, niedziela 10 grudnia 2023
Piknik z pomysłem rozpoczął Artystyczne Lato u Kossaków [Program]
Pierwszym wydarzeniem Artystycznego Lata u Kossaków był "Piknik z pomysłem". fot: Marek OgrodzkiDodaj do Facebook

Piknik z pomysłem rozpoczął Artystyczne Lato u Kossaków [Program]

JM
Piknik z pomysłem rozpoczął Artystyczne Lato u Kossaków [Program]

Głównym zadanie, jakie stanęło przed uczestnikami gry, było odnalezienie maru. fot. Marek Ogrodzki


Piknik z pomysłem rozpoczął Artystyczne Lato u Kossaków [Program]

Terenowa gra rozgrywająca się w malowniczym, zabytkowym parku oraz Dworze Kossaków przyciągnęła całe rodziny. fot. Marek Ogrodzki


Piknik z pomysłem rozpoczął Artystyczne Lato u Kossaków [Program]

Na zakończenie pierwszego dnia Artystycznego Lata przed publicznością wystąpił Duet Pieprzyk. fot. Marek Ogrodzki

- To ma być miejsce wydarzeń, spotkań, to ma być placówka kulturalna w nietypowym miejscu, w najszerszym znaczeniu tego słowa - opowiadała nam o Dworze Kossaków Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak, która wspólnie ze swoimi współpracownikami konsekwentnie, od lat, realizuje tę ideę. W Górkach Wielkich właśnie rozpoczęło się Artystyczne Lato u Kossaków.

Koncerty, spektakle, pikniki dla całych rodzin, warsztaty, artystyczne plenery. To tylko kilka z wydarzeń jakie czekają na wszystkich przyjeżdżających do Dworu Kossaków do końca wakacji.

Tegoroczne edycja "Artystycznego Lata u Kossaków" rozpoczęła się od "Pikniku z Pomysłem", czyli zabawy inspirowanej baśnią "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata". Terenowa gra rozgrywająca się w malowniczym, zabytkowym parku oraz Dworze Kossaków przyciągnęła całe rodziny. Głównym zadaniem, jakie przed nimi stanęło, było odnalezienie maru, magicznego talizmanu, dzięki któremu skrzat obdarzony był wyjątkowymi zdolnościami. Żeby się udało uczestnicy zabawy musieli rozwiązać szyfry, łamigłówki, odpowiedzieć na pytania związane z twórczością Zofii Kossak.

- To rewelacyjny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu, który pobudza wyobraźnię, ciekawość dzieci, buduje relacje, zachęca do czytania - mówiła Monika Kornas z Górek Wielkich, której we wspólnej zabawie towarzyszyła córka Julia. Podobnych głosów było więcej. - Wrażenia? Bardzo pozytywne. W naszym regionie jest mało takich imprez, gdzie mogą bawić się całe rodziny, to ciekawa forma spędzania wolnego czasu - mówiła Elżbieta Grzybek z Zebrzydowic, która do Górek Wielkich przyjechała z córką oraz swoją siostrą i jej córką.

Na zakończenie pierwszego dnia Artystycznego Lata przed publicznością wystąpił Duet Pieprzyk, czyli Hanna Kaczmarek oraz Zbigniew Dobrzyński, którzy zaprezentowali recital piosenki "prawie poetyckiej".

To jednak dopiero początek atrakcji. W sobotę, 9 czerwca, o godz. 17.00 zobaczyć będzie można efekt kilkumiesięcznej pracy młodych aktorów, którzy wspólnie z aktorem i reżyserem Włodzimierzem Pohlem przygotowali spektakl teatralny "Zaczarowany Dwór Kossaków". W ciekawej i awangardowej formule ma on pokazać niezwykłe losy rodziny Kossaków i góreckiego dworu. W spektakl wplecione będą również motywy napisanej przez Zofię Kossak baśni "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata". Natomiast o godz. 18.00 zobaczyć będzie można spektakl "Żaden" teatru młodzieżowego z Siemianowic Śląskich. W niedzielę, 10 czerwca, rozpoczną się Warsztaty Działań Kreatywnych, czyli plener studentów wyższych szkół artystycznych. Plener potrwa do 16 czerwca. W ramach tego wydarzenia od 11 do 15 czerwca odbędzie się również cykl otwartych spotkań "Rozmowy o sztuce".

Dla najmłodszych czekają m.in. poranki filmowe i warsztaty teatralne (od 5 do 6 lipca o godz. 10.00) oraz prezentacja multimedialna i nocna obserwacja nietoperzy za pomocą detektora (13 lipca o godz. 20.00) oraz gra terenowa typu Wherigo (10 sierpnia o godz. 18.00).

W trakcie tegorocznego "Artystycznego Lata" odbędzie się również m.in. wspólne czytanie wierszy (od 2 do 6 lipca o godz. 16.30), koncert finałowy w ramach I Spotkania Piosenki Poetyckiej Śpiewokossy z udziałem Jarosława Wasika i uczestników warsztatów (7 lipca o godz. 18.00), recitale piosenki poetyckiej w wykonania Jakuba Pawlaka (14 lipca o godz. 18.00) oraz Michała Konstrata (21 lipca o godz. 18.00), Piotra Szauera (17 sierpnia o godz. 18.00) oraz Moniki Parczyńskiej (24 sierpnia o godz. 18.00). 4 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert Katarzyny Groniec z zespołem. Tradycyjnie już w sierpniu Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy (od 5 do 11 sierpnia). Jego finałem będzie aukcja dzieł powstałych w trakcie letnich plenerów, która odbędzie się 1 września o godz. 15.00. Całkowity dochód z aukcji przeznaczony zostanie na realizację celów statutowych Fundacji im. Zofii Kossak.

Szczegółowy program "Artystycznego Lata u Kossaków" można znaleźć tutaj.

Patronatem medialnym wydarzenia jest portal gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetne zdjęcia!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama