, czwartek 18 kwietnia 2024
Ustroń: Dworzec Dobrych Myśli
Na ustrońskim dworcu kolejowym powstało magiczne miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych. „Dworzec Dobrych Myśli” to muzeum misia i lalki. Czas spędzony w tak pluszowym towarzystwie z pewnością będzie miłym wspomnieniem. fot: Anita MikołajczykDodaj do Facebook

Ustroń: Dworzec Dobrych Myśli

UM
Ustroń: Dworzec Dobrych Myśli


Ustroń: Dworzec Dobrych Myśli


Ustroń: Dworzec Dobrych Myśli

Na ustrońskim dworcu kolejowym powstało magiczne miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych. „Dworzec Dobrych Myśli” to muzeum misia i lalki. Czas spędzony w tak pluszowym towarzystwie z pewnością będzie miłym wspomnieniem.

Zawiadowcą Dworca Dobrych Myśli, a zarazem lokomotywą całego przedsięwzięcia jest Bruno Zielonka. Absolutnie misiowo zakręcona postać, cały ubrany w strój w misiowe wzory, przez co czasem uchodzi za dziwaka, natomiast zyskuje przy bliższym poznaniu. Bardzo pozytywny człowiek. To jego marzenie od wielu lat, żeby stworzyć stałe miejsce dla jego misiów. Jego kolekcja misiów jest największą w Europie. W kolekcji znalazły się misie o gigantycznych rozmiarach jakby prawdziwe, przerażające, świąteczne, bajkowe i do przytulania. Ale żeby miejsce było jeszcze bardziej atrakcyjne, zaprosił do współpracy i stworzenia tego miejsca innych pasjonatów.

Jedną z nich jest Anita Michałowska i jej miniaturowe krawiectwo W świecie internetowym bardziej znana jako Anicetta, ze swoją wystawą Mała Lalka - Wielka Gwiazda. Cieszy się, że jej lalki znalazły na dworcu swoje miejsce. Cała sala obstawiona szklanymi gablotami, a w nich ponad pół tysiąca lalek prezentuje stroje uszyte przez właścicielkę kolekcji. Jest bajecznie kolorowo! Możemy tu podziwiać głównie lalki Barbie firmy Mattel. Najstarszą Barbie jest Barbie Bubblecut White Ginger z 1961 r. To niezła gratka dla kolekcjonerów, a takich staruszek jest tu kilka. Warto zobaczyć jak, najbardziej znana lalka na świecie, zmieniała swoje oblicza na przełomie lat - od 70' do obecnych. Autorka ma na koncie już kilkanaście wystaw. Lalkom towarzyszy fotograficzna praca dyplomowa pt. Melancholia – została tak nisko zaprezentowana dlatego, żeby niejako zmusić widza do ukłonu w stronę starej fotografii.

Jako ostatnia do teamu Dworca Dobrych Myśli dołączyła Ewa Liszka ze swoją kolekcją Lalki Świata. O kolekcję dba razem z córką Jagodą. Tę kolekcję cechuje ogromna barwność i różnorodność. Nie sposób wymienić nawet tych najważniejszych. Są okazy bardzo maleńkie i całkiem spore. Te lalki są niezłą lekcją, bo pokazują nam regionalne stroje zarówno z Polski jak i z różnych zakątków świata. Zatem jest to połączenie zabawy i nauki.

- Trzeba przyjechać do nas i na własne oczy obejrzeć wszystkie eksponaty. Nie wystarczy jedna wizyta by wszystko zobaczyć. Na pewno za każdym kolejnym razem można mieć wrażenie: „ale tego tu na pewno wcześniej nie było”. To miejsce łączące pokolenia. Babcie będą wspominać swoje lalki i misie, i opowiadać historie z nimi związane. Nastolatki będą komentować: to miałyśmy, a to miała koleżanka, a nie dała się pobawić. A małe dzieci? - mamo to, TO chcę! Każdy z autorów wystawiających tu swoją kolekcję ma swoje doświadczenia i obserwacje, i są absolutnie przekonani, że dosłownie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie można powiedzieć, że to dla dzieci, czy nawet tylko dla dziewczynek. To miejsce ma za zadanie łączyć pokolenia więc nie ma podziału ani ograniczeń. Zwiedzanie umili z pewnością oferta kawiarenki 'Pociąg do kawy' – mówią pomysłodawcy „Dworca Dobrych Myśli.”

Misiowe muzeum i kawiarenka mieści się przy peronie 1.Dworzec PKP Ustroń, ul. Dworcowa 4

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama