, wtorek 23 kwietnia 2024
Cymelium powróciło do Książnicy
Inauguracyjne, piątkowe spotkanie rozpoczęła dr Aleksandra Golik-Prus, oprowadzając przybyłych słuchaczy po fascynującym świecie koni.  fot: FJDDodaj do Facebook

Cymelium powróciło do Książnicy

FJD
Cymelium powróciło do Książnicy


Cymelium powróciło do Książnicy

Po prawie rocznej przerwie do Książnicy Cieszyńskiej powróciły comiesięczne spotkania z cyklu "Cymelia i Osobliwości". Inauguracyjne, piątkowe spotkanie rozpoczęła dr Aleksandra Golik-Prus, oprowadzając przybyłych słuchaczy po fascynującym świecie koni.

Dlaczego tym razem wybrana tematyka nie dotyczyła starodruków tego nie wiemy, ale prawdopodobnie tematyka hippiczna podyktowana została naszą tęsknotą do przyrody, która w czasie pandemii przybrała na sile.

Ten godzinny wykład zawierał mnóstwo ciekawych informacji o całym szerokim spektrum tematyki końskiej i nie sposób w szczegółach wszystko opisać w krótkiej relacji. Prelegentka podzieliła cały swój wykład na basic, czyli ogólną hodowlę koni, pracę koni i hipikę. Szeroko także omówiła wszystkie wyhodowane przez człowieka rasy koni, a także i te, które do dzisiaj występują dziko w przyrodzie.

Z ciekawostek, które słuchacze na pewną zapamiętają to między innymi to, że konie zatrudnione w kopalniach żyły średnio tylko 5 lat. Inną ciekawostką jest też charakter każdego konia, który wg słów prelegentki jest bardzo dziwnym stworzeniem. Bo inaczej aniżeli zwierzęta ułożył sobie swoje życiowe priorytety. A są to w kolejności: 1. ucieczka 2. jedzenie 3. rozmnażanie się. Jeszcze jedno z ciekawych spostrzeżeń z życia konia jest takie, że koń najchętniej by nic nie robił, a to co naprawdę widzimy to robi wyłącznie z inicjatywy człowieka – praca, sport hippiczny, a dawniej także służba w armii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama