, czwartek 25 lipca 2024
Galeria Szara znika z artystycznej mapy Polski!
Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic, kuratorzy, opiekunowie, prowadzący galerię. fot: arch. prywatne Galeria SzaraDodaj do Facebook

Galeria Szara znika z artystycznej mapy Polski!

JAKUB MARCJASZ
Galeria Szara w Cieszynie, jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na kulturalnej mapie Polski, zostanie zamknięta. - Niestety finansowe zasady funkcjonowania galerii są na tyle absurdalne i niemożliwe do zmiany, że jesteśmy zmuszeni zakończyć jej działalność - mówią Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic, kuratorzy, opiekunowie, prowadzący galerię. Środowisko artystów jest w szoku.

Galeria Szara otwarta została we wrześniu 2002 roku. W tym czasie w jej wnętrzach odbyło się około 100 wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz mnóstwo wydarzeń interdyscyplinarnych. "Szara" gościła ponad 300 artystek i artystów oraz czołówkę ludzi świata sztuki z Polski i zagranicy. W tym czasie stała się nie tylko jednym z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie Śląska, ale i kraju. Odegrała również ważną rolę łącznika pomiędzy artystami i instytucjami kultury z Polski, Czech i Słowacji. Ważnym elementem jej działalności jest również organizacja koncertów oraz edukacja w formie wykładów, warsztatów i konferencji. W galerii działa czytelnia z duża ilością publikacji z zakresu sztuki i kultury współczesnej. Wydawane są tradycyjne katalogi, ale także wydawnictwa multimedialne, płyty czy publikacje online.

Mimo tych wszystkich osiągnięć, Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic, kuratorzy, opiekunowie, prowadzący galerię podjęli decyzję o zakończeniu działalności. - Nikt nas nie odwołał, nie zabrał pieniędzy na prowadzenie działalności, nic takiego się nie wydarzyło. Bo nie mogło się wydarzyć. Nigdy nie byliśmy zatrudnieni w galerii. Robiliśmy to tylko z chęci robienia czegoś ważnego - mówi Joanna Rzepka-Dziedzic.

Galeria Szara otrzymywała na działalność z miejskiej kasy około 8-9 tys. zł dotacji na rok. - Połowa, a niedługo już 2/3 tej sumy pochłaniało utrzymanie lokalu. Na organizację wystaw zostawało 2-3 tys. zł. Na organizację ośmiu wystaw w ciągu roku to trochę mało. Uznaliśmy, że dziesięciolecie to dobry moment, aby podsumować naszą działalność i ją zakończyć - tłumaczy powody takiej decyzji Joanna Rzepka-Dziedzic. Do tej pory aby zapewnić funkcjonowanie galerii na odpowiednim poziomie wspólnie z mężem sami dopłacali do kosztów jej utrzymania oraz pozyskiwali zewnętrzne dotacje - Przez dziesięć lat, za bardzo skromne pieniądze, pokazaliśmy na co nas stać i co potrafimy robić, jeśli nikt nie poczuwa się do przejęcia finansowej odpowiedzialności za to miejsce, to czytelny komunikat, że to miasto nie potrzebuje takiego miejsca. Sami nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać go na takim poziomie, a nie chcemy go zaniżyć, nie chcemy robić mniej wystaw - stwierdza ze smutkiem w głosie opiekunka galerii.

Pieniędzy brakuje na remont pomieszczeń, ubezpieczenie prac artystów, którzy wystawiają się w galerii. - Świadomość tego, że to co robimy jest absurdalne mieliśmy od dawna, bo robimy to ogromnym kosztem, a ciągła walka o środki jest działaniem totalnie wycieńczającym - mówi Joanna Rzepka-Dziedzic. Przyznaje, że wspólnie z mężem o zamknięciu galerii myślała średnio raz na kilka miesięcy. - Zawsze znajdowaliśmy jakieś pozytyw, łapaliśmy energię do działania. Wydarzenia ostatnich miesięcy uświadomiły nam, że nie ma sensu dalej tego ciągnąć - dodaje opiekunka galerii. O konkretnych sytuacjach nie chce mówić. Nazywa je kroplami, które przepełniły szklankę. - Mieszkamy w tym mieście, obserwujemy co tutaj się dzieje, nie ma już takiej dobrej energii jaka była kiedyś, owszem ludzie się spotykają, debatują, mówią że jest źle, ale nie ma już energii twórczej do zmiany. Ceni się osoby bardziej z zewnątrz niż te, które robią tutaj kawał dobrej roboty. Kapitałem tego miejsce są ludzie, którzy chcą robić bardzo fajne rzeczy, a nie mają poparcia. Nie chodzi tutaj tylko o Galerię Szarą - stwierdza z goryczą.

Teraz wspólnie z mężem przygotowuje się do zorganizowania ostatniej wystawy. Planowana od dawna miała być podsumowaniem dziesięcioletniej działalności. Niespodziewanie stanie się również ostatnim wydarzeniem w jej historii. Do wzięcia udziału w wystawie zatytułowanej "Cieszyn, kocham Cię z daleka" zaproszeni zostali wszyscy, którzy współpracowali z Galerią Szara w Cieszynie lub też czują się z nią w jakiś sposób związani. Jak podkreślają pomysłodawcy będzie to próba identyfikacji i eksploracji miejsca jakim jest Szara wraz z jego historią w oparciu o relacje artystów i kuratorów a także odbiorców jej działań i “wychowanków”. Jest to również pytanie inspirujące artystyczną wypowiedź, na temat zasad i możliwości funkcjonowania galerii sztuki współczesnej w niewielkim mieście granicznym na prowincji Polski oraz okazja do dyskusji na temat działania w kulturze i tworzeniu jej poza centrum, na obrzeżach głównego obiegu.

Wiadomość o zamknięciu Galerii Szara wywołała burzę i zaskoczenie. - Nie chce mi się wracać po wakacjach do Cieszyna nawet na ten marny, ostatni rok, może pòł. Tam już nic nie ma. Nic co dawało sens i napęd do twórczego życia. Czas uciekać. Z Cieszyna, z tego chorego kraju. Nie umiem opisać jak bardzo mi przykro - napisała na profilu Galerii Szara na Facebooku Natalia Zamilska, studentka. Inni byli bardziej dosadni: - I tym oto sposobem gwóźdź do trumny Cieszyna został przybity. Miasto umarło, ponoć Zamek Sztuki też mają zamknąć, bo nie ma pieniędzy. Polska nie jest Państwem. To jest kraina geograficzna, nic więcej. Państwo sprawia mecenat nad kulturą, Polska ma kulturę w dupie. Na czym chcą budować tożsamość, na Smoleńsku i Powstaniu Warszawskim? - napisał Bartosz Bednarczyk. Głosów poparcia, nie tylko na Facebooku, przybywa.

Komentarze: (41)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

burmistrz i jego świta to banda de...li

oko sam jesteś pseudo / jeść, pić coś porobić i pooglądać tvi i co piątek na piwo chociaż nie ma gdzie iść to se do domu można parę puszek kopić i jakiś film pooglądać / po co mi ta pseudokultura

no proszę, jak ty dużo o mnie wiesz
a przynajmniej skrzeczysz że wiesz...

do Marty Marii: ja lubię Cieszyn, mieszkam w nim, nie mam problemów z "pozyskiwaniem środków na życie" - po prostu pracuję, ioza zdemoralizowana i koteryjną ratuszową sferą budżetowej pseudokultury.... Nie myślałaś o wyborze tej prostej drogi, zamiast lękać się znienawidzenia tego grajdoła?...

Z tym miastem faktycznie coś jest nie tak. Od dwóch lat prowadzimy tu pracownię witrażu i ceramiki, oprócz tworzenia i (znikomej) sprzedaży organizujemy też warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dlaczego w Cieszynie, dla cieszyniaków udaje nam się zorganizować zajęcia średnio raz na rok? Choć plakaty wiszą na mieście, na różnych portalach cieszyńskich miesiącami? Chętnych nie ma prawie w ogóle... Przyjeżdżają do nas za to ludzie z górnego śląska, z okolic Bielska... Najczęściej to my musimy wyjeżdżać do innych miast by prowadzić warsztaty... Ostatnio w Pszczynie, udało nam się w ciągu tygodnia zorganizować grupę chętnych na warsztaty witrażu. W Cieszynie musielibyśmy chyba czekać jakieś 3 lata, zanim znalazłoby się 6 osób chętnych nauczenia się czegoś nowego... W tym mieście nawet jeśli organizujemy warsztaty bezpłatne ton nie ma chętnych! A jeśli się już jacyś znajdą to nawet nie chce im się po tygodniu przyjść odebrać wypalonych prac... od roku powiększa się mój zbiór czyichś prac, za których wypał zapłaciliśmy z własnej kieszeni i na których obróbkę poświęciliśmy sporo czasu... Jesteśmy coraz bliżej pojęcia takiej samej decyzji jak prowadzący Galerię Szarą. Może nasze działalności różniły się bardzo, może w inny sposób próbowaliśmy pozyskiwać środki na rozwój naszych działalności, jednak ostatecznie natknęliśmy się na ten sam mur obojętności, wręcz niechęci do działań jakichkolwiek. Smutne lecz prawdziwe. Cieszynie, będziemy musieli kochać Cię z daleka, bo żyjąc tu i próbując tutaj coś stworzyć, prędzej cię znienawidzimy niż podtrzymamy swoje uczucie...

W Cieszynie kwitnie za to subkultura dizajnerska - oparte o ratuszową kasę koteryjne sieci powiązań i układów.

Kultura wyższa w Cieszynie już nie umiera, ona ZDYCHA jak bezdomnypies pod płotem...

Czy obecnie ludziom potrzeba sztuki ?
Obawiam się że nie !
Społeczeństwo realizuje swoje marzenia robiąc zakupy w hipermarketach.
Rozmowa z wózkiem sklepowym z którym odkrywamy coraz to kolejne nowe promocje dostarcza wyższych wzniesień
i co może zaoferować taka mała galeria gdzie nie ma nic w promocji ?
Przeprowadzając się z Wisły do Cieszyna byłem szczęśliwy gdyż nie będę widział tanich atrakcji dla gości z górnego śląska
ale to co zobaczyłem na ostatnim święcie Trzech Braci mną wstrząsnęło totalna wszechobecna tandeta.
Sprawy gospodarcze są też mi bliskie i to co razi to okropny syfiarski targ oraz coraz więcej chińskich marketów.
Gdzie Cieszyniacy będą chodzić do pracy nic nie powstaje w okolicy a szkolnictwo zawodowe upada.
O zgrozo czy powiedzenie Bismarcka się sprawdza.

Szanowni Pastwo!
Wszystkim tym, którzy popierają naszą działalność ogromnie dziękujemy. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak wielu jest za nami i ceni to co robimy!!!
Jeśli chodzi o sceptyków i osoby niezadowolone, to informujemy, że jesteśmy w trakcie przygotowywania czytelnego i rzeczowego zestawienia z 10-letniej działalności galerii, w którym w zrozumiały nawet dla laika sposób przedstawimy wartości jakie wniosła Szara w życie tego miasta przez ostatnie lata. Wydaje nam się, że na takiej podstawie będzie nam łatwiej prowadzić dalszą dyskusję.
Na koniec osoby, które uważają, że nic nie robiliśmy zapraszamy do nas na kawę - bardzo chętnie poznamy tych, którzy robią więcej niż my.
Jesteśmy w stanie zrozumieć i zaakceptować fakt, że istnieją ludzie dla których kultura i sztuka współczesna nie ma większego znaczenia, a jej propagowanie w tym mieście jest marnowaniem pieniędzy, ale bezpodstawne oczernianie nas wypowiedziami, że nic nie robimy, lub twierdzenie, że jesteśmy nikomu niepotrzebni to już lekka nonszalancja!

konkurs nowe miejsce nowa galeria aktywnosc dla nowych twórców a dla broniacych szarej jaką wystawę zapamietali? na jakiej byli kolejna kreacja sztuki dla swoich przez lat 10 ..................

A może naród "Maryjny" nie chce wspólczesnej sztuki. A kto to wie, może ci artyści to jakie zydy? Władze musza być czujne, bo co wyborcy powiedzą??

niektórzy tutaj, atakują starców i to w prostacki i bezczelny sposób? Zapomnieli, że też będą starzy (jeżeli oczywiście dożyją), i że mogą być niedołężni, a to zdarza się nawet w młodym wieku? Wtedy też będą mówić o sobie w ten sposób?:"...mekką starych i zgrzybiałych ludzi...". Młodzi mówią,że władza stara, i że emeryci, i nic nie chcą zrobić, czy nie potrafią zrobić. A ja zadam bardzo proste pytanie: Gdzie jesteście jak są wybory? Może w Targowej na piwko? Przecież możecie decydować kto jest wybierany do Rady Miasta, do Sejmu,czy do Senatu. Dajcie swoich kandydatów i wybierzcie ich. Proste. Obecnie tak mało ludzi chodzi do wyborów, że jak się sprężycie inteligentna i twórcza młodzieży, to macie wszystkie wybory wygrane, wszystkie stanowiska obsadzone, i możecie rządzić.Tak, naprawdę. Problem może być, jeżeli nie jesteście aż tak inteligentni i mądrzy i twórczy jak o sobie mniemacie:-) ale to czas pokaże.

Politykę miasta kreują radni . Dotyczy to również polityki kulturalnej.
Czego się spodziewaliście wybierając na radnych takie osoby jak Bolesław Zemła , Halina Bocheńska , Olgierd Lizoń? A propos , czy wiecie kto w radzie miasta jest szefem Komisji Kultury? To nikt inny tylko wieloletni pracownik Zakładu Karnego w Cieszynie - Eugeniusz Raabe...

sprawa jest prosta, ciecia na zamku plus kolarzom z TDP sorry chłopaki nie tędy i z nawiązką zostaje na rodzime projekty, KNG, Szarą... oh ile to by sie obdzieliło... kilkaset tysięcy ekstra! prawda jest taka żeby do malego miasteczka przyciagnąć kapitał potrzebny jest jakis kapitał... na targu się go nie zarobi... ani w szkole, ani w retro na barze... ja w szarej widzialem akurat szczególnie młodych ludzi licealistow, dla nich kontakt z nowoczesną sztuką i techniką to w dużym stopniu lepszy start na studiach w dużych miastach, cos juz widzial cos juz wie nie przyjechał z jakiejs zapadlej wsi... grafika, dzwiek, video edity, programowanie itd tym sie wygrywa... to ważne, bardzo ważne.
pan burmistrz nie moze tego wiedziec bo ani jednego ze swoich blogow ktore zalozyl na potrzeby kampanii nigdy nie uaktualnił, a do sprawdzenia maila uzywa pewnie swojej sekretarki... he he he

No ale przecież mamy Zamek, więc w czym problem...

Mnie tam nie szkoda galerii. Byłem parę razy i nic dla siebie nie znalazłem.

Kto promuje Cieszyn w TVP 2 można zobaczyć tu i nie za 300 tysięcy ale za darmo!!!!??? http://www.youtube.com/watch?v=jhaw8IfQkVk

Moim zdaniem do póki miasto dźwiga na plecach tak ogromną pijawkę pieniędzy jak Zamek Dizajnu nie ma szans na inną kulturę w mieście budżet nie jest z gumy.Burmistrz musiałby teraz zdecydować się na przykręcenie kranu z kasą Zamkowi ale to wymaga odwagi bo narazi się kolesiom i koleżankom w PO Pani Dyrektor.Także ma ręce związane- wystawy disajnu drabin,krzeseł itp dalej będą się odbywać...

Ludzie pracy nie mają a tu galeria sztuki świecąca pustkami ma istnieć za pieniądze z miasta?. Dobrze że to zamkną skoro nic operatywności i życia w tej galerii nie ma. Wielka sztuka a wszyscy artyści to prostytutki. Łatwo się jej żyje gdy miasto daje kasę, jak by tak mieli na biletach zarobić to w tydzień poszli by z torbami.

Ja tu czegoś nie rozumiem! było spotkanie młodych z władzami Cieszyna, były konkretne pytania, na co idą pieniądze i dlaczego akurat tam a nie gdzie indziej... Konkretne zapewnienia o przyszłej współpracy, finansowej jak i administracyjnej - a teraz co się dzieje!? Robią z Cieszyna Miasto Starców! Nekropolię! nikt kto jest młody duchem czy ciałem nie znajdzie za niedługo nic wartego zachodu w moim pięknym mieście... Może jeszcze biblioteki zamknięcie, co? Targowa, Galeria Szara teraz jeszcze przebąkują coś o Zamku Przedsiębiorczości i Sztuki.... OBŁĘD to jedyne co mi się ciśnie na usta!!!! Jak można taki kapitał intelektualny, kreatywny i co by nie jeszcze spitolić...!? mając taki zasoby aktywnych chętnych, zaangażowanych ludzi moglibyśmy zrobić z Cieszyna drugi Wrocław...ale niestety - zaangażowanie musi być z obu stron... Coś czuję że nasze od dawna oczekiwane zmiany na + w Cieszynie, były kolejnym HASŁEM WYBORCZYM! w sumie, jakby się zastanowić to całkiem niezłym posunięciem - wszyscy młodzi uciekną z miasta a do następnych wyborów pójdą Ci, którzy podziękują naszym kochanym radnym za spokój na ulicach, po 22:00 - bo, jak to się dzieję, że ludzie się śmieją i bawią - tuż to zgroza! - ja także dziękuję całej waszej bandzie z Ratusza - za zniszczenie mojego najukochańszego miejsca na ziemi!

żeby dotować kulturę to trzeba mieć dochody, a Cieszyn się dochodów pozbawia, bo zaniedbuje sferę gospodarczą. Kultura zawsze była i będzie nadbudową, a jak brakuje na podstawowe rzeczy, to na kulturze się oszczędza i to od najwyższych szczebli władzy.

Jesteśmy nadal prymitywnych narodem ludzie którzy decyduja o pieniądzach na sztukę uważaja ten obszar za chory i niepotrzebny jest tylko jeden problem pozyskać pieniądze unijne i mieć ich gdzieś potem sami przyjdą jak bedą musieli się wykazać , szukać pomocy na zewnątrz

Wielka szkoda takiego miejsca.Teraz cieszynianie będą mogli się realizować pijąc piwo w knajpach i chodząc na dyskoteki . Brawo dla decydentów

i słusznie
szkoda tych co tam pracowali, ale wiem i znam niektórych z nich
oni tam nie robili nic, więc słusznie, że ich zamykają, niech państwo na takich jak oni nie łoży, a zainwestuje w porządne muzea

Szanowny Anonimie,
nie da się pracować w Szarej nic tam nie robiąc. "Praca" w Szarej polega na nieodpłatnym zaangażowaniu w jej tworzenie. Można to robić stale lub od czasu do czasu, ale nie można nie robić nic. To po prostu nie jest możliwe. Proszę podać konkretne nazwiska, a ja z chęcią przedstawię na czym polegała ich praca i ewentualnie wyjaśnię z jakich pobudek była realizowana. I jeszcze raz podkreślam, jeśli ktoś pracował dla Szarej nie robiąc nic i to za darmo to ja tego kompletnie nie rozumiem. Pozdrawiam, joanna rzepka - dziedzic, galeria szara

Po pierwsze nie pracował tam nikt na pieniądza. po drugie czy kiedyś tam byłeś?

Człowieku nie bredź!!!

Na pewno Ty więcej robisz niż oni , ( rzygać się chce jak czytam takie komentarze) weź pod uwagę, że w TYM MIEŚCIE JUŻ NIC NIE MA!!!!!
Zamyka się miejsca pracy, zamyka się galerie, zamyka imprezownie niszczy festiwale a otwiera domy spokojnej starości,
dziękujemy włodarzom miasta które zmierza do stania się mekką starych i zgrzybiałych ludzi, bo na nic więcej cieszyn teraz nie stać .
W tym momencie brak jest jakiejkolwiek inicjatywy odmładzania miasta a Szczurek i reszta powinni [KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA] bo to co teraz się dzieje woła o pomstę do nieba, nawet najbarwiniejsze widowisko cieszyna ostatnich lat Freestyle City Festival chcą zniszczyć [KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA]

ot co

Miejsca typu Szara sprawiły, że Cieszyn nie był miastem tak do końca prowincjonalnym ... Włodarze z ratusza są strasznie krótkowzroczni. Kiedyś już spieprzyli współpracę z Gutkiem ... Dobrze, że jest jeszcze Kino na Granicy. Nowoczesne miasto musi mieć różnorodną ofertę kulturalną, gdzie znajdzie coś dla siebie zarówno zwolennik sztuki współczesnej jak i koronki koniakowskiej. Wielu znajomych z Polski, których zabieramy do Zamku Sztuki dziwi się, że takie miejsce funkcjonuje w tak małym mieście, a Cieszyniacy ino narzekają, że co to za sztuka, że tam nic nie ma, kto na to pieniądze daje itd. Skazujemy się takimi ruchami na przeciętniactwo, na kulturalny niebyt ... Szkoda Szarej, pewnie zrobią tam bank, albo sklep z bielizną ...

Kino Na Granicy tez może mieć swój koniec już wkrótce - o ile nie zdobędzie funduszy, bynajmniej nie od miasta.

Dobrze że ją zamykają. Kto tam chodzi? to zawsze było puste. Razu pewnego gdy ściany galerii były puste zgłosiłem chęć wystawienia fotografii o tematyce kolejowej w naszym powiecie, od razu usłyszałem zdecydowane NIE! bo ta galeria nie jest do tego przeznaczona w niej mają wisieć tylko arcydzieła. Taka wystawa fotograficzna nie jest sztuką?. Sami siebie wykończyli nie chęcią. Dobrze że miasto na takie głupoty kończy z dotowanie.

Dobrze zrobili szefowie "Szarej", do wystawiania amatorskich fotek jest cała masa innych miejsc. Idąc Twoim trybem myslenia za miesiąc była by wystawa wieńców dozynkowych i kwiatków z bibuły wukonanych przez panie z KGW w Zamarskach. Oczywiście fakt odmowy jest dla każdego bolesny, ale musisz zrozumieć, że to jest galeria ekponujaca sztuke wspólczesną. Bez obrazy ale do salonu Volvo nie przyjma nawet najbardziej wypucowanego fiata 125 p.

Czyżby pisał to niejaki Damian Kazimierczak z CSMK?

Jak można było przeczytać w reportażu- galeria nie miała pieniędzy na wystawy więc, jeśli już coś organizowała - to chcieli żeby to były wystawy z najwyższej półki - fotografia kolejarska nie jest tego typu wystawą, przykro mi że się tego nie rozumie - a wystawę taką można zawsze urządzić w COK-u , od tego jest.

Nie będzie prościej zlikwidować Cieszyn, będą miały władze Święty Spokój!!!

1.Targowa
2. Freestyle City Festival
3. Galeria Szara.
Ciekawe co jeszcze. Studiuję poza Cieszynem. Od pierwszego roku wszystkich znajomych namawiałem, żeby odwiedzlai to miasto, że dużo się dzieje, ma swój klimat. Ci którzy przyjeżdżali przekonwyali się o tym na własne oczy. Chciałbym, aby dalej tak było. Problem w tym, że sam powoli przestaję w to wierzyć.

nie przesadzajmy z tym fristajlem, to że nie ma festiwalu nie jest winą miasta. To, ż enie będzie Targowej, Szarej, Nowych Horyzontów, Nowej Muzyki, i Kina na granicy jest EWIDENTNĄ WINĄ MIEJSKICH RAJCÓW.

Ja pamiętam jeszcze śmierć Nowej Muzyki i Nowych Horyzontów :(

ciekawie byloby porównać dorobek takiego zamku z szarą, mysle ze wniosek byłby taki jak zwykle, sektor pozarządowy jest niesamowicie sprawny i efektywny, może ktoś pomoże? ale tak na marginesie uważam że w obecnym reżimie społeczno gospodarczym nie można być zbyt do przodu, takich trzeba usuwać, zastępować miernotami... dokąd to wszystko prowadzi doskonale można sobie wyobrazić... a o budowaniu tożsamości to w ogóle możemy zapomnieć...

To zenujace ze nikt w Cieszynie- mowie o wladzach lokalnych , miejskich nie ma intereswu w tym zeby wspomoc finansowo GALERIE , Cieszyn cofa sie w rozwoju kulturalnym .Wiekszosc imprez i warsztatow kulturowych odchodzi z naszego miasta ,
lepiej budowac place zabaw , ktorych jest pod dostatkiem , niz wydawac pieniadze na talent , intelekt i kulture .
To hanba dla nas CIESZYNIAKOW , ze kiedys CIESZYN porownywany byl z Wiedniem , ze goscili w naszym przepieknym miesci
wybitni przedstawiciele kultury , architektury , intelektualisci z najlepszych wiedenskich salonow , a obecna wladza miejska z tymi
wszystkimi pseudo radnymi beszczesci kulturowo NASZ CIESZYN.

To już jest naprawdę masakra... Znika Szara, znika Piwnica Stary Targ, niech jeszcze Zamek zamkną i już w ogóle będzie można wyprowadzić się z Cieszyna, bo nic tu nie zostanie. No, może oprócz emerytów, którzy tak walczą, żeby tu nic nie było, bo będą mieli wreszcie święty spokój... Proponuję postawić przed wjazdem tablicę z napisem "Cieszyn - miasto stare w każdym wieku". R.I.P 2012.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama