, czwartek 6 października 2022
Zaproszenie na "pout", czyli odpust do Stonawy
Stonawska parafia słynie z tego, iż msze odprawiane są w nim zarówno w języku czeskim jak i polskim. fot. Jiří Brzóska Dodaj do Facebook

Zaproszenie na "pout", czyli odpust do Stonawy

STEFAN MAŃKA, mat. pras.
Zaproszenie na "pout", czyli odpust do Stonawy

Od roku proboszczem parafii w Stonawie jest pochodzący z Katowic ks. dr Roland Manowski. fot. Jiří Brzóska


Zaproszenie na "pout", czyli odpust do Stonawy

Jedną z atrakcji będzie występ estradowy Mażoretek DIXI oraz Kapeli Górniczej przy karwińskiej kopalni Darków. fot. Jiří Brzóska

Tysiące wiernych oraz turystów jak co roku przyjedzie do Stonawy na odpust z okazji święta Marii Magdaleny, patronki miejscowego kościoła. W tym roku program rozszerzony został do dwóch dni. Na odpust zaprasza pochodzący z Katowic ks. dr Roland Manowski, proboszcz stonawskiej parafii.
W najbliższy weekend w Stonawie (powiat karwiński) odbędzie się słynny odpust, któremu towarzyszyć będą imprezy kulturalno-sportowe. Odpust ku czci Marii Magdaleny, patronki miejscowego kościoła, każdego roku ściąga tysiące wiernych oraz turystów. Parafia, oprócz odpustu, słynie również z dwujęzycznych mszy odprawianych w języku czeskim i polskim. - Na odpust przyjeżdżają stonawianie z dalekich stron, wielu z nich przyjedzie do nas z zagranicy. Odpust jest bowiem wspaniałą okazją do spotkania - mówi Andrzej Feber, wójt Stonawy.

Weekendowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. międzynarodowy turniej piłki nożnej o puchar wójta gminy oraz wyścigi w koszeniu trawy kosą i kosiarką żyłkową. Wszystkie zmagania sportowe odbędą się w pierwszym dniu odpustu.

Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście niedzielna msza święta w języku czeskim (godz. 8.00) oraz polskim (godz. 10.00). Pierwszą z nich wzbogaci występ Martiny Jurikovej oraz Klemensa Słowioczka z towarzyszeniem Chóru Mieszanego Stonawa. Podczas polskiej sumy wierni będą mogli usłyszeń "Hymn Tysiąclecia". Dodatkowo, podczas obu ceremonii wystąpi Kwintet Orkiestry Dętej Kompanii Reprezentacyjnej z Pragi. Głównym kaznodzieją tego dnia będzie ks. mgr Rudolf Sikora, kapelan papieski, dziekan dekanatu frydeckiego oraz wikariusz biskupa ostrawsko-opawskiego.

Jak informuje proboszcz parafii, ks. dr Roland Manowski, z uwagi na liczną grupę osób, które pracują w niedzielę, w tym roku przewidziano dla nich odprawienie dodatkowej mszy świętej w wigilię odpustu. Odbędzie się ona w sobotę o godzinie 17.00 i prowadzona będzie na przemian w języku polskim i czeskim.

Od godziny 9.00 w parku PZKO odbywać się będą koncerty oraz pokazy artystyczne, które przed samą północą zakończy zabawa taneczna pod gołym niebem. Nieco wcześniej, w okolicach godz. 22.00 stonawskie niebo rozświetlą fajerwerki.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A boga nie ma i po co to wszystko te wszystkie jany pawły II aby was trzymać przy pysku. Nie bądźcie naiwni. Jak dalej rozmnażali się Adam i Ewcia. Czy Adam przelatywał córki czy Ewcia dawała synom. Patrzcie już pierwsza bajeczka o tzw. raju do kitu a co dalsze. I chrystuska nie było. ....

skoro piszesz o nietolerancji - nie będę ci przypominał złupienia i wymordowania przez krzyżowców bratniego Konstantynopola, stosów inkwizycji i pochodni Giordano Bruno, masakry dokonanej przez ultrakatolickich i popieranych przez Watykan Hiszpanów w Holandii w XVI w., rzezi husytów pod Białą Górą. Wypomnę ci jedynie Tadeusza Rydzyka, zwanego Ojcem Dyrektorem, i zapytam - co sam uczyniłeś, by tę "fontannę katolickiej tolerancji" odesłać tam, skąd przyszła - do piekła?...

nie zmieniaj tematu - co to jest te odpusty?.. skąd się wzięły?? kto cennik ustalił???...

Po cieszyńsku mówi się "póńć". A braciom odłączonym, którzy nie potrafią się powstrzymać przed okazywaniem swojej nietolerancji i każdy post dotyczący katolików upstrzyć muszą swoimi uwagami, mówi się: "Z Panym Bogym".

będę miał odpuszczone grzechy jak kupie sobie u Was lizaka? A tak konkretnie, może Droga Redakcjo wysilicie się i napiszecie jaką znamienną historię mają te, z troską pielęgnowane odpusty?

zatem wysoki poziom i łaska Pańska gwarantowane, także odpusty wg taryfikatora.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama