, czwartek 20 czerwca 2024
Basen w Wiśle latem 2020 roku?
Zakończenie tej inwestycji zapowiadane jest na koniec bieżącego roku, tak by z basenu można było skorzystać w sezonie letnim 2020 roku. fot: Baseny Wisła Sp. z o.o.Dodaj do Facebook

Basen w Wiśle latem 2020 roku?

DR
To bardzo ważna inwestycja dla Wisły. Kąpielisko miejskie ma być kolejnym atrakcyjnym punktem turystycznym, zarówno w lecie, jak i w zimie – prawdopodobnie w tym okresie znajdować się będzie tam lodowisko. Zakończenie tej inwestycji zapowiadane jest na koniec bieżącego roku, tak by z basenu można było skorzystać w sezonie letnim 2020 roku.

Wcześniej teren basenu położonego w centrum Wisły należał do Polskiego Związku Niepełnosprawnych „Start”. W 2016 roku miastu udało się przejąć nieczynny i niszczejący basen od Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, który nie miał środków na przeprowadzenie koniecznej modernizacji.

Tym terenem zarządza obecnie, powołana w tym celu, miejska spółka Baseny Wisła, która końcem listopada 2017 roku podpisała umowę z wykonawcą na realizację tego zadania. Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się w takim terminie, by mieszkańcy i turyści mogli odwiedzić basen latem 2019 roku. To jednak jest niemożliwe ze względu na kilka problemów formalnych i proceduralnych, z którymi musiało poradzić sobie, zarówno miasto, jak i wykonawca. W tej chwili trwa procedowanie umowy w celu przedłużenia terminu realizacji do końca tego roku. W tym terminie zakładane jest również uzyskanie wszystkich pozwoleń i zgód na użytkowanie obiektu.

Remont basenu przeciąga się głównie przez sprawy związane z fatalnym stanem technicznym obiektu. Sporo czasu zajęło również uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń z Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Co więcej, obiekt ma charakter zabytkowy i pracom bacznie przygląda się konserwator. Sporo kłopotów przysporzył budynek starej kawiarni. Jest w opłakanym stanie. Nad wykonawcą wisiało wstrzymanie robót budowlanych przez inspektora nadzoru. Nie do końca był o tym przekonany konserwator zabytków, który początkowo nie zgodził się na rozbiórkę tego budynku i stawiania go od nowa. Wiadomo jednak, że jest to konieczne. Przez ostatni miesiąc zmieniano projekt, który pierwotnie zakładał jedynie modernizację tego obiektu we współpracy z konserwatorem i wykonawcą. Podobnie ma się sprawa z wieżą do skoków. Obecnej wieży nie można zmodernizować, bo okazało się, że nie posiada fundamentów. Tutaj również konieczna jest rozbiórka i budowanie od nowa, jednak nie będzie ona wyglądała tak jak wcześniej – na to nie zezwalają już normy i parametry. Udało się uzyskać zgodę konserwatora, ale za nią idzie znowu przeprofilowanie niecek basenowych. Jak widać, kłopotów nie brakuje, nie powinno to jednak zwiększyć kosztów budowy dzięki zmianie umowy kredytowej. Planowane wydatki mają wynieść ponad 15 mln zł. Inwestycja nie będzie dotowana, pokryta zostanie z zaciągniętego kredytu.

Na razie prace związane z powstaniem kąpieliska miejskiego w Wiśle to głównie przeprojektowywanie, uzgodnienia i negocjacje, choć przy sprzyjających warunkach roboty na terenie basenu są prowadzone. Mają one jednak ruszyć pełną parą na wiosnę. Latem przyszłego roku mieszkańcy i turyści powinni mieć już możliwość skorzystania z oferty kąpieliska, do której zalicza się m.in. basen płytki, basen sportowy, boisko do siatkówki plażowej, zjeżdżalnia woda typu wahadło, plaże na piasku i trawie, kawiarnia i kino plenerowe.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama