, sobota 25 maja 2024
Nietypowy powrót Tramwaju Cieszyńskiego na ulice Cieszyna i Czeskiego Cieszyna
Dwujęzyczna wystawa obejmujemateriały dotyczące cieszyńskiego tramwaju tj. grafiki, zdjęcia oraz niepublikowane dotychczas materiały wspomnieniowe związane z tramwajem. W tworzeniu wystawy wspierali nas fani i sympatycy cieszyńskiego tramwaju, tacy jak: Renata Putzlacher-Buchtova.  fot: Renata Putzlacher-BuchtovaDodaj do Facebook

Nietypowy powrót Tramwaju Cieszyńskiego na ulice Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

MARTIN MIKLUSIK
Nietypowy powrót Tramwaju Cieszyńskiego na ulice Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

Dwujęzyczną wystawę będzie można spotkać 31 sierpnia w miejscach, w których niegdyś znajdowały się przystanki tramwajowe. Projekcja wideomappingu odbędzie się tego samego dnia przy ul. Menniczej 44 w Cieszynie o godz. 21:00.

Choć Tramwaj Cieszyński jeździł po ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna tylko 10 lat, to zdołał na tyle mocno zapisać się na kartach historii, a także w pamięci mieszkańców, że obecnie stanowi nieoficjalny symbol jednego niegdyś miasta. Pamięć i sentyment po cieszyńskiej linii tramwajowej urosły do rangi dziedzictwa kulturowego obu miast.

Przez ponad 100 lat nieobecności Tramwaju Cieszyńskiego zrodziło się wiele pomysłów jak przywrócić tramwaj do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Pojawiały się nawet namacalne efekty tych działań. Na odnowionym budynku dawnej zajezdni odsłonięta została tablica przypominająca o jego pierwotnym przeznaczeniu, a na cieszyńskim rynku pojawił się krótki fragment odrestaurowanych oryginalnych szyn cieszyńskiego tramwaju przypominający o istnieniu w tym miejscu przystanku tramwajowego.

- Nasz pomysł zakłada wirtualną podróż do czasów, w których jeździł Tramwaj Cieszyński. W tym celu wraz z fundacją Lokalsi przygotowaliśmy dwujęzyczną wystawę, którą 31 sierpnia będzie można spotkać w miejscach, w których niegdyś znajdowały się przystanki tramwajowe, a także projekcję wideomappingu przestrzennego, który wyświetlony zostanie tego samego dnia na budynku przy ul. Menniczej 44 w Cieszynie o godz. 21:00 - wyjaśnia Petra Slováček Rypienová - dyrektorka wykonawcza stowarzyszenia Člověk na hranici, które jest partnerem wiodącym projektu i dodaje, że udział w sobotniej projekcji wideomappingu jest bezpłatny.

W ramach projektu powstały także widokówki, które były formą zaproszenia do udziału w wystawie oraz projekcji. W trakcie wieczornego pokazu uczestnicy otrzymają także breloczki, które są odwzorowują Tramwaj Cieszyński, który prawie sto lat temu łączył dwa brzegi Olzy. zapis zostanie zarejestrowany i wraz z wszystkimi materiałami graficznymi, które znajdą się na wystawie zostanie opublikowany na stronie www.cloveknahranici.eu. Wystawa poświęcona Tramwajowi Cieszyńskiemu będzie także pokazywana w innych miejscach oraz udostępniana m.in. miejskim instytucjom kulturalnym, które poprzez jej prezentację będą mogły wzbogacić swój program.

Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!" oficjalnie rozpoczął się 1 lutego br., jednak jego przygotowanie zainicjowane zostało dużo wcześniej, gdyż projekt w swym założeniu miał odpowiadać wytycznym stawianym projektom dofinansowanym w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński, programu Interreg V-A CZ-PL. Autorski pomysł przywrócenia Tramwaju Cieszyńskiego realizuje stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna wraz fundacją Lokalsi. - Nasz projekt pokazuje, iż polsko-czeska współpraca transgraniczna może wspierać wykorzystanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego jakim niewątpliwie jest Tramwaj Cieszyński - wyjaśnia Wojciech Krawczyk - prezes fundacji Lokalsi.

"Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!":

 • wystawa: 31.08.2019 w miejscach, w których niegdyś znajdowały się przystanki tramwajowe
 • wideomapping: 31.08.2019, godz. 21:00, budynek przy ul. Menniczej 44

  Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!" dofinansowany został przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0001885

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama