, sobota 20 sierpnia 2022
Pierwszy Transgraniczny Festiwal Folklorystyczny w Cieszynie i Czeskim Cieszynie
Barwne stroje, muzyka i śpiewy przyciągnęły wielu miłośników folkloru. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Pierwszy Transgraniczny Festiwal Folklorystyczny w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

AK
W dniach 26 i 27 maja w Cieszynie odbył się pierwszy Transgraniczny Festiwal Folklorystyczny. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Śląsk Cieszyński mogli zobaczyć podobieństwa i różnice w tańcach, śpiewie i muzyce zespołów z Czech, Słowacji i Polski.

Celem spotkania z muzyką i tańcem było promowanie folkloru: Polski, Czech i Słowacji. Organizatorzy mają nadzieję, że Festiwal przyczyni się do nawiązania współpracy między zespołami, która z czasem powinna zaowocować przenikaniem się kultur i wzbogacaniem repertuarów zespołów o scenki wykraczające poza granice państw.

Głównymi wydarzeniami podczas festiwalu był: koncert inauguracyjny oraz koncert finałowy, podczas którego delegacje wszystkich zespołów uczestniczących w festiwalu zatańczyły wspólnie wiązankę tańców cieszyńskich.

- Jestem bardzo zadowolona. Pierwszy festiwal zrealizowaliśmy według planu. Mimo tylu imprez, które odbywały się w tym samym czasie w Cieszynie, publiczność dopisała. Wszyscy świetnie się bawili. - mówi Karolina Małysz, organizatorka, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej i dodaje, że są plany zorganizowania kolejnej edycji. - Mamy nadzieję, że to się uda, bo warto - zaznacza z uśmiechem.

Festiwal miał charakter konkursu, podczas którego jury składające się z kierownika artystycznego, choreografa oraz kierownika muzycznego, oceniło każdy zespół pod kątem walorów artystycznych: techniki, muzyki, a także ogólnego wyrazu. - Nagrodziliśmy każdy zespół, w każdym doceniliśmy coś innego, niezmiernie wartościowego - mówi Małysz. 


Barwne stroje, muzyka i śpiewy przyciągnęły wielu miłośników folkloru. - Korowód, który przeszedł z jednego do drugiego rynku obu miast, to bardzo ciekawa sprawa. Każdy kto tylko przechodził ulicami, mógł na chwile przystanąć i zobaczyć, jakimi strojami, muzyką, mogą pochwalić się poszczególne zespoły. Cieszę się, że coś takiego odbywa się w Cieszynie. Można śmiało stwierdzić, że impreza, która mogłaby połączyć się z ideą Tygodnia Kultury Beskidzkiej, nareszcie zawitała do Cieszyna - komentuje Anna Niedoba z Cieszyna i dodaje, że podczas takiej imprezy, poza regionalnymi strojami, można także poznać to, co dla ludzi jest wciąż obce, a dzięki tak bliskiej granicy trzech krajów powinno być doskonale znane. - Ta impreza łączy trzy sąsiednie kraje. To, że dzieje się to właśnie tutaj, na Moście Przyjaźni, dodatkowo podkreśla rangę tego wydarzenia. Każdy z zespołów ma swój temperament, coś co go odróżnia od pozostałych i sprawia, że jest wyjątkowy - mówi Janina Jarnot z Czeskiego Cieszyna i dodaje, że najbardziej urzekły ją wyszywane, dziewczęce stroje kobiet z zespołu słowackiego.

Mieszkańcy i turyści mogli podziwiać niezwykły, żywy "spektakl muzyczny" łączący pokolenia, wspólną pasję, umiłowanie pieśni, tańca, Ojczyzny, całego piękna dziedzictwa przodków. Dzięki temu spotkaniu okazało się jak wiele z jednej przygranicznej społeczności przenika do drugiej.

Portal gazetacodzienna.pl objął patronatem medialnym wydarzenie.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wspaniały pomysł! Po tylu porażkach Cieszyna (np. likwidacja PKS, połączeń autobusowych), powolnym upadku miasta w wielu dziedzinach, jest kolejna iskierka. Jeszcze kultura jakoś się broni...

anonim: festiwal odbyl sie w hali widowiskowo-sportowej. zespoly ktore braky udzial to FS Ekonom, FS Klobučan, ZPiT Kębłowo, ZPiT Młode Oldrzychowice oraz ZPiT Zimi Ciezyńskiej;) KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA

Brawo Pani Karolino!!!

na mieście wisiały banery, na slupach plakaty, w internecie na stronie śmigał bannerek, w wiadomościach ratuszowych też była informacja, w głosie też była chyba wzmianka - pewnie chciałbyś żeby ci na czole naklejkę nakleić z informacją.
Chcecie kultury w mieście to rozglądnijcie się wokół a zobaczycie ile się dzieje -trzeba chcieć :)

A ja poproszę o informację kto wziął udział w festiwalu? Jakie zespoły? Bo ani słowa na ten temat..

a gdzie sie to odbywalo`?????bo nigdzie nie bylo informacji, ze sie odbedzie,,,

dla ciebie to chyba powiadomienia sms są potrzebne, w zeszłym tygodniu była informacja o tej imprezie i o imprezie związanej ze strojem cieszyńskim. Baner też chyba migał na stronie

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama