, wtorek 23 lipca 2024
Kultura na weekend: Ondraszek. Pan Łysej Góry
Spektakl "Ondraszek. Pan Łysej Góry" odbędzie się 20 czerwca o godz. 21.30 na Wzgórzu Zamkowym. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Ondraszek. Pan Łysej Góry

Przed nami nieco dłuższy niż zwykle weekend. Z tej okazji okazji wiele wydarzeń odbywać się będzie na terenie powiatu cieszyńskiego. Jedną z ciekawszych propozycji zbliżającego się weekendu będzie niewątpliwie plenerowa premiera spektaklu "Ondraszek. Pan Łysej Góry", w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

W kinie...

W Cieszynie

20 czerwca - 3 lipca Jak wytresować smoka 2, godz. 14.00 (2D), 16.00 (3D),
20-26 czerwca Jak wytresować smoka 2, godz. 18.00 (3D),

Minęło pięć lat od czasu, gdy Czkawka zaprzyjaźnił się z rannym smokiem i pokazał mieszkańcom Berk, jak żyć z tymi stworzeniami ziejącymi ogniem. Od tej pory między mieszkańcami wyspy a smokami panuje zgoda i wszyscy żyją szczęśliwie. Niestety, szczęście nie jest nikomu dane na zawsze i pewnego dnia do wyspy zbliżają się wrogowie wraz z tajemniczym Smoczym Jeźdźcem na czele. Czkawka i jego wierny smok, Szczerbatek stają w obronie Berk. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy okaże się, że tajemniczym jeźdźcem jest matka Czkawki, Valka, a pokojowi między wikingami i smokami zagraża tajemniczy Drago. Czy Czkawce i Szczerbatkowi uda się przywrócić pokój na wyspie?

Bilety: 20 zł (norm. 3D); 18 zł (norm. 2D); 17 zł (ulg. 3D); 14 zł (ulg. 2D). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

,

20-26 czerwca Na skraju jutra, godz. 20.00,

W niedalekiej przyszłości rasa obcych, zwanych Mimikami, przypuściła na Ziemię bezlitosny atak i rozprzestrzeniła się niczym pszczeli rój, obracając w ruinę całe miasta i zostawiając za sobą miliony ludzkich ofiar. Podpułkownik Bill Cage (Tom Cruise) zostaje rzucony w sam środek, jak się później okazuje, czegoś więcej niż tylko misji samobójczej. Cage ginie podczas akcji, zabijając jednego z obcych. Dziwnym zbiegiem okoliczności, budzi się jednak rankiem w dniu swojej śmierci i jest zmuszony walczyć i... ponownie umierać, i tak… bez końca. Kontakt z kosmitą spowodował, że Cage znalazł się w pętli czasu i został skazany na przeżywanie wciąż tej samej brutalnej walki. Z każdym kolejnym powrotem Cage staje się silniejszy, sprytniejszy i jest w stanie coraz skuteczniej stawiać opór przybyszom z kosmosu. Towarzyszy mu bojowniczka Sił Specjalnych, Rita Vrataski (Emily Blunt), która dokonała największych spustoszeń w oddziałach obcych spośród wszystkich walczących na Ziemi. Kiedy Cage i Rita decydują się podjąć walkę z kosmitami, każda przeżywana od nowa bitwa staje się kolejną okazją do znalezienia sposobu na unicestwienie najeźdźców z kosmosu i ocalenie Ziemi.

Bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla młodzieży uczącej się oraz rencistów i emerytów).

W Czeskim Cieszynie

19-20 czerwca Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie, godz. 17.45,

Opowieści o Albercie, tchórzliwym hodowcy owiec. Gdy Albert wykręcił się od uczestnictwa w tradycyjnej strzelaninie, jego kapryśna dziewczyna rzuciła go dla innego. Tajemnicza nieznajoma, która właśnie przybyła do miasta, pomogła Albertowi odzyskać wiarę w siebie, a co więcej para zaczęła mieć się ku sobie. Niestety, w mieście zjawił się również mąż kobiety, notoryczny przestępca, dysząc żądzą zemsty. I oto Albert musi przetestować świeżo odzyskaną odwagę.

Bilety w cenie: 120 koron do kupienia w kasie kina Central.

19-20 czerwca Všiváci

Všiváci to opowieść o historii rodziny Rohanů. Mikołaja - neurochirurg, jest pogrążony w błędnym kole miłosnych przygód, awantur i alkoholu. Jego porywczy brat Richard - weteran czeskiej misji w Afganistanie, przegrał właśnie walkę z zadłużeniem i wynikającą z niego trudną sytuacją rodzinną. Kłótnie braci Rohan obracają się wokół wydarzeń z dzieciństwa, które ich bardzo podzieliły i nadal wpływają na ich życie. Z losem braci miesza się również historia Oldy - wojennego towarzysza Richarda w Afganistanie.

Bilety w cenie: 110 koron do kupienia w kasie kina Central.

20 czerwca Żółwik Sammy 2, godz. 14.00

Tym razem dzielny żółwik wpada w sidła podstępnych łowców i trafia do luksusowego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej zabawia turystów z różnych zakątków globu. Niepoprawny optymista i wytrawny pirat podmorskich głębin nie byłby jednak sobą, gdyby kilka chwil po uwięzieniu nie zaczął szykować błyskotliwego planu ucieczki. Pomyślność brawurowej akcji zależy jednak od pomocy trzęsącego koralową fauną konika morskiego o nieadekwatnym do postury przydomku Big Boss, a także od wsparcia wysoce kapryśnej, acz niezawodnej drużyny pingwinów.

Bilety w cenie: 40 koron do kupienia w kasie kina Central.

21-22 czerwca Jak wytresować smoka 2, godz. 15.45,

Bilety w cenie: 125 koron (dorośli) i 100 koron (dzieci) do kupienia w kasie kina Central.

21-22 czerwca Zakázané uvolnění, godz. 17.45,

Bilety w cenie: 110 koron do kupienia w kasie kina Central.

21-22 czerwca Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych, godz. 20.00,

Niedaleka przyszłość. Tajny agent policji Damien (Paul Walker) ma zaledwie 24 godziny, by odszukać skradziony pocisk z głowicą nuklearną i powstrzymać katastrofę. Wszelkie tropy wiodą do bezwzględnego handlarza narkotyków, rezydującego w odciętym od świata getcie, zwanym Brick Mansions. W niebezpiecznej misji, na terenie niepodzielnie rządzonym przez gangi, Damien zyskuje nieoczekiwanego sprzymierzeńca - twardziela o imieniu Lino (David Belle), mistrza walk ulicznych i parkouru, który zna getto jak własną kieszeń i ma prywatne porachunki z bossem przestępczego podziemia.

Bilety w cenie: 90 koron do kupienia w kasie kina Central.

19 czerwca

V Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski

Od 14 czerwca w Parku Kuracyjnym w Ustroniu rozbrzmiewa nietypowy dźwięk - warkot pił elektrycznych, odgłos rąbania siekierami, stukot pobijaków i wesołe głosy sympatycznych rzeźbiarzy z Polski i Czech. W Ustroniu trwa bowiem DAR czyli Pleneru Rzeźbiarskiego, którego zwieńczeniem jest wzbogacenie kolekcji drewnianych rzeźb stojących od 3 lat w parku okalającym amfiteatr. Prace rzeźbiarskie odbywają się przed sceną amfiteatru, wszyscy chętni mogą w tym czasie podejrzeć poczynania artystów i zobaczyć, jak z wielkiego, 2,5 metrowego kloca drewna wyczarowują kształty co dzień doskonalsze, piękniejsze, gładsze. W parku pojawi się niedźwiedzia rodzina, bobry budować będą swoje żeremia, zakumkają żaby, kolorowo będzie od motyli a pstrągi i inne ryby z pobliskiej Wisły zamieszkają na trawniku żywiąc się komarami i innymi owadami. Co jeszcze wyrzeźbią artyści, tego dowiedzą się śledzący ich prace widzowie i Ci, którzy po południu w sobotę 21 czerwca, w dniu Otwarcia Sezonu Uzdrowiskowego przyjdą do Parku Kuracyjnego. W ostatnim dniu Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego od godz. 15.00 na scenie zlokalizowanej na rynku w Ustroniu wystąpią dodatkowo: zespół The Red Quitars oraz gwiazda europejskich scen operetkowych - Nina Nowak.

20 czerwca

Ondraszek na Wzgórzu Zamkowym

Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na spektakl: "Ondraszek. Pan Łysej Góry" na Wzgórzu Zamkowym. Aktorom będzie towarzyszyć Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Każda epoka w inny sposób interpretuje historię, każdy ustrój inaczej przedstawia wersję minionych wydarzeń. Każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie na temat historii Ondraszka, ukształtowane na podstawie lektur lub zasłyszanych opowieści. Tym razem opowiadają ją: Renata Putzlacher, Tomáą Kočko, Bogdan Kokotek. Realizatorzy spektaklu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego postanowili przedstawić własną wersję historii legendarnego zbójnika, który od 300 lat inspiruje polskich, czeskich i niemieckich pisarzy, kompozytorów i malarzy. Spektakl korzysta z dotychczasowych badań i legend o Ondraszku, z osobistych dociekań realizatorów, którzy zwiedzili miejsca, związane z bohaterem i dotarli do badań naukowych, dotyczących problematyki zbójnictwa w Karpatach. Premiera spektaklu miała miejsce w 2005 roku, jednak po raz pierwszy będzie można go zobaczyć w wersji plenerowej na Wzgórzu Zamkowym. Blisko dwudziestoosobowej obsadzie aktorskiej w przedstawieniu będzie towarzyszyć Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Spektakl "Ondraszek. Pan Łysej Góry" odbędzie się 20 czerwca o godz. 21.30 na Wzgórzu Zamkowym. Bilety w cenie 90 koron lub 15 zł są do nabycia: w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie lub przed spektaklem na Wzgórzu Zamkowym.

Dancing Avion w stylu retro

Czytelnia i kawiarnia Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie oraz Zamek Cieszyn zapraszają na dancing w stylu retro, podczas ktorego wystąpi zespół Silesian Dixie Band, a gościnnie zaśpiewa Tamara Tomoszek. W trakcie imprezy odbędzie się pokaz tańców swingowych. Impreza odbywa się w ramach projektu Bez stereotypów. Polacy i Czesi bawią się wspólnie. Początek imprezy o godz. 17.00 przez budynkiem byłej strażnicy granicznej, skąd do czytelni i kawiarni Avion/Noiva wyruszy pochód uczestników, którzy na tę okazję ubiorą się w stroje retro. Wstęp: 50 koron.

10 Lat Beskidzkiej 5

W piątek, 20 czerwca w Szczurku odbędzie się jubileuszowa impreza 10-lecia Beskidzkiej 5 odbędzie. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 w szczyrkowskim amfiteatrze "Skalite”. Podczas jej trwania zaplanowano szereg atrakcji, m.in. występy muzyczne w ramach, których wystąpią: regionalne zespoły dziecięce: Mali Tkocze, Mała Brenna, Mały Ondraszek oraz Mała Jetelinka, zespół Tekla Klebetnica, MISTIC, Wałasi oraz gwiazda wieczoru zespół AKURAT. Ponadto realizowany będzie bogaty program animacyjny dla dzieci, wszyscy uczestnicy otrzymają okolicznościowe upominki. Dla uczestników przygotowano również gry, zabawy oraz konkursy wiedzy o Beskidzkiej 5. Dodatkowo w ramach promocji programu OWCA PLUS, odbędą się wydarzenia promujące pasterstwo i stanowiące owspólnym dziedzictwie kulturowym miejscowości tworzących nasz mikroregion, takie jak: projekcja filmu "Redyk Karpacki”, promocja gadżetu z filcu tzw. Podkładowcy oraz prelekcja i pokaz "Sery owcze - dziedzictwo kultury góralskiej". Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Spotkanie z Ludźmi Kultury w Istebnej

Stowarzyszenie VIDES zaprasza na "Spotkanie z Ludźmi Kultury", które odbędzie się w piątek, 20 czerwca o godz. 16.00 w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej na Dzielcu. Spotkanie będzie formą mini konferencji prasowej z udziałem działaczy kultury, a w rolę reporterów wcielą się dzieci, które uczestniczą w warsztatach Stowarzyszenia. W spotkaniu udział wezmą: Lucyna Ligocka-Kohut - pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, pomysłodawczyni Największej Koronki Koniakowskiej Świata, Łucja Dusek-Francuz - folklorystka z Jaworzynki, laureatka nagród "Ślązak Roku" oraz "Ślązak nad Ślązakami", Józef Michałek - prezes Oddziału Górali Śląskich, Józef Polok - dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie oraz Zbigniew Wasina - kustosz, pracownik Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Istebnej. W programie prócz dyskusji o tradycji i kulturze będzie także występ dzieci oraz instruktorów Ogniska Pracy Pozaszkolnej, prezentacja i degustacja serów owczych. Więcej szczegółów na stronie www.vides.pl.

Birofilia 2014

Przed miłośnikami złotego napoju dwa dni niesamowitej zabawy. Jak co roku, zawsze w trzeci weekend czerwca w browarze rozpoczyna się Birofilia. Ten jeden z największych piwnych festiwali co roku przyciąga do Żywca setki ludzi. W tym roku z pewnością nie będzie inaczej! Festiwal Birofilia to największy w Europie, międzynarodowy festiwal poświęcony tematyce piwnej i piwowarskiej, swoją popularność zyskał m.in. dzięki organizowanym rokrocznie konkursom, podczas których wyłaniany jest Grand Champion Birofilli. W ubiegłym roku zwycięskim festiwalowym piwem okazał się Imperial IPA, Czesława Dziełaka. Trunek w nagrodę został uwarzony na podstawie zwycięskiej receptury w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Premiera piwa odbyła się 6 grudnia 2013 roku. Tegoroczny Festiwal upłynie pod znakiem rekordów: rekordowa liczba 752 piw domowych walczących o tytuł Grand Championa, rekordowa liczba 287 uczestników konkursu piw domowych i rekordowe ponad 600 piw w Alei Piw Świata. Organizatorzy z kolei spodziewają się rekordowej liczby gości. W zeszłym roku niemal 6 tysięcy osób mogło wybierać spośród ponad pół tysiąca różnych marek piw w Żywcu. Czy w tym roku uda poprawić się ten wynik? Więcej informacji na temat Festiwalu Birofilia znaleźć można na www.festiwal-birofilia.pl.

21 czerwca

Żabionalia w Chybiu

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na Żabionalia 2014, które odbędą się w dniach 21-22 czerwca w amfiteatrze przy ul. Bielskiej 51. W programie m.in. Festiwal Piosenki Ekologicznej I Turystycznej "Utopiec", recital grup wokalnych GOK oraz grup tanecznych GOK, występ kabaretu "Kałamasz", koncert zespołu "Music on lasers" , pokaz laserowy, widowisko dla dzieci w wykonaniu kabaretu "Klauna Tirulka”, występ laureatów festiwalu piosenki dziecięcej "Młoda gwiazda", występ kabaretu "Pod wyrwigroszem", koncert zespołu "S.O.S" oraz pokaz sztucznych ogni. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Piknik Rodzinny "Mama, Tata i Ja"

Wiślańskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na czerwcowy piknik rodzinny "Mama, Tata i Ja”, który odbędzie się w sobotę, 21 czerwca w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle. - Będzie to wyjątkowa okazja do wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu z całą rodziną - przekonują organizatorzy. W ramach oprawy rekreacyjno-artystycznej przedstawiony zostanie autorski program Bernadety Kowalskiej. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00. - Czeka nas wiele zabaw w towarzystwie wesołych klaunów, konkursy rodzinne "Nasze wspólne wakacje", "Sałatka mojego Taty", dobry humor z Misiem Andrzejem oraz wspólna zabawa z zespołami "Nastroje", "Wesoła Biesiada" czy "Bernadeta Kowalska i Przyjaciele" - wymieniają organizatorzy.

Koncert Lutto Lento w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie

W piątek, 20 czerwca Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy", zaprasza na koncert Lubomira Grzelaka, czyli Lutto Lento - jednego z czołowych przedstawicieli polskiej sceny alternatywnej. Koncert w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" (ul. Zamkowa 1, Cieszyn), rozpocznie się o godz. 21.30. Wstęp wolny. Więcej na temat koncertu pisaliśmy tutaj.

Otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego

W dniach 21-22 czerwca w Ustroniu zainaugurowany zostanie kolejny sezon uzdrowiskowy. Z tej okazji urząd miasta w Ustroniu przygotował wiele atrakcji, jakie czekać będą na mieszkańców i turystów, którzy przez weekend odwiedzą Ustroń. W programie m.in. otwarcie wystawy rysunku satyrycznego "Słońce, woda, powietrze" (Pijalnia wód), koncert Orkiestry Dętej KWK Jastrzębie-Zdrój (Uzdrowisko Równica), barwny korowód, który przejdzie od uzdrowiska na rynek, podsumowanie Pleneru Rzeźbiarskiego "DAR", koncert zespołu Old Metropolitan Band oraz kapeli Tekla Klebetnica, występ kabaretu OTTO, koncert zespołu Great Line z Kalet, The Red Quitars oraz występ Niny Nowak. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Festyn Pod Buczem

W sobotę, 21 czerwca w ośrodku Pod Brandysem w Górkach Wielkich odbędzie Festyn Pod Buczem. W programie m.in. turniej piłkarski, występ teatralny uczniów gimnazjum z Górek Wielkich, koncert chóru szkolnego Marcina Janasika, koncert zespołu Bevin, występ orkiestry dętej OSP Górki, festyn z zespołem Musicstaś oraz występ teatru ognia Inferis Podczas imprezy będzie można wspomóc Łukasza Bojdę, chorego na zanik mięśni kręgosłupa! Początek imprezy o godz. 9.00. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Otwarcie placu zabaw w Brzezówce

Już w najbliższą sobotę, 21 czerwca, w Brzezówce w Domu Wiejskim przy ul. Jagodowej 3, o godz. 14.00 odbędzie się impreza plenerowa pt. "Noc Świętojańska”, połączona z otwarciem nowo powstałego placu zabaw dla dzieci, wybudowanego ze środków funduszu sołeckiego w ramach budżetu gminy Hażlach. Organizatorami tej imprezy są: Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pogwizdowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezówce oraz miejscowa Rada Sołecka.

22 czerwca

Kreatywny Recykling w Górkach Wielkich

W niedzielę, 22 czerwca o godz. 11.00 Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" zaprasza dzieci w wieku od 6 do 11 lat do udziału w warsztatach Kreatywnego Recyklingu. - Podczas spotkania dowiemy się, jak wytworzyć całkiem nowe przedmioty reanimując stare, już bezużyteczne. Będziemy tworzyć zabawki, biżuterię i breloczki z wszystkiego i niczego - wyliczają organizatorzy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 338510351 lub na adres e-mail: gren.fundacja@gmail.com. Zapisy trwają od 14 maja do 21 czerwca lub do wyczerpania miejsc. Warsztaty dla dzieci odbywają się w ramach Artystycznego Lata u Kossaków 2014.

Szlemiel w Teatrze Elektrycznym

W niedzielę, 22 czerwca o godz. 19.00 na deskach Teatru Elektrycznego w Skoczowie wystawiona zostanie opowieść o poszukiwaniu szczęścia, wędrówce i zaskakującym odkryciu, czyli spektakl Szlemiel w wykonaniu Teatru CST. Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca, ale czy takim się okaże, zobaczymy podczas spektaklu na podstawie opowiadania Isaaca Bashevis Singera, pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz, dziennikarza i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1978. Bilety w cenie: 30 zł do nabycia przed spektaklem.

VII Wieczory Muzyczne w Leśnicy

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu gminy Brenna oraz parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Jana Nepomucena zapraszają na drugi koncert w ramach VII Wieczorów Muzycznych w Leśnicy "Świętymi bądźmy". Podczas drugiego koncertu multimedialnego, który odbędzie się w niedzielę, 22 czerwca o godz. 18.00 w kościele rzymsko-katolickim p.w. św. Jana Nepomucena (ul. Leśnica 118), wystąpią: chór “Gloriam Dei” Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, Paweł Seligman, Tomasz Cieńciała, Wiktoria Cieńciała oraz Agnieszka Wróblewska. Wstęp wolny.

Noc Świętojańska w Skoczowie

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" zaprasza na obchody Nocy Świętojańskiej w Skoczowie. Impreza odbędzie się na brzegach rzeki Wisły, pomiędzy mostem kolejowym, a ławą przy ul. Sportowej (scena przy stadionie). W programie występy wokalne i taneczne dzieci i młodzieży ze Skoczowa i z Trzyńca, koncert kapeli Stela oraz spektakl wizualny nawiązujący do tradycji świętojańskich wianków. Początek imprezy godz. 20.00

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama