, poniedziałek 26 luty 2024
Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń
W środę, 28 kwietnia podczas konferencji prasowej rząd ogłosił harmonogram odmrażania gospodarki.  fot: PixabayDodaj do Facebook

Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń

UM
W środę, 28 kwietnia podczas konferencji prasowej rząd ogłosił harmonogram odmrażania gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili zmiany w obostrzeniach epidemicznych, które będą obowiązywać w maju.

Od 1 maja w całym kraju stopniowo wprowadzany będzie plan luzowania obostrzeń, który obejmować będzie m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, uprawianie sportu zarówno na świeżym powietrzy, jak i w obiektach sportowych oraz basenach. Nowe zasady obejmować będą także naukę w klasach 1-3 szkół podstawowych, działalności sklepów budowlanych, meblowych i galerii handlowych, muzeów, galerii sztuki, liczby wiernych w kościołach, a także hoteli, restauracji i pozostałych punktów branży gastronomicznej, kin, teatrów. Ważne, iż nowe zasady wprowadzane będą w całym kraju, bez podziału na regiony.

Obostrzenia, które zniesione zostaną od 1 maja:

W sobotę, 1 maja umożliwione zostanie:
- otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych
- uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (limit 50 osób)
- uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, 50% obłożenia obiektu)

Obostrzenia, które zniesione zostaną od 4 maja

We wtorek, 4 maja umożliwione zostanie:
- otwarcie sklepów budowlanych, meblowych, galerii handlowych (limit 1 osoby na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym)
- otwarcie galerii sztuki i muzeów (limit 1 osoby na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym)
- uczestnictwo w nabożeństwach (limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu)
- nauka stacjonarna w szkołach podstawowych w klasach 1-3 w ścisłym reżimie sanitarnym

Obostrzenia, które zniesione zostaną od 8 maja

Od soboty, 8 maja wznowiona będzie mogła być działalność hoteli z założeniem, iż obiekty noclegowe będą mogły oferować dla gości: 50% obłożenia obiektu. W tym czasie zamknięte będą musiały być restauracje oraz strefa welness&spa.

Obostrzenia, które zniesione zostaną od 15 maja

Od 15 maja możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Warunkiem jest jednak obniżenie wskaźnika zakażeń na 100 tys. osób do 15 przypadków. Bez zmian pozostanie natomiast obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych.

W sobotę, 15 maja umożliwione zostanie:
- częściowe otwarcie restauracji i punktów gastronomicznych w formie ogródków restauracyjnych działających na świeżym powietrzu. Ich działalność musi odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym - m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik
- otwarcie kin i teatrów na świeżym powietrzu: 50% obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
- organizacja imprez okolicznościowych (np. wesel i komunii) z limitem do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym. Zachowany musi być także bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik
- nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich
- uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (25% publiczności)

Obostrzenia, które zniesione zostaną od 29 maja

W sobotę, 29 maja umożliwione zostanie:
- otwarcie restauracji i punktów gastronomicznych z warunkiem, iż obłożenie nie może przekroczyć 50% lokalu, działalność gastronomii odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym - zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik
- organizacja imprez okolicznościowe wewnątrz lokali (limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym) - m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
- otwarcie kin i teatrów (obłożenie 50%), działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
- uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich, obłożenie do 50% (z widownią).
- uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, a także korzystanie z solariów: limit 1 osoby na 15m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
- nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich

Obostrzenia na granicach

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że mimo znoszenia restrykcji w różnych sferach gospodarki to te, które obowiązują na granicach i zgodnie z którymi po przekroczeniu granicy Polski trafia się na kwarantannę, zostaną zachowane.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama