, niedziela 19 maja 2024
Kiedy na tory wyjedzie Pociąg do Kultury?
Przypomnijmy, iż cieszyński projekt „Pociąg do kultury” zakłada tańsze o 50% przejazdy na wydarzenia kulturalne organizowane m.in. w teatrach, kinach, ośrodkach kultury, operach, filharmoniach, muzeach, galeriach sztuki, ale także dojazdy na festiwale i przeglądy filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne. fot: PAP/ Lech MuszyńskiDodaj do Facebook

Kiedy na tory wyjedzie Pociąg do Kultury?

MM/mat.pras.
Pod koniec 2019 roku ogłoszono wyniki pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego województwa śląskiego. W internetowym głosowaniu mieszkańcy z całego Śląska zdecydowali o podziale ponad 9 mln zł. Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o zatwierdzeniu do realizacji wyłonionych w głosowaniu projektów. To zielone światło do ich realizacji!

Mimo iż głosowanie zakończyło się 30 listopada 2019 r., a ogłoszenie wyników miało miejsce jest przed końcem 2019 roku, to oficjalna zgoda na realizację projektów wybranych w głosowaniu została wydana podczas XVII sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się w poniedziałek, 13 stycznia.

Formalności związane z zatwierdzeniem listy projektów przez śląskich radnych, nie powinny mieć wpływu na realizację jego z ciekawszych projektów o zasięgu wojewódzkim, którym z pewnością jest „Pociąg do Kultury”. Według wstępnych założeń jego realizacja miałaby się bowiem odbywać od kwietnia do grudnia 2020 roku. Projekt ten zakłada tańsze o 50% przejazdy mające na celu odwiedzenie ponad 300, specjalnie wyselekcjonowanych, śląskich „miejsc kultury”, dając mieszkańcom województwa śląskiego możliwość wykorzystania 2000 przejazdów miesięcznie, realizowanych przez Koleje Śląskie.

A skąd wziął się pomysł na „Pociąg do Kultury”? - Pomysł powstał prawdopodobnie zanim ktokolwiek pomyślał o tym, żeby utworzyć Marszałkowski Budżet Obywatelski, choć dużo wskazuje na to, że jego koncepcja idealnie wpasowała się w założenia projektów wojewódzkich. Można więc powiedzieć, że “Pociąg do Kultury” tylko czekał, żeby dodać go do rozkładu jazdy na rok 2020. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu będzie odpowiadała oczekiwaniom osób, które go poparły, a koncepcja okaże się ponadczasowa i będzie mogła zaistnieć w przyszłości, również niezależnie od Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, tak jak to miało miejsce w przypadku akcji “Kolej na Muzea” - wyjaśnia Michał Nowak - mieszkaniec Cieszyna, pracownik Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji oraz Cieszyńskiego Centrum Informacji, który jest autorem projektu „Pociąg do Kultury”.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu „Pociągu do Kultury” w portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco można śledzić aktualne przygotowania do uruchomienia pierwszego, kulturalnego przejazdu kolejowego. Profil projektu dostępny jest tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama