nabożeństwo w Łąkach rozpocznie się o godz. 16.30, w Stonawie o godz. 18.30).

W Wielką Sobotę w Stonawie (godz. 10.00) nastąpi święcenie wielkanocnych potraw. Wierni pobłogosławią pokarmy, które będą spożywać podczas niedzielnego śniadania. Według tradycji, część poświęconego pokarmu, gospodarz powinien podarować ziemi, ogrodowi i studni tak, aby cały rok mieć urodzajną glebę, wodę i owoce.

- Tradycja się "spodobała". Wydaje mi się, że zawsze jest tak, że ludzie mają radość z tego, kiedy ksiądz wprowadza nowe zwyczaje, zgodne z liturgią kościoła. Dodatkowo, myślę, że zawsze napawa radością każda inicjatywa pomagająca rozwijać parafię - komentuje, coraz większe zainteresowanie wiernych tradycyjnymi obchodami Triduum Paschalnego, ksiądz Roland.

Natomiast w Wielką Sobotę w Łąkach o godz. 16.30 i w Stonawie po zachodzie słońca o godz. 18.30 rozpocznie się uroczysta msza św. tzw "Wigilia Paschalna”, stanowiąca pamiątkę Żydowskiej Paschy. Podczas niej poświęca się świecę "paschał" - symbol Chrystusa zmartwychwstałego oraz wodę chrzcielną. Podczas liturgii przy uroczystym śpiewie "Gloria" rozwiązuje się również dzwony. Następnie świętuje się już zmartwychwstanie Chrystusa radosnym śpiewem "Alleluja" i procesją rezurekcyjną.

W Wielką Sobotę oraz podczas niedzielnej wielkanocnej mszy wierni usłyszą orkiestrę i śpiewaków z rodziny Palowskich z Olbrachcic.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama