, wtorek 5 marca 2024
Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013
Cieszyńska reprezentacja, w skład której weszl m.in. Agnieszka Swoboda, Tom Swoboda, Joanna Rzepka-Dziedzic oraz Łukasz Dziedzic, w Sztokholmie zaprezentuje projekt Salt. fot: AKDodaj do Facebook

Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013

STEFAN MAŃKA
Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013

Praca Aguli Swobody, "About wisdom and stupidity - two men", acrylic on canvas, 2012. fot. mat. pras.


Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013

Praca Joanny Rzepki-Dziedzic, "House-wariorr" photo-object, 2009/2010. fot. mat. pras.


Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013

Praca Wojciecha Kucharczyka, "Large pictures of a nice plants with a flying light", c-print, 2012. fot. mat. pras.


Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013

Praca Urszuli Kluz-Knopek, "A triptych", photography, 2012. fot. mat. pras.


Galeria Szara jedzie do Szwecji na Supermarket 2013

Praca Toma Swobody, "Satori", c-print, 2009. fot. mat. pras.

Galeria Szara z Cieszyna oraz Zona Sztuki Aktualnej ze Szczecina, będą reprezentowały Polskę, podczas 8. edycji niezależnych, niekomercyjnych targów sztuki Supermarket, które od 15 do 17 lutego odbędą się w sztokholmskim centrum kultury Kulturhuset. Galeria Szara znalazła się w gronie 88 miejsc sztuki z 32 krajów.

Supermarket czyli Stockholm Independent Art Fair to międzynarodowe targi sztuki, których głównym celem jest zapewnienie niezależnym galeriom możliwości zaprezentowania prowadzonych przez nie działań i inicjatyw artystycznych, a nie sprzedaży dzieł sztuki. Tegorocznym tematem targów jest szczęście. Jak zapewniają więc organizatorzy, w towarzyszącej targom dyskusji nie zabraknie zatem pytań: "Czy sztuka czyni cię szczęśliwym?", "Czy sztuka może być szczęśliwa?", oraz "Co sprawia, że artysta jest szczęśliwy?".

- Czujemy, że nasza działalność została doceniona - komentuje Łukasz Dziedzic, który cieszy się, że Galeria Szara może reprezentować Polskę i Cieszyn na tak dużej międzynarodowej imprezie, jaką jest sztokholmski Supermarket. - Bardzo ważne jest dla nas to, iż pokazujemy artystów którzy są związani z Cieszynem. Są to zarówno ludzie których w jakiś sposób Cieszyn przyciągnął i zostali tu, lub tak jak np. Karolina Breguła - pracują i żyją w Warszawie, a wychowali się w Cieszynie - dodaje Dziedzic.

Cieszyńska reprezentacja, w skład której weszli: Jakub Adamec, Karolina Breguła, Urszula Kluz-Knopek, Wojciech Kucharczyk, Lugozi, Joanna Rzepka-Dziedzic, Agnieszka Swoboda, Tom Swoboda oraz Joanna Wowrzeczka, w Sztokholmie zaprezentuje projekt Salt. Jest on prezentacją środowiska artystów związanych z Cieszynem, których dodatkowo łączy bardzo analityczne podejście do otaczającej rzeczywistości i codzienności w jakiej przyszło im funkcjonować. W swych działaniach eksploatują zagadnienia związane ze związkami rodzinnymi jak i relacjami społecznymi.

W sposób bezpośredni do tematu rodziny i związków międzyludzkich nawiązują obrazy Aguli Swobody, prace Urszuli Kluz-Knopek oraz obiekty fotograficzne Joanny Rzepki-Dziedzic. Obok otaczającej nas sytuacji społecznej nie może również spokojnie przejść Joanna Wowrzeczka, która w swych obrazach demaskuje niesprawiedliwości i bezmyślne rytuały, w które zostajemy wplątywani już od najmłodszych lat. Rysunki Wojtka Kucharczyka to z kolei próba "nagrania" rzeczywistości przy pomocy kawałka papieru i czegoś do rysowania. Do intymnego świata swojej codziennej egzystencji wprowadza nas także Jakub Adamec, który w dość bezpośredni sposób przedstawia nam swoje rozmyślania na temat osobistej sytuacji artysty w relacji z otoczeniem i w momencie starcia ze światem sztuki.

Pozbawione tak rozbudowanej narracji wydają się być fotografie Toma Swobody, które przemawiają do nas czystą formą. Oczywiście to tylko pozory. Stając przed jego subtelnymi fotografiami w bardzo krótkim czasie dostajemy dość spory ładunek emocji, z którymi musimy sobie jakoś poradzić i przetrawić w sobie. Odpocząć od dusznej codzienności nie pozwala nam także spojrzenie z zewnątrz, proponowane przez Karolinę Bregułę, która porusza temat banalności dnia powszedniego, podpatrując anonimowych bohaterów w chwilach, gdy na moment oderwani od swojego codziennego życia, oddają się tajemniczym czynnościom.

Narrację wystawy Salt domyka działanie audiowizualne Łukasza Dziedzica, który swoje odczucia i relacje z miastem, w którym żyje od wielu lat wyraża wyjątkowo bezpośrednio w utworze rozpoczynającym się od słów "Cieszyn I love you, but you bringing me down...".

Partnerami projektu, jest Instytut Polski w Sztokholmie oraz Miasto Cieszyn.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratulacje i powodzenia!!

Joanna Wowrzeczka , Karolina Breguła, Wojtek Kucharczyk, Urszula Kluz-Knopek rozumiem, ale dlaczego pozostałe osoby? Galeria "Szara" z założenia miała być galerią promującą młodych artystów a nie jej prowadzących!? Czy ta grupa "wzajemnej adoracji" wreszcie pojmie że galeria jest miejscem bardziej szczególnym? Cała sprawa z zamknięciem galerii i tego wielkiego szumu wydaje mi sie być wielką akcją promocyjną nie upadajacej instytucji lecz interesów jej prowadzących. Trochę to żenujące

Biedny zazdrośniku, nie załapałeś się ?

Zasady są proste: wystawa za wystawę przysługa za przyslugę, kuratorstwo za kuratorstwo To sieć wielkich zależności i trudno sie tutaj na cos załapać.

Ale czy np. Joanna Wowrzeczka nie prowadziła szarej czy jak bo nie wiem o co masz pretensje i do czego...?

Sztokholm kocha Cieszyn...-pomyślności!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama