, poniedziałek 15 lipca 2024
"Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu". Rok minął, a przekaz nadal aktualny!
Rok po zawieszeniu baneru, inicjatorzy akcji przypomnieli o nadziei i niepewności, które towarzyszyło wyrażaniu tęsknoty za polsko-czeskimi kontaktami i relacjami, które po 12 miesiącach nadal pozostają aktualne.  fot: MM/gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

"Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu". Rok minął, a przekaz nadal aktualny!

MM
20 marca 2020 roku nad brzegiem Olzy zawisł baner "Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu". Rok po jego zawieszeniu, inicjatorzy akcji przypomnieli o nadziei i niepewności, które towarzyszyło wyrażaniu tęsknoty za polsko-czeskimi kontaktami i relacjami, które po 12 miesiącach nadal pozostają aktualne.

Minął rok, a swobodne przekraczanie granicy nadal napotyka na realne trudności. W ramach zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania wirusa SARS-CoV-2, pod koniec lutego wprowadzone zostały bowiem przepisy ograniczające możliwość swobodnego przekraczania polsko-czeskiej granicy. Początkowo jednostronne tzn. polskie kontrole, z czasem przerodziły się w patrole z obu jej stron. W efekcie, rok po ubiegłorocznym zamknięciu granic, będącym powodem do wywieszenia baneru "Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu", mamy kontrole na granicy, które choć lżejsze i z wyjątkami, komplikują transgraniczne życie mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

Wraz ze ściągnięciem baneru, organizatorzy akcji mieli nadzieję, iż po roku nie będzie konieczności przypominania jak ważne dla mieszkańców obu miast jest swobodne przekraczanie granicy. O tym, że jest to coś naturalnego i potrzebnego w podtrzymywaniu transgranicznych kontaktów i relacji. Rzeczywistość pandemiczna pokazała jednak jak dalecy powinniśmy być od zakładania pozytywnych scenariuszy przyszłych zdarzeń. Stąd też w ramach przypomnienia o idei akcji powstała dwujęzyczna widokówka, a także plakaty, które pojawiły po obu stronach Olzy. Tym samym akcja "Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu" wróciła. I mimo iż zmieniła się forma, bo zamiast baneru są widokówki i plakaty, to przesłanie i pozytywne wartości jej towarzyszące nie straciły na znaczeniu. Symboliczny powrót ma dodać otuchy, mobilizując do dalszego działania na rzecz współpracy, która od lat mocno wykracza poza granice obu sąsiadujących ze sobą państw. Tegoroczna, wspomnieniowa odsłona akcji pozwoliła na przedstawienie jej wraz z odpowiedziami, które pojawiły się jako odpowiedź na baner zawieszony na polskim brzegu rzeki Olzy. Pewnie gdyby nie aktualność problemu, do którego odnoszą się ubiegłoroczna i tegoroczna akcja, byłby to pewnie przejaw miłego wspomnienia spontaniczności i nadziei, towarzyszących autorom wszystkich trzech banerów. Tymczasem pozostaje nam wziąć sobie do serca apel, który znalazł się w opisie okolicznościowej widokówki, a który brzmi:

Nie poddawajmy się w pozytywnym myśleniu o tym, że jeszcze będzie normalnie, a graniczna rzeka Olza będzie łączyć sąsiadów z obu jej stron!

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gdzie można kupić taką widokówkę?

Można ją otrzymać w kawiarni Tramwaj Cafe. Można też skontaktować się ze stowarzyszeniem Člověk na hranici

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama