, środa 29 marca 2023
"Cieszyn to idealne miejsce na Kino na Granicy"
Klub Festiwalowy jest stałym punktem Kina na Granicy. Fot. Marcin Markiton/fotoSprinter.pl Dodaj do Facebook

"Cieszyn to idealne miejsce na Kino na Granicy"

BARBARA ŚLIŻ
Kino na Granicy to wielkie filmowe wydarzenie, dzięki któremu Cieszyn ożywa. Do miasta przyjeżdżają tłumy, by obejrzeć mnóstwo wspaniałych filmów, wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących, a przede wszystkim, by poczuć atmosferę i klimat tego wydarzenia.
W momencie, kiedy Kino na Granicy zmieniło swój termin na weekend majowy, impreza zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. Wiele osób, zwłaszcza Polaków, może sobie wziąć w tym czasie kilka dni wolnego i oddać się całkowicie pasji, jaką jest film. - To miasto jest wymarzonym miejscem, w którym można byłoby zrobić taki właśnie przegląd. Cieszyn ma pas granic, przy jednoczesnej granicy. Nie ma takich miejsc w Europie, nie ma drugiego takiego symbolicznego miejsca, w którym coś zostało rozdarte, a teraz stało się to jednością. Dzisiaj już prawie nikt nie pamięta, że była tutaj kiedyś granica. Cieszyn to idealne miejsce dla Kina na Granicy, nie ma możliwości, by przenieść go do innego miasta – mówi Krzysztof Głuchowski, producent festiwalu Era Nowe Horyzonty, Off Plus Camera oraz współorganizator Kina na Granicy.

Do miasta przyjeżdża wielu miłośników dobrego kina, są i tacy, którzy wychowali się na tym przeglądzie i nie wyobrażają sobie, by weekend majowy spędzić gdzie indziej niż nad Olzą. Filmowa mekka, jaka tworzy się na ten czas w mieście, jest rajem dla kinomaniaków. – Widownia Kina na Granicy bardzo lubi rozmawiać. Potrafią godzinami dyskutować o filmach, dlatego co roku na Wzgórzu Zamkowym powstaje specjalnie dla nich Klub Festiwalowy. Takie miejsce spotkań, gdzie można przyjść i odprężyć się po całym dniu oglądania filmów, podyskutować i dowiedzieć się czegoś nowego - dodaje Głuchowski.

Klub festiwalowy Kina na Granicy to jedyne miejsce, gdzie po dniu pełnym seansów uczestnicy przeglądu przy dobrej muzyce spotykają się, dzielą się wrażeniami, opiniami. - Staramy się tak dobrać zespoły muzyczne, by przyszło jak najwięcej ludzi, by każdy był zadowolony. Nie jesteśmy festiwalem muzycznym, organizujemy tylko imprezę towarzyszącą, która nie może przyćmić całej idei Kina na Granicy - mówi Głuchowski. - W tym roku będzie na pewno dużo wygodniej niż w poprzednich latach. Będzie więcej miejsca do siedzenia, więcej przestrzeni, łatwiejszy dostęp do napojów. Jesteśmy przygotowani na znacznie większą liczbę osób - dodaje.

PISALIŚMY: Kino na Granicy: Tramwaj z Lizbony stanie w Cieszynie!

Bez Kina na Granicy weekendu majowego nie wyobraża sobie Marcin Mońka, wieloletni uczestnik imprezy. - W czasie przeglądu, poza filmami, które w głównej mierze przyciągają uwagę i tak naprawdę są najmocniejszą motywacją, by przełom kwietnia i maja spędzać w cieszyńskich kinach, zawsze warto zwrócić uwagę na wydarzenia dodatkowe. Takim mniej filmowym akcentem co roku są koncerty, które wieńczą każdy festiwalowy dzień. Tegoroczny program muzyczny jest bardzo intrygujący. Szczególną uwagę warto poświęcić formacji Charlie Straight, zespół przebojem pojawił się na czeskiej scenie muzycznej i od pewnego czasu określa się ich jako głównych reprezentantów "czeskiego brit popu". W ubiegłym roku formacja otrzymała wiele nagród przemysłu muzycznego. W Cieszynie mogą liczyć na dobre przyjęcie.

Zdaniem Krzysztofa Głuchowskiego, Kino jest bardzo dobrym następcą festiwalu Era Nowe Horyzonty. - Żaden z organizatorów, by tego nie powiedział, ale ja mogę, bo jestem wielkim fanem: Kino na Granicy ma szansę stać się naprawdę dużym festiwalem, już jest zauważalny, a na pewno będzie jeszcze lepiej. Kino na Granicy ma bardzo określony program i swoja widownię, ma offowy charakter, jest niezależne. Widownia to lubi i jest wierna takim projektom, dlatego tylko tutaj jest miejsce dla tego przeglądu - komentuje.

Kompletny kalendarz wydarzeń muzycznych:
28.04.2011 Karbido: "Stolik"
29.04.2011 Charlie Straight
30.04.2011 Kazety
01.05.2011 Fiordmoss
02.05.2011 Igor Boxx

Koncerty rozpoczynać się będą codziennie o godzinie 22.30 w namiocie rozstawionym na Wzgórzu Zamkowym.
Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zdążę wrócić z Warszawy, cieszę się na filmową ucztę...

ciekawe czy będzie w tym roku, z prawdziwego zdarzenie, gazeta festiwalowa?

trzeba przyznać że za Ficka była tańsza benzyna i cukier

Idę na zakład, że w tym roku zbiory żyta bedą większe niż za Ficka.

Charlie Straight znów w Cieszynie, super! Chłopaki teraz są w Stanach, kręcą teledysk. Czekam na koncert

i pisz pod swoim nazwiskiem jak to niektorzy potrafia i wtedy bedzie rozmowa na argumentty !!?

Chciałem zabrać głos, ale coś mi w tych postach poniżej śmierdzi byłym konsulem...

tak ma pani racje ale nie wszyscy potrafia z tego waloru wuciagnac korzysci !!!!! Cieszyn to miasto na GRANICY

Chcialbym aby Pani Barbara Śliż troche sie doedukowla i sprawdzila ze takich rozdzielonych miast na granicy jest wiecej w Europie i wskazuje granice polsko- niemiecka , holendersko - belgijska, belgijsko - niemiecka i w ielu innych miejscach Europy , wiec jak sie cos pisze to trzeba widziec co i do czego to sie odnosi ! Pani swiat sie zamyka na Pani wiedzy a jest ona bardzo mala i opgraniczona !!!!!!

wystartowalas i kto byl na poczatku i kto Ci pomogl i do kogo sie zwracalas na poczatku o pomoc ! Bądz uczciwa i napisz o historii skoro tyle artykulow pisza ludzie ktorzy nie maja kompletnych informacji .............!@

Kino Na Granicy wyroslo jako impreza SPCziS na bazie wczesniejszego festiwalu tego samego stowarzyszenia i najwyzszy czas przypomniec ze to wszystko ozywcze w Cieszynie rozpoczal Festiwal Teatralny Na Granicy !!! Czy wszyscy maja taka krotka pamiec ze najnowszej historii zdarzen nie pamietaja ! Ja wspieram ten festiwal kinowy ale probuje przypomniec dzieki czemu i komu to powstalo . Szyld na poczatku dalo SPCZS i kazdy powinien ten skrot umiec rozwiazac ze to jest Solidarnosc Polsko Czesko Slowacka i to stowarzyszenie dzialajace od 25 lat nie ma nic wspolnego ze zwiazkiem zawodowym. Ot i cala prawda a autorka artrykulu mogla sobie zadac troche trudu zeby korzenie tego festiwalu poznac !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nie potrafisz znaleźć strony z programem KNG?... to może w ogóle daruj sobie oglądanie filmów

i dlatego w CIESZYNIE zadnych zmian nie bedzie .Wystarczy zapytac urzednikow w ratuszu . Znowu popieramy fikcje !! Festiwale w Cieszynie robia dobra reklame i nalezy je bardzo wspierac ale wladze miasta tego wcale nie robia !!!!!!!!

kupiłbym karnet, gdyby było coś polskiego? Tak się składa, ze Kino na Grancy to produkcje czeskie, słowackie i polskie, więc chyba coś Damianie dla siebie znajdziesz ;)

http://wyborcza.pl/1,75478,9431672,Sluchaczka_do_Radia_Maryja__Blagam_wa...

No ja przepraszam, a co się dzieje w Cieszynie dla młodych. Mamy np Koła Gospodyń Wiejskich, święto trzech laci, no i bary otwierane nawet o 5 rano. Ostatni porządny koncert był kiedy występowała Beata Kozidrak, nie liczę Ewy Farny, bo to było podczas tego obrzydliwego święta trzech laci.

stracił młodość przez Cieszyniaków. Urzekła mnie twoja historia

Dlaczego bronicie tak Ficka. Dajcie przykład co za jego kadencji się działo dla młodzieży? a za Szczurka coś rusza. A karnet bym kupił gdy by było tam coś Polskiego. Zagramanicznych filmów nie lubię bo za dużo ich w TV.

kupcie karnety zamiast fanzolić... w ten sposób najlepiej pomożecie KNG a przy okazji jeszcze na tym skorzystacie

festiwal nie powinien się powiększać, tylko pracować nad doskonaleniem oferty... żeby komuś nie myliła się skala z jakością przedsięwzięć...

jak to, nowy burmistrz rozkurzy...stworzy jeszcze większy dwór!

z miejskiej kasy=naszych podatków niemałą grupę koteryjnych pasożytów. Dlatego nie brak dziś głosów w jego obronie. A jeśli nowy burmistrz zdecyduje się rozkurzyć to towarzystwo na cztery wiatry - to dopiero usłyszymy piekielne jęki i zawodzenia.

a nie zawracaj dupy

proszę mi wytłumaczyć, co to jest kino niezależne...

Chyba kino bez granic y. Tak niema Ficka i miasto ożywa, nie zaprzeczajcie. Ale to co tamta władza popsuła to trudno naprawić. Jak pisze G.C. że miasto ożywa,przyjadą ludzie itd. pytam czym przyjadą? tymi 7mioma pociągami, PKSem z Katowic który prawie nie jeździ,miejskimi autobusami dojadą do kwater na obrzeżach Cieszyna w dzień wolny od pracy. Zastanówcie się. Nie wspominając o okolicznych wydarzeniach kulturalnych, Kiedy tu była jakaś prawdziwa gwiazda Rocka z 30 letnim stażem,gdzie sobie kupią piwo i pizze po 23godzinie itd. Teraz widzicie jaką krzywdę wyrządziły mi poprzednie władze Cieszyna. Tyle lat straciłem młodości bo Cieszyniacy zawsze stawali na wykształconego a nie chcącego coś zrobić Burmistrza jakim był Ficek. Ci którzy się sparzyli na tym mieście już tu nie przyjadą tylko nowe osoby A kino na granicy mogło by się rozrosnąć do rangi Kultowego Święta. Ps. Przez tą zapaś w Cieszynie krytyka do tego ładnego i zaniedbanego miasta pozostanie u mnie tak długo aż zobaczę poprawę którą zapowiada nowa władza.

właśnie dzięki poprzedniej ekipie ta obecna poodcina kilka kuponów. Byleby czegoś nie zmarnowała w imię źle pojętych zmian lub odreagowania.

to i pogoda jest lepsza. Prawdopodobnie nawet zbiory żyta w tym roku będą lepsze bo nie ma Ficka ,Cybulskiego , Matuszka... Ci co tak myślą powinni puknąć się w głowę.

Roman Gutek w tym samym terminie organizował ( na złość Cieszynowi) festiwal w Gdyni. Głuchowski komplementuje nasz festiwal po tym jak Gutek go wy...ł z festiwalu Era Nowe Horyzonty.

charlie straight był w zeszłym roku na Wakacyjnych Kadrach na rynku i wypadł bardzo dobrze! fajnie że wracają do Cieszyna!

sobie Festiwal poradzi.... Jest wreszcie szansa na dobrą imprezę w Cieszynie.

No pieknie. Igor Boxx ze Skalpela. Będzie wyrafinowane granko. Gratulacje dlaorganizatorów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama