, sobota 18 maja 2024
Gorolski Święto ma swój jubileusz
To niewątpliwe trzy niezwykłe dni... fot: arch. GCDodaj do Facebook

Gorolski Święto ma swój jubileusz

KT
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto” to jeden z najstarszych festiwalów folklorystycznych w Republice Czeskiej i największy urządzany przez organizację pozarządową. To niewątpliwe trzy niezwykłe dni, w których uczestniczy około 15 tysięcy osób. Kolejne i w tym roku − okrągłe, bo 70. „Gorolski Święto” potrwa od 4 do 6 sierpnia.

PIĄTEK 4.08.2017 − Lasek Miejski

Piątek upłynie pod hasłem „Nie jyny z naszi dzichty”. W tym dniu odbędzie się przegląd tradycyjnych i unikatowych ludowych instrumentów muzycznych, kapel, śpiewaków oraz gawędziarzy. O godzinie 17:30 nastąpi inauguracja festiwalu oraz uroczyste przekazanie klucza do bram miasta przez Burmistrza Jabłonkowa. Następnie przed zgromadzoną publicznością zaprezentują się rodzimi wykonawcy ze Śląska Cieszyńskiego oraz zagraniczne kapele dziecięce i młodzieżowe. Kolejnym punktem, który rozpocznie się o godzinie 19:00, jest prezentacja zespołów, z takich krajów jak: Słowacja, Czechy, Polska i Rumunia. Dzień zakończy się muzykowanim przi watrze (22:00−24:00).

Jednak warto wspomnieć również o wydarzeniach towarzyszących głównym uroczystościom. O godzinie 15:00 po Jabłonkowie przejedzie „Witaczka”, czyli muzykowani na drabiniokach. O tej samej porze w Domu PZKO odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne «Gorolski Święto» jako fenomen kulturowo-społeczny”. Później będzie można obejrzeć wystawę malarstwa i rysunku Agnieszki Pawlitko „W Beskidach...”, a także odwiedzić Kawiarenkę „Pod Pegazem”, która upamiętni twórczość Władysława Młynka. O 17:30 otwarta zostanie wystawa plenerowa „70 lat MSF”, na której będzie można zobaczyć zdjęcia, plakaty, bilety oraz artykuły prasowe dokumentujące historię festiwalu na przestrzeni minionych 70 lat (Lasek Miejski).

SOBOTA 5.08.2017 − Lasek Miejski

Sobota rozpocznie się występem zespołów folklorystycznych, kapel ludowych oraz gawędziarzy. Od 15:00 przed publicznością zaprezentują się m.in. goście ze Słowacji, z Hiszpanii, Chorwacji, Grecji czy Serbii. Po wielu wspaniałych występach uczestnicy wezmą udział w „Karnawale Gorolskim”, gdzie zagrają BLAF i Dj Młynek.

Nie zapominajmy również o imprezach towarzyszących. Rano o 8:00 wystartuje rajd turystyczny „O kyrpce Macieja”, a godzinę później w Lasku Miejskim bieg przełajowy „O dzbanek mleka”. Od 11:00 będą trwać pokaz oraz warsztaty rzemiosła i technik rękodzielniczych połączone z możliwością ich nauki i sprzedażą wyrobów. „Na sałaszu” to kolejny pokaz, tym razem to wyrobu biołego syra tradycyjną metodą − klaganim oraz łoszczypków i korbaczików, połączony z ich degustacją.

NIEDZIELA 6.08.2017 − Rynek w Jabłonkowie

Niedzielne uroczystości rozpoczną się koncertem kapel ludowych (9:30−12:00), po którym przez miasto przejdzie korowód zespołów i wozów alegorycznych. Przed pochodem uczestnicy będą mogli zgromadzić się również w kościele parafialnym, gdzie wezmą udział w „Uroczystym Nabożeństwie Ekumenicznym”.

Następnie głównym miejscem wydarzeń znowu będzie Lasek Miejski. Tam od 13:00 do 20:30 zobaczymy niezwykle bogaty program artystyczny. Jubileuszowe Święto zakończy „Karnawał Gorolski” z zespołem Apple Band (20:30−22:00).

Niedzielnym wydarzeniom towarzyszyć będzie mecz piłki nożnej na boisku w Białej (Orły Zaolzia kontra Szczakowianka Jaworzno). Kto nie skorzysta z sobotnich pokazów i warsztatów, może zrobić to jeszcze w ostatni dzień „Gorolskiego Święta”.

Już teraz serdecznie zapraszamy do Jabłonkowa!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama