, niedziela 28 maja 2023
Hażlach: Praca u podstaw przynosi efekty
Wiele wskazuje na to, iż dzięki strategii uzupełniania środków własnych funduszami zewnętrznymi, pomimo trudnego okresu gmina Hażlach wypracowała nadwyżkę finansową, która pozwoli rozszerzyć zakres inwestycyjny w 2020 roku.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Hażlach: Praca u podstaw przynosi efekty

UM
Hażlach: Praca u podstaw przynosi efekty

-<Em>Z roku na rok zwiększamy poziom inwestycji w gminie, które są naszą lokomotywą rozwoju. Wiele osób mówi, że dzięki nim (naszym projektom) udało się zmienić postrzeganie gminy Hażlach – przestaliśmy być anonimowi w skali województwa a nawet kraju!</Em> - podkreśla wójt Hażlacha Grzegorz Sikorski.

Niedawno pożegnaliśmy rok 2019 więc możemy dokonać jego pierwszych podsumowań. Oczywiście na dokładne dane liczbowe oraz pełne sprawozdania finansowe za ten okres należy poczekać , jednak już dziś możemy stwierdzić, iż był to trudny, ale ciekawy rok.

-Z roku na rok zwiększamy poziom inwestycji w gminie, które są naszą lokomotywą rozwoju. Wiele osób mówi, że dzięki nim (naszym projektom) udało się zmienić postrzeganie gminy Hażlach – przestaliśmy być anonimowi w skali województwa a nawet kraju! - podkreśla wójt Hażlacha Grzegorz Sikorski.

- Generalnie zrealizowaliśmy cały zamierzony zakres inwestycyjny, który mocno został wsparty środkami zewnętrznymi. W 2019 roku ich poziom wyniósł prawie tyle co łączna kwota wpływów z tytułu podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków od spadków i darowizn oraz podatków od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych!- zaznacza wójt.

Wiele wskazuje na to, iż dzięki strategii uzupełniania środków własnych funduszami zewnętrznymi, pomimo trudnego okresu gmina Hażlach wypracowała nadwyżkę finansową, która pozwoli rozszerzyć zakres inwestycyjny w 2020 roku.
Budżet na 2020 rok został uchwalony początkiem grudnia. Można go określić jako „plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju gminy”, który ma przynieść dalszą intensyfikację nakładów inwestycyjnych oraz absorpcję środków na drogi, budynki użyteczności publicznej, oświatę, bezpieczeństwo, kulturę czy ekologię.

- W bieżącym roku przekażemy ponad 1,3 mln zł powiatowi cieszyńskiemu na przebudowę i modernizację dróg powiatowych w naszej gminie, których są zarządcą – ul. Długa w Hażlachu oraz ul. Cieszyńska w Pogwizdowie. Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy uda się wygenerować inwestycje drogowe na poziomie prawie 6 mln zł. Oprócz tego w planach mamy modernizacje dróg gminnych i tutaj czekamy na rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie do realizacji została zgłoszona ul. Miodowa, Truskawkowa oraz Prosta w Kończycach Wielkich. W międzyczasie regulujemy stany prawne pozostałych nieruchomości drogowych, tak aby front robót w przyszłości był jak najszerszy.
W bieżącym roku oddamy do użytku Dom Przyrodnika, Gminną Bibliotekę Publiczną w Hażlachu (dawny Dom Ludowy) oraz rozpoczniemy przebudowę Domu Macierzy w Pogwizdowie. Same inwestycje w oświatę szacujemy na poziomie 2,5 mln zł. Wkrótce również ogłosimy przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego w Kończycach Wielkich, które znajdować będzie się na początku ścieżki zdrowia hrabiny Gabrieli Thun – Hohenstein
– wylicza pan Grzegorz Sikorski

- Aktualnie jesteśmy w trakcie wyłonienia wykonawcy na opracowanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Procedura ta jest poprzedzona wieloma konsultacjami, w której pomagają nam niezależni eksperci. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu analizujemy różne scenariusze kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy a tym samym możliwość rozwoju naszej małej ojczyzny.
Jednym z ciekawszych paneli eksperckich dotyczył planowania zagospodarowania centrów naszych miejscowości aby spełniały one funkcje integrującą lokalną społeczność
– mówi wójt.

W tym miejscu warto wspomnieć zapowiadaną przebudowę Domu Ludowego w Zamarskach wraz z przyległym terenem. Inwestycję zaplanowano od podstaw, czyli od zapisów miejscowego planu. Przedmiotowa sytuacja dotyczy również pozostałych miejscowości gminy Hażlach. Działania samorządowców na tym polu są bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście nowej perspektywy i priorytetów Unii Europejskiej.

- Wielu ekspertów twierdzi, iż rok 2020 będzie trudny dla samorządu. Ja jednak w przyszłość patrzę z nutką optymizmu i będę dążył do zwiększenia zakresu inwestycyjnego, zwłaszcza że zbudowaliśmy solidne fundamenty pod dalszy rozwój naszej gminy. Trzeba pamiętać, że ten budżet, podobnie jak w latach poprzednich, ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Dlatego tworząc plan finansowy na przyszły rok oparliśmy się przede wszystkim na potrzebach mieszkańców, wynikających głównie ze złożonych wniosków oraz tych zgłaszanych podczas spotkań wiejskich. Projekt budżetu przygotowaliśmy tak, aby zaspokoić jak najwięcej z tych potrzeb, a z drugiej strony aby można było ponownie sięgnąć po unijne pieniądze – podkreśla wójt gminy Hażlach.

Link do Uchwały Budżetowej na 2020 rok w BIP Urzędu Gminy Hażlach:
http://hazlach.samorzady.pl/art/id/11918

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Margaret Pan wójt Sikorski jest dla gminy Hazlach tym kim dla Polski król Kazimierz Wielki. Prosze wiecej nie obrazac!

Chciałabym mieć takiego "NARCYZA" jako burmistrza w mojej gminie

Nie można zarzucić, że w Gminie Hażlach mało się dzieje. Ale ile razy można chwalić sie(mówić/pisać) o tym samym czyli domem przyrodnika, biblioteką, domem macierzy. Chyba żaden inny burmistrz i
czy wójt w powiecie nie jest tak widoczny w mediach jak Pan Sikorski. Ale czy to znaczy, że inni nic nie robią? Pozytywista czy romantyk? Ostatnio coraz częściej narcyz.

Jedno jest pewne. Żaden inny wójt czy burmistrz nie udziela tylu wywiadów i nie jest tak bardzo obecny w mediach jak ten. W Gminie rzeczywiście dużo się dzieje, ale razi trochę ilość tych artykułów i chwalenie się tak na naprawdę jednym i tym samym. Ile można czytać o domu przyrodnika i bibliotece. Mam wrażenie, że inni włodarze gmin mniej mówią, ale czy mniej robią?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama