, czwartek 20 czerwca 2024
Karol Suszka otrzymał honorowy tytuł „Narodowej Osobistości Teatralnej”
Krajowy Komitet Branżowych Związków Zawodowych Pracowników Teatru przyznał Karolowi Suszce honorowy tytuł „Narodowej Osobistości Teatralnej”.  fot: Karin DziedekDodaj do Facebook

Karol Suszka otrzymał honorowy tytuł „Narodowej Osobistości Teatralnej”

U.Markowska
Karol Suszka otrzymał honorowy tytuł „Narodowej Osobistości Teatralnej”

Jego działalność jednak nie jest związana wyłącznie z teatrem w Czeskim Cieszynie, ale także z kreacjami aktorskimi oraz kierownictwem literackim, czy działaniami reżyserskimi w kilku teatrach na terenie Polski i Czech. W swoim dorobku artystycznym może się pochwalić wyreżyserowaniem ponad stu sztuk oraz zagraniem około dwustu ról w samych tylko spektaklach Sceny Polskiej. fot.F.J.Dral

Krajowy Komitet Branżowych Związków Zawodowych Pracowników Teatru przyznał Karolowi Suszce honorowy tytuł „Narodowej Osobistości Teatralnej”. Doceniono w ten sposób 60-letnią działalność artystyczną, organizacyjną i kierowniczą aktora, reżysera i długoletniego dyrektora Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

W uzasadnieniu tytułu podkreślono jego zasługi, jakie położył na rzecz dwujęzycznego teatru w Czeskim Cieszynie, polskiej i czeskiej działalności teatralnej, a przede wszystkim na rzecz czechosłowackiej, czeskiej i polskiej kultury.

60 lat w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie trwa i tworzy aktor, reżyser, kierownik artystyczny i wieloletni dyrektor – Karol Suszka.

Ukończył PWST w Warszawie i miał co prawda możliwość pozostania w Teatrze Narodowym oraz grania w renomowanych teatrach w Polsce, jednak postanowił wrócić na Zaolzie, do swej rodzimej Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego, gdzie jako adept aktorstwa rozpoczynał swoją karierę. Tutaj w sposób istotny przyczynił się do profesjonalizacji ekipy aktorskiej. Na przełomie problematycznych lat 70. i 80., kiedy sytuacja teatru była pod każdym względem niełatwa, już jako kierownikowi artystycznemu Sceny Polskiej, stworzył taki repertuar, który pomimo wszelkich ograniczeń politycznych oraz trudności organizacyjnych i finansowych zyskał sobie popularność wśród widzów.
Jego działalność jednak nie jest związana wyłącznie z teatrem w Czeskim Cieszynie, ale także z kreacjami aktorskimi oraz kierownictwem literackim, czy działaniami reżyserskimi w kilku teatrach na terenie Polski i Czech. W swoim dorobku artystycznym może się pochwalić wyreżyserowaniem ponad stu sztuk oraz zagraniem około dwustu ról w samych tylko spektaklach Sceny Polskiej.

– Scena Polska trwa na pewno dzięki niezwykłym umiejętnościom organizacyjnym, wysokiemu profesjonalizmowi naszych twórców, dzięki patriotyzmowi, przywiązaniu i szacunku do tego co jest nasze. Przywiązaniu i szacunku do ziemi przodków, do tego co rozumiemy, czego doświadczamy i gdzie urodziliśmy się. To „nasze” przyświecało Władysławowi Niedobie i jego współtowarzyszom w tworzeniu zawodowego teatru, by móc powiedzieć, to jest nasz Teatr, nasza Scena i nasz widz. A to duże wyzwanie – przy każdej okazji podkreśla dyrektor Karol Suszka.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama