, czwartek 20 czerwca 2024
14. urodziny Zamku Cieszyn
Zeszłoroczna edycja urodzin Zamku Cieszyn. fot: Rafał SolińskiDodaj do Facebook

14. urodziny Zamku Cieszyn

KT
Zbliżają się 14. urodziny Zamku Cieszyn. Impreza potrwa od 1 do 3 marca, a jej hasłem będzie „sąsiedztwo”.

Sąsiedztwo, jako motyw przewodni urodzin Zamku Cieszyn, każdemu może kojarzyć się w różny sposób. Często ograniczamy to określenie wyłącznie do relacji międzyludzkich, ale przecież sąsiadujemy z tak wieloma rzeczami. Sąsiedztwo może nawiązywać do relacji polsko-czeskiej, do kontaktu z otaczającą nas naturą, zwierzętami. Bywa, że sąsiedztwo jest niechciane czy irytujące. Wszystko jednak zaczyna się od tego pierwszego spotkania i poznania, na które Zamek Cieszyn zaprasza do siebie.

Gośćmi 14. urodzin Zamku Cieszyn będą m.in: Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, felietonista, założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka; Jane Penty, projektantka, badaczka i edukatorka, twórczyni Wydziału Projektowania Zrównoważonego w Central St. Martin College of Art and Design in London; Marina Haemmerle, architektka oraz Renata Breuss, historyczka sztuki, wykładowczyni projektowania na Vorarlberg University of Applied Sciences.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: rejestracja.zamekcieszyn.pl

PROGRAM

PIĄTEK, 1.03.2019

8.00-16.00 Jak to się robi w TON? – wycieczka do TON Bystřice pod Hostýnem
Kultowa marka ma swoją fabrykę mebli giętych i muzeum niemal po sąsiedzku z Cieszynem. Koszt: 50 zł

13.00-16.00 Poznajmy się! Graduation Projects - Pecha Kucha z udziałem autorów dyplomów i głosowaniem publiczności na najlepszą prezentację, wystąpienia partnerów z Czech, Słowacji, Węgier oraz ASP Katowice. * (sala wystawowa, budynek B )

17.00-20.00 Sąsiedztwo – zmiana perspektywy. Wykłady i rozmowa (sala wystawowa, budynek B).

Po sąsiedzku - Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, felietonista "Tygodnika Powszechnego", założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka.

Czas na [reset] - Jane Penty, projektantka, badaczka i edukatorka, twórczyni Wydziału Projektowania Zrównoważonego w Central St. Martin College of Art and Design in London.

20.30 Potańcówka tradycyjna z zespołem Skład Niearchaiczny (sala konferencyjna, budynek B)
Ostatniej soboty karnawału nie można przesiedzieć! Zapraszamy na zabawę połączoną z nauką tańców tradycyjnych przy muzyce na żywo.

SOBOTA, 2.03.2019

7.30 Zimowy spacer ornitologiczny - Wzgórze Zamkowe jest domem dla wielu gatunków ptaków – naszych sąsiadów "mniejszych". Zbiórka: obok Punktu Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn ( Miejsce : Wzgórze Zamkowe).

10.00-12.30 Vorarlberg. Projektowanie kultury dzielenia - wykład i warsztat (sala konferencyjna, budynek B).

Marina Haemmerle, architektka oraz Renate Breuss, historyczka sztuki, wykładowczyni projektowania na Vorarlberg University of Applied Sciences.

12.00-15.30 Dzień otwartych pracowni w Cieszynie
Bogactwem Zamku są sąsiedzi – działający w Cieszynie i Czeskim Cieszynie rzemieślnicy, projektanci, architekci, artyści. Skorzystajmy z okazji do odwiedzin!

13.30 Transgresja – otwarcie wystawy Kolektywu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego (antresola, budynek B).

14.00 Trudni sąsiedzi. O bezdomności - Spotkanie dla organizacji, instytucji, aktywistów, artystów i projektantów zaangażowanych w różne formy współpracy z osobami bezdomnymi. Pretekstem są nasze własne doświadczenia z sąsiadami – bezdomnymi, którzy polubili Zamek i Wzgórze, a my nie zawsze cieszymy się z ich obecności (Sala konferencyjna, budynek A).

16.00 Graduation Projects – otwarcie wystawy / (sala wystawowa, budynek A*)
Dizajn jest dla Ciebie! – otwarcie wystawy ASP Katowice (budynek A)

20.00 Koncert: Brzoska/Marciniak/Markiewicz - Owocne sąsiedztwo muzyki i poezji – połączenie słowa, trąbki i przetworzonej gitary elektrycznej (Klubokawiarnia Presso).

NIEDZIELA, 3.03.2019

10.00 Ocalić od zapomnienia – wycieczka do Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego w Górkach Wielkich. Koszt: 30 zł

11.00–14.00 Wymiana sąsiedzka - Szansa podzielenia się tym, czego już nie potrzebujemy a komuś może posłużyć… W imię hasła: Jak dobrze mieć sąsiada! (Sala konferencyjna, budynek B)

11.00 Historia Nie Do Powtórzenia! Teatr Lalek Marka Żyły - Spektakl improwizowany z udziałem publiczności, wstęp wolny (Sala wystawowa, budynek B)

12.00 Własna marionetka - Warsztat dla dzieci robienia lalek (liczba uczestników ograniczona). Koszt: 35 zł (Sala wystawowa, budynek B)

*Wydarzenia są współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodatkowo:
Istnieje możliwość zwiedzenia Browaru Zamkowego Cieszyn w sobotę, 2.03.19, wejścia w godz. 12.00, 14.00 i 16.00 Koszt: 20 zł + 10 zł degustacja. Tel: 515 216 250

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie!

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pomijając bezsens organizowania "urodzin", z których dla miasta nic nie wynika, pytanie: czy Zamek zapewnia kapsułę czasu w celu zwiedzenia browaru w dniu 2 lutego?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama