, niedziela 14 lipca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nejlepszyj na tabulkach fórt pisać prowde
”...namowio nas do zrobiynio se płota...”. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nejlepszyj na tabulkach fórt pisać prowde

F.J.DRAL
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nejlepszyj na tabulkach fórt pisać prowde

"...na tabulce napisoł se tak:”PRACUJYMY”...". fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Nejlepszyj na tabulkach fórt pisać prowde

”...trefiymy na wanelickóm kaplicem...". fot. FJD

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi" .

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Tóm tabulkem

Wszecko ganc dobrze idzie i jak żech pore tydni tymu rozmyśloł, że do wiosny tu zustanym w tej pieknej Krosnej, to isto sie tak stanie. A możne aji jak śniyg staje, a cieszyński MZD chyci sie za tyn niedorobióny tretuar to pujdzie spadki ku Cieszynu iś suchóm nogóm. Ale dzisio muszymy sie dalij rozglóndać i s łoczami łomiatać kolem siebie, coby dlo was cosi zwiedawego napisać. Jak żech stanył zeszły tydziyń przi tym mdm-ie i żech sie zwyrtnył, to nie szło nie uwidzieć tego wielkigo chwolidła co namowio nas do zrobiynio se płota do zogródki. Pisze też tam, że majóm u sie kowola, ale podkutych kóni żech tam nie zoczył, bo możne w zimie kónie chodzóm po śniegu i zielaznych bótków nie potrzebujóm. Muszym ich jednakowóż pochwolić za tóm tabulkem na kierej napisali kiedy idzie ich tam cylnóć. Przedstowcie se, że je to isto jedyny kszeft w Cieszynie, kiery na taki tabulce napisoł se tak: PRACUJEMY!!!, a nie kiedy mómy odewrzite. Dobre by było, coby burmistrz miasta i starosta becyrku zakludził tam swojich gryzipiórków i ukozoł im te tabulkem. Ale to nima wszecko, bo łóni eszcze poradzóm s wami pomówić o obsztelowaniu se płota, abo zielaznych dwiyrzi aji w sobotem, jak yno do nich zazwónicie. Takich majstrów i kszefciorzi kierzi piszóm na tabulkach ”kiedy pracują” trzeja wjyncyj w naszym Cieszynie, ale nejlepszyj by było zawiesić taki tabulki na wszeckich ratuszowych i becyrgowych urzyndach. Coby żodego nie pominyć przi tym łoglóndaniu muszymy zaś sie zwyrtnóć, bo na prociw kónsek dalij trefiymy na wanelickóm kaplicem przi kierej je maluśki kierchów.

Mini słownik:

 • ganc - całkiem,
 • staje - stopnieje,
 • zwiedawe - ciekawe,
 • spadki - z powrotem,
 • zwyrtnył - obrócił,
 • zogródek - ogródek,
 • tabulka - tabliczka,
 • cylnóć - trafić,
 • becyrk - powiat,
 • obsztelować - zamówić,
 • wanelik - ewangelik.

  Miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku!

  Dzisiejszy tekst ma tytuł "Tóm tabulkem".

 • Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  No i widzisz ,że urzyndnicy mieli recht, kaj by teraz ty stromy zasadzili jak by tam był płot.

  A ty stromy co nom posadzili zaroz tóm wiynkszom tebule zasłonióm. Bo jak my chcieli płot stawiać to z urzyndu nom pisali kiela od granicy sie momy odsunónć , bo bydóm ceste poszyrzać i rułe z gazym tyż tam majóm . Ale jak przijechali stromy sadzić to żodyn z urzyndu do nas nie przyszeł , isto już je Biylsko doś szeroko a na rule z gazym stromy być mogóm a płot ni :)

  Kónóm w na zime sie podkowy gwintuje i wkrynco sztole. Po polsku prawióm na niy hacele, chyba tymu bo odbijaja na lodzie i śniegu litere Hy, i kónie nie klejzajom Som też taki krziżykowe, w nich kónie szpacyrawać jyny mogóm. W Krosnej żech jescze kónia u gazdy nie widziół przeca to miasto zmotoryzowane, choć gazdowie sie jeszce jacysi obyli i jakisi bydło też maja . Kowoli to teraz wińćy do artystów trzeba liczyć niż do fachmanów od podkuwanio kóni.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama