, sobota 13 lipca 2024
Jubileuszowe Kino na Granicy w majówkę 2023
Jest już znany termin jubileuszowej edycji najważniejszej filmowej imprezy w regionie. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Jubileuszowe Kino na Granicy w majówkę 2023

RED
Organizatorzy podali termin 25. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Odbędzie się on, tak jak w tym roku, w dniach 29 kwietnia - 3 maja. Organizatorzy już teraz przygotowują atrakcje na jubileuszową edycję cieszyńskiej imprezy.

Majowy termin Kina na Granicy wrócił w zeszłym roku, po dwóch latach, kiedy „Kino" zaplanowane było na sierpień. W 2020 roku z powodu pandemii przeniosło się tylko do przestrzeni online. Jednak stali bywalcy festiwalu upominali się o majówkę w Cieszynie, dlatego organizatorzy zdecydowali się na powrót do tego terminu. - Tak jak i wy, tęskniliśmy za wiosennym weekendem z wami, kiedy nie tylko przyroda się budzi się, ale i my nabieramy wiatru w żagle i chce nam się żyć. To przedsmak wakacji. To też nasz tradycyjny termin od 2007 roku. A więc, zaczynamy odliczanie do 29 kwietnia – to słowa Jolanty Dygoś, dyrektorki Przeglądu, która zapowiada wiele atrakcję na przyszłoroczną, jubileuszową edycję imprezy. Będą one stopniowo ogłaszane.  Ale jest się z czego cieszyć już teraz. W czerwcu organizatorzy odebrali prestiżową nagrodę Project of the Year 2021 przyznawaną przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, wygrywając z innymi ważnymi wydarzeniami kulturalnymi tego regiony Europy. W tym samym miesiącu Andrzej S. Jagodziński, wieloletni twórca programu literackiego Kina na Granicy, został Laureatem Nagrody 100-lecia ZAiKS-u.
Przypomnijmy, że Przegląd Filmowy Kino na Granicy to jedyna taka impreza odbywająca się na polsko-czeskiej granicy. Stawia na prezentację nowego kina z Polski, Czech i Słowacji – czyli repertuaru, który trudno znaleźć na innych festiwalach. Uczestnicy cenią sobie też możliwość żywego kontaktu z ludźmi filmu: co roku wydarzenie odwiedzają gwiazdy i topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina.
Na program przyszłorocznego Kina na Granicy tradycyjnie złożą się także retrospektywy i cykle tematyczne. Wspomniane spotkania literackie Literatura na Granicy od lat są ważnym punktem programu imprez towarzyszących, podobnie, jak koncerty: plenerowe i bardziej kameralne, w klubie festiwalowym. Co roku organizatorzy starają się też zapewnić coś ciekawego dla najmłodszych widzów, którzy biorą udział w przygotowanych specjalnie dla nich spotkaniach i seansach filmowych.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama