, wtorek 5 marca 2024
Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie
Wzbudzająca spore zainteresowanie "wieża babel" to nietypowy słownik polsko-czeski. fot: ARC GCDodaj do Facebook

Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie

MARTIN MIKLUSIK
Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie

Nowa ławka zawiera słowa piosenki Jaromira Nohawicy. fot. ARC GC


Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie

Podświetlane nocą "koła czasu" korespondują obecnie z podświetlanymi atrakcjami po drugiej stronie Olzy. fot. ARC GC


Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie

"Wieża babel" oraz ławka, a także inne elementy małej architektury zlokalizowane są w połowie szlaku. fot. ARC GC


Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie

Kamienną ławkę oraz "wieżę babel" stworzył czeski rzeźbiarz Martin Kuchař. fot. ARC GC

W Czeskim Cieszynie dokończono montaż wyposażenia w ramach transgraniczego projektu, który w swym zamierzeniu ma ożywić kolejny odcinek parków wzdłuż Olzy. W Cieszynie pojawiły się "Koła czasu", a w Czeskim Cieszynie "wieża babel" oraz ławka, na której znajdziemy słowa piosenki Jaromira Nohavicy.

Nowe atrakcje wzdłuż Olzy w Czeskim Cieszynie zrealizowane zostały w ramach transgranicznego, czesko-polskiego projektu Open Air Museum Cieszyn. Český Těśín, dofinansowanego ze środków europejskich programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Projekt dobiega końca, a zatem ostatnie elementy otwartego muzeum pojawiają się w przestrzeni obu miast. Dotychczas najbardziej widoczną część projektu można było zaobserwować wzdłuż Alei Piastowskiej od ul. Zamkowej do ul. Sportowej w Cieszynie, gdzie pojawiły się niezwykle efektowne siedziska nazywane "kołami czasu", na których od zewnętrznej strony umieszczone zostały najważniejsze daty w historii miasta do roku 1920.

Podświetlane nocą "koła czasu" korespondują obecnie z podświetlanymi atrakcjami po drugiej stronie Olzy. - Podwójna ławka oraz tzw. "wieża babel" zostały już zainstalowane na swoim docelowym miejscu, skupiając uwagę przechodniów oraz turystów. Jednym z elementów całej konstrukcji jest także ledowa listwa, która biegnie od ławki do wieży, która po zmroku będzie podświetlana na niebiesko, podobnie jak symboliczna linia przebiegu granicy znajdująca się na moście Przyjaźni - wyjaśnia Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie.

Wzbudzająca spore zainteresowanie "wieża babel" to nietypowy słownik polsko-czeski, który umożliwia odnalezienie znaczenia słów, których przetłumaczenie może stanowić problem lub które mimo podobnego brzmienia, a nawet zapisu mają całkowicie odmienne znaczenie. Nowe atrakcje po czeskiej stronie są uzupełnieniem nowego szlaku pieszo-rowerowego, który rozpoczyna się tuż za kawiarnią Avion w Czeskim Cieszynie i biegnie wzdłuż Olzy do kolejowego przejścia granicznego. "Wieża babel" oraz ławka, a także inne elementy małej architektury zlokalizowane są w połowie szlaku. Cały szlak został oświetlony nowoczesnymi latarniami, będącymi jednocześnie nadajnikami internetowymi.

Kamienną ławkę oraz "wieżę babel" stworzył czeski rzeźbiarz Martin Kuchař. Razem tworzą symboliczną przystań nad rzeką Olzą, do której inspiracją stała się piosenka Jaromíra Nohavicy pt. "Jacek". Utwór ten powstał wiosną 1989 roku, a jesienią słynny pieśniarz wykonał ją na Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama