, poniedziałek 20 maja 2024
Odsłonięcie tabliczki poświęconej hrabinie Thun und Hohenstein
Przy pomniku pojawiła się tabliczka informująca o tym, że charakterystyczna postać odpoczywająca na ławeczce to "Dobra Pani". fot: Člověk na hraniciDodaj do Facebook

Odsłonięcie tabliczki poświęconej hrabinie Thun und Hohenstein

REDAKCJA
Odsłonięcie tabliczki poświęconej hrabinie Thun und Hohenstein

Napis na tabliczce jest dwujęzyczny, a więc polsko-czeski. fot. Člověk na hranici

Dwa lata temu w pobliżu parkingu przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein. Teraz przy pomniku pojawiła się tabliczka informująca o tym, że charakterystyczna postać odpoczywająca na ławeczce to "Dobra Pani", a więc Gabriela Thun und Hohenstein - ostatnia właścicielka miejscowego majątku ziemskiego.

Odsłonięcie tabliczki miało miejsce w czwartek i towarzyszyła warsztatowi podsumowujący tworzenie nowego produktu turystycznego „Dziedzictwo doliny Olzy”, który powstał w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Dziedzictwo, które łączy ponad granicami”, realizowanego przez gminę Hażlach wraz z czeskim partnerem - miastem Karwina.

Napis na tabliczce jest dwujęzyczny, a więc polsko-czeski i brzmi: Gabriela hrabina von Thun und Hohenstein (1872-1957) ostatnia właścicielka miejscowego majątku ziemskiego, powszechnie znana jako "Dobra Pani". Pochodziła z arystokratycznego rodu Larisch von Mönnich z Karwiny. Podczas dalszej części czwartkowego wydarzenia postać hrabiny przybliżyła Irena French - dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, która w ciekawy sposób przybliżyła m.in. główne zasługi "Dobrej Pani".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama