, niedziela 2 października 2022
"Śląskie śpiewanie 2012" z laureatami ze Śląska Cieszyńskiego
Nagrody zostaną wręczone podczas Gali "Śląskiego Śpiewania" 2 czerwca, w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

"Śląskie śpiewanie 2012" z laureatami ze Śląska Cieszyńskiego

BŚ/ mat. pras.
Dzieci, młodzież oraz dorośli, w sumie 180 osób, wzięło udział w dziesięciu eliminacjach o nagrodę główną XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza. Wśród laureatów znalazło się kilkoro artystów pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego.

14 i 15 maja, w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, odbył się przegląd finałowy "Śląskie Śpiewanie 2012". W imprezie wzięło udział 103 solistów i zespoły zakwalifikowane w trakcie eliminacji rejonowych odbywających się na terenie województwa śląskiego.

Jury oceniało wykonawców biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, strój, choreografię, ogólny wyraz artystyczny. Celem "Śląskiego Śpiewania" jest przede wszystkim pielęgnowanie tradycji regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. W tym roku szczególnie zachęcano do przygotowania utworów, znajdujących się w śpiewniku pt. "Pieśni dla dzieci i młodzieży" ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza, patrona imprezy.

Główną nagrodę przeglądu "Śląskie Śpiewanie", współorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zdobył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Iskierki" z Ośrodka Kultury w Brzeszczach w woj. Małopolskim.

Wśród szczęśliwych nagrodzonych znaleźli się także artyści ze Śląska Cieszyńskiego. W kategorii "zespół wokalny" zwyciężył Zespół Wokalny "Gnojnik" ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kubisza w Gnojniku. Kategorię "zespół wokalno-instrumentalny" ex aequo wygrał zespół "Torka" z Jabłonkowa i Zespół Folklorystyczny "Chorzów" Grupa Starsza z Miejskiego Domu Kultury "Batory". Z kolei w kategorii "zespół pieśni i tańca" pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca "Tyszanie" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków, a także Zespołowi Pieśni i Tańca "Frydkowianie" ze Szkoły Podstawowej im. Hadyny we Frydku. Drugie miejsce, w tej samej kategorii przypadło Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej w Cieszynie.

Nagrody zostaną wręczone podczas Gali "Śląskiego Śpiewania" 2 czerwca, w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Dodatkowo, do XIV Finału Konkursu Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny odbywającego się 21 września, w Koszęcinie, zostali zakwalifikowani: Zespół Pieśni i Tańca "Frydkowianie" oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama