, czwartek 25 lipca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia
Zespół Trzy Piąte tworzą pasjonaci, którzy po raz kolejny wystąpili przed osobami niewidomymi.  fot: Mirka ChrobokDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

IWONA WŁODARCZYK
Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

fot. Mirka Chrobok


Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

fot. Mirka Chrobok


Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

fot. Mirka Chrobok


Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

fot. Mirka Chrobok


Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

fot. Mirka Chrobok

Obowiązki w pracy w domu, zapewnienie najbliższym ciepła ogniska domowego, nie mówiąc już o robieniu zakupów, sprzątaniu, praniu czy gotowaniu, wszystko to oraz wiele innych czynności to zadania, które każdego dnia pojawiają się przed kobietami. Wyzwania jakie stawia przed nimi życie stają się o wiele trudniejsze, kiedy to dodatkiem do nich jest niepełnosprawność tworząca liczne bariery.

Pandemia potęgująca strach o zdrowie i życie najbliższych, a następnie tragiczne wydarzenia mające miejsce na Ukrainie z dnia na dzień podnoszą poziom stresu, który sprawia, że relaks to coś co jest odkładane przez panie na dalszy bliżej nieokreślony czas. Bielskie Koło Grodzkie Polskiego Związku Niewidomych na czele z prezesem Tadeuszem Gieryczem w jednym z bielskich lokali zorganizowało spotkanie kobiet z dysfunkcją wzroku, które miało na celu oderwać ich myśli od obowiązków i przeznaczyć je na poświęcenie kilku godzin wyłącznie sobie.

Zaproszone zostały członkinie PZN nie tylko z Bielska, lecz również z Powiatu Cieszyńskiego. Smaczny poczęstunek, którego obecne na Sali uczestniczki nie musiały same przygotować był przyjemnością przeznaczoną dla ciała, lecz znalazło się również coś dla ducha.
Pięciu panów z zespołu Trzy Piąte zabrało będących na spotkaniu na wędrówki górskimi ścieżkami, podziwianie przyrody oraz pięknych widoków, a zrobili to za pomocą muzyki oraz poezji. Zespół Trzy Piąte tworzą pasjonaci, którzy po raz kolejny wystąpili przed osobami niewidomymi.

Solista Dariusz Wierzgoń na pytanie o początki swojego śpiewania w zespole odpowiada:

Członkiem zespołu Trzy Piąte jestem od samego początku. Razem ze Sławkiem naszym gitarzystą zakładaliśmy ten zespół w 2013r. Na początku miał to być taki projekt jednorazowy związany z festiwalem „Kropka” w Głuchołazach, gdzie pojechaliśmy tak na spontana, żeby zrobić coś szalonego, zaśpiewać, miło spędzić weekend z rodzinami - no i tam wbrew wszystkiemu zdobyliśmy nagrodę i wyróżnienie. I tak się zaczęło – no i gramy już ze sobą 9 lat.

Muzyka i gra w zespole jest taką dawką dobrego humoru, radości, odskocznią od nieraz szarej rzeczywistości, pozwala się zresetować, cudnie spędzić czas w gronie przyjaciół i oczywiście daje mnóstwo satysfakcji. Kiedy stoi się na scenie i widzi ludzi, którzy Cię słuchają, cieszą się, biją brawo, spędzają mile czas – wtedy się wie, że to wszystko ma sens i radośnie się robi na sercu. No i sam proces tworzenia utworów, próby, nagrywania, wyjazdy na koncerty i festiwale jest czasem bezcennym. Dla każdego chłopaka z zespołu. Nikt z nas nie jest zawodowym muzykiem - to nasze hobby i pasja.

Darek zapytany o kontakt z osobami niepełnosprawnymi wyjaśnia:

Osobiście bezpośrednio nie mam kontaktu z osobami niepełnosprawnymi - tutaj Sławek mógłby się wykazać i bardzo dużo powiedzieć, bo pracuje z nimi na co dzień i nie tylko zawodowo. Ale dzięki temu, że graliśmy kilka razy właśnie dla takich osób jest to dla mnie bardzo ubogacające, pouczające i dające do myślenia, przewartościowuje pewne priorytety, życie i myślenie, niesamowita frajda i zarazem lekcja pokory.

Jednym z muzyków zespołu Trzy Piąte jest Marcin, o którym Darek mówi:

Marcin „Wuwo” Wuwer mieszka w Cieszynie. Facet o niesamowitym wnętrzu, ciekawym życiorysie, pełen najróżniejszych pomysłów i fantastyczny muzyk. U nas gra na instrumentach perkusyjnych, ale śmiało mogę powiedzieć, że cokolwiek weźmie do ręki to potrafi na tym zagrać.” Taki Wuwo - człowiek orkiestra.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama