, czwartek 19 maja 2022
Vołosi i Zespół Istebna nominowani w plebiscycie Wirtualne Gęśle
Wśród 86 tytułów biorących udział w plebiscycie znalazła się również wydana w grudniu ubiegłego roku płyta Zespołu Istebna. fot: ARCDodaj do Facebook

Vołosi i Zespół Istebna nominowani w plebiscycie Wirtualne Gęśle

JM
Płyty "Wołosi i Lasonowie" oraz "Zespół Istebna i przyjaciele" znalazły się wśród 86 tytułów nominowanych w internetowym plebiscycie na folkową płytę poprzedniego roku "Wirtualne Gęśle". Głosowanie trwa do 21 kwietnia.

Organizowany już po raz dziewiąty plebiscyt "Wirtualne Gęśle" ma za zadanie wyłonienie przez internautów folkowej płyty roku 2011. - Są wśród nich wydawnictwa z muzyką tradycyjną - źródłową, a także czerpiące z tych źródeł swe inspiracje - mówi Paulina Łaskarzewska, organizatorka plebiscytu "Wirtualne Gęśle". A sposobów na interpretowanie muzyki etnicznej jest tyle, ilu jej wykonawców. - Przekrój stylistyczny, kulturowy i gatunkowy wydanych płyt jest wyjątkowo szeroki - od wschodu do zachodu, z północy na południe. Jest zatem jazzowo i rockowo, a nawet punkowo, elektronicznie i akustycznie, przaśnie i nowocześnie, dynamicznie i spokojnie, tradycyjnie i współcześnie. Wiele płyt jest bardzo bliskich ludowej tradycji, ale jest też kilka składanek prezentujących muzykę z różnych stron świata - dodaje Łaskarzewska.

Wśród 86 tytułów biorących udział w plebiscycie znalazła się również wydana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Istebna" w grudniu ubiegłego roku płyta Zespół Regionalny Istebna i przyjaciele "Ej, cóż mi ludzie rzeknóm". Obchodzący w 2011 roku 110-lecie istnienia Zespół Regionalny "Istebna" zaprosił do tego wydania zaprzyjaźnione kapele i zespoły z Republiki Czeskiej. - Na płycie znalazły się zarówno utwory znane jak i już trochę zapomniane. Płyta pełni więc też swego rodzaju rolę edukacyjną - mówi Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna".

Płyta zespołu Istebna nie jest jedyną, która wydana została przez muzyków z naszego regionu i jest nominowana w plebiscycie. Wśród nich jest również płyta zespołu Vołosi wydana jeszcze pod starą nazwą - Wołosi i Lasoniowie. Zespół w trzech piątych tworzony jest przez muzyków z Beskidzkiej Trójwsi. - Prawie każdy powie, że muzyka ta brzmi znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów. W końcu jako dźwiękową zabawę - improwizację na pograniczu muzycznych światów. Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie. Ludzi świata "nut" ze światem muzyki "ze słyszenia" - piszą na swojej stronie organizatorzy plebiscytu "Wirtualne Gęśle".

W plebiscycie zagłosować może każda osoba posiadająca swój własny, osobisty adres mailowy. Głosować można na jedną, wybraną płytę, a dodatkowo wyróżnić jeszcze cztery inne tytuł. Można również wybrać najciekawszą szatę graficzną płyty biorącej udział w głosowaniu. Głosowanie odbywa się na stronie www.gesle.folk.pl . Potrwa do 21 kwietnia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama